Montáž izbových dverí

Pred začatím montáže izbových dverí je nutné si vyjasniť dve veci: Jednak by ste si mali rozmyslieť, či sa majú dvere otvárať naľavo, alebo napravo (dvere by sa mali otvárať smerom do miestnosti). Ďalej musíte pred kúpou presne zamerať svetlú šírku a výšku otvoru v stene, a ďalej celkovú hrúbku steny.

Pri kúpe interiérových dverí venujte pozornosť materiálu a dizajnu. Dizajn je vecou vkusu a výrobcovia ponúkajú najrôznejšie vyhotovenia: Tie začínajú pri štandardných dyhovaných dverách, pokračujú cez vysokokvalitné dvere z masívneho dreva v chalupárskom štýle alebo biele lakované dvere s nadsvetlíkom až po pieskované sklenené dvere. V prípade materiálu máte na výber medzi dvermi z bezpečnostného skla, masívneho dreva a dvermi z drevených materiálov, ktorých výplne tvorí dutinková drevotriesková mostíková vložka, dutinková drevotriesková doska alebo plná drevotriesková doska. Najjednoduchším vyhotovením sú interiérové dvere s voštinovým jadrom z lepenky.


Návod

1. Príprava

Začnite tým, že zameriate dverný otvor: Zmerajte šírku a výšku dverného otvoru a hĺbku dverného ostenia. Výška sa meria od úrovne podlahy (vrátane podlahovej krytiny, ako je koberec, parketová podlaha atď.) k spodnému okraju dverného záklenka. Zmerajte hrúbku steny vrátane omietky a poprípade obkladov – a to vždy hore, uprostred a dole.

2. Zmontovanie dvernej zárubne

Pred vsadením zárubne do otvoru v stene musíte túto zárubňu zmontovať na rovnej podložke: Najskôr zasuňte ploché čapy do pripravených drážok v dieloch zárubne a následne ich zlepte.

Do vysekaných otvorov teraz vsaďte zdvojené výstredníky, pevne ich priskrutkujte a navyše zabite oceľové skoby. Nakoniec sa ešte do drážky umiestnia dištančné prvky – aby protikus zárubne neskôr zostal v danej polohe.

Pozor: Lepidlo nechajte približne 20 minút stuhnúť.

Protikus zárubne (ozdobné obložky) tiež zlepte a diely spojte pomocou zdvojených výstredníkov.

3. Montáž zárubne do otvoru v stene

Po vsadení zmontovanej zárubne do otvoru v stene túto zárubňu presne vyrovnajte pomocou vodováhy a drevených klinov a doštičiek. Zvisle vyrovnanú zárubňu zafixujte v oblasti zámku a pántov vhodnými (rozpernými) skrutkovacími uťahovačmi alebo zárubňovými rozperami. V žiadnom prípade sa tu neponáhľajte a pracujte presne – neskôr to ušetrí veľa mrzutostí.

Pozor: Zárubňu umiestnite voľne s medzerou hore aj k obom stranám (približne po 1 – 2 cm). Ak v otvore v stene prekážajú zvyšky sadry alebo podobné materiály, obite ich kladivom a dlátom.

Zasuňte pánty (závesy) do predvŕtaných otvorov v zárubni a zboku pevne dotiahnite imbusové skrutky. Pripevnite taktiež závesy, ktoré patria na dvere. Teraz môžete skúšobne nasadiť dverné krídlo a skontrolovať, či sa dvere bez ťažkostí zatvárajú. Môžete vykonať posledné úpravy pántov.

Pozor: Aby bolo možné dvere opäť otvoriť, provizórne zasuňte do zámku dvernú kľučku.

Prázdny priestor smerom k stene teraz bodovo vyplňte špeciálnou montážnou penou (bezpodmienečne použite zárubňovú penu bez rozperných tlakov!): Vždy vpravo aj vľavo umiestnite približne tri až  päť bodov. Na hornom priečnom diele zárubne stačí po jednom vypenovanom bode v rohoch a uprostred.

Pozor: Do profilov upevnite drevené laty – to obmedzí ich pretlačenie.

Po úplnom vytvrdení PU peny odrežte prebytočný materiál odlamovacím nožom a až potom odstráňte montážne zvierky a drevené kliny. Nakoniec nasaďte ozdobný lem z druhej strany a zaveste dverné krídlo.

4. Montáž súpravy kľučiek

V nových dverách sú zámky väčšinou už osadené. Musíte iba namontovať súpravu kľučiek (v uvedenom príklade súprava s rozetou).

Pomocou šablóny (priloženej ku kovaniu) označte na dvernom krídle body pre vŕtanie. Po navŕtaní dverí v príslušných bodoch pevne priskrutkujte pružné podložky.

Nakonec nasaďte rozety zámku a držadel, a to včetně držadel, a pevně utáhněte imbusové šrouby.

Tip

Dvere drú o podlahu

Ak sa dvere nedajú riadne zatvárať a drú o podlahu (z dôvodu opotrebovania pántov alebo výmeny podlahovej krytiny), nasaďte na horný a dolný dverný pánt závesové krúžky. Závesové krúžky sú podložky s priemerom čapov dverných pántov, ktoré zaistia, že sa dverné krídlo s každým krúžkom zdvihne približne o jeden milimeter. Dbajte však na to, aby bola pri hornom okraji dverí dostatočná medzera smerom k hornému dielu dvernej zárubne. V opačnom prípade sa nezaobídete bez skrátenia dverného krídla.

Náradie a materiál

 • Ceruzka
 • Vŕtačka
 • Odlamovací nôž
 • Súprava kľučiek (súprava držadiel) podľa výberu vr. montážneho materiálu
 • Kladivo 
 • Drevené kliny a príp. drevené doštičky
 • Lepidlo na drevo
 • Imbusový kľúč
 • Interiérové dvere podľa výberu vr. dverných pántov, zadlabávacieho zámku a kľúčov 
 • Príp. dláto
 • Montážna pena (bezpodmienečne použite zárubňovú penu bez rozperných tlakov!)
 • Skrutkovač 
 • (Rozperné) skrutkovacie uťahovače alebo zárubňové rozpery
 • Vodováha 
 • Zárubňa vr. montážneho materiálu (oceľové svorky, zdvojené výstredníky, ploché čapy)
 • Skladací meter

Galéria

Dôkladne pred náterom alebo aplikáciou lazúry vyčistite drevo. Starostlivo vybrúste tiež povrchy a rezané hrany a vysávačom odstráňte prach.

Začnite zostavením dielov zárubne: Do drážky prvku zárubne zasuňte ploché čapy, naneste lepidlo a prvky zosaďte.

Nasledujú zdvojené výstredníky, ktoré vsadíte do drážky v ráme a pevne priskrutkujete.

Zatlčte oceľové skoby a umiestnite dištančné prvky – vďaka nim protikus zárubne neskôr zostane v danej polohe.

MDF dosky potom natierajte základným náterom. Okrem toho odporúčame naniesť izolačný základ, aby látky obsiahnuté v dreve (živice) neprenikali na povrch.

Do otvorov hore a dole zasuňte dverné závesy a z vnútornej strany ich pevne pritiahnite. Okrem toho zaskrutkujte závesy na stranu dverí.

Prázdny priestor smerom k stene bodovo vyplňte špeciálnou penou na zárubni.

Po úplnom vytvrdnutí PU peny nasaďte protikus zárubne.

Po zavesení dverného krídla nasleduje na záver montáž sady kľučiek.