Kladenie mozaikových obkladačiek v kúpeľni

Obkladačky zo sklenenej mozaiky sa ľahko udržiavajú, znášajú zaťaženie dobre ako obkladačky v bežnom prevedení. Najmä rozmanitosť vzorov a farieb robí z mozaikových obkladačiek stále obľúbenejšie obklady stien v kúpeľniach. Mozaikové pláty na lepenie zo zadnej strany sú najvhodnejšie. Sklenenú mozaiku nalepte lepidlom na obklady a vyškárujte škárovacou hmotou na prírodný kameň.

Príklady, tipy a veľký výber obkladov z rôznych materiálov, formátov, dekorov a designov nájdete v našom oddelení obkladov a dlažieb. Na našich prezentáciách a vzorových paneloch nájdete príklady kladenia a možnosti použitia. Tieto prezentácie ponúkajú inšpiráciu a atraktívne príklady použitia obkladov a dlažieb pre Váš domov.


Návod

1. Správna príprava podkladu

Mozaikové obkladačky je možné klásť na takmer všetky podklady postupom tzv. tenkého lôžka. Podklad musí byť nosný, rovný, suchý a zbavený nečistôt (mastnota, prach alebo staré nátery). Odstráňte všetky nenosné časti a nátery, nerovnosti vyrovnajte samonivelačnou stierkovou hmotou dostratena. Silno savé podklady napenetrujte a nechajte dobre zaschnúť. Pri kladení dlažby v kúpeľni a podobných miestnostiach naneste navyše ďalšiu nepriepustnú izolačnú vrstvu. V opačnom prípade môžu vzniknúť škody spôsobené vlhkosťou. Špeciálne tesniace systémy náteru nájdete vo Vašom špecializovanom centre BAUHAUS.

Ďalšie informácie o príprave podkladu pre obklady stien nájdete v BAUHAUS Tipe od profesionála: Príprava podkladu pre obklady stien.

2. Rozvrhnutie obkladačiek

Skôr ako začnete s kladením mozaikových obkladačiek, mali by ste najprv naplánovať rozvrhnutie tak, aby vznikol celkový harmonický obraz. Ak zamýšľate obklad až po strop, vyznačte v obdĺžnikových miestnostiach olovnicou stred a klaďte obkladačky podľa neho.

Ak máte naopak pevne stanovenú výšku, vyznačte túto výšku pomocou vodováhy a oblepte ju krepovou páskou. Ak neskôr nanesiete lepidlo na obkladačky a potom krepovú pásku stiahnete, získate tak presný záchytný bod pre prvý rad obkladačiek.

3. Kladenie mozaikových obkladačiek

Hladidlom naneste v tenkej vrstve (cca 5 mm) lepidlo. Uhlaďte ho zubatou špachtľou. Na lepidlo položte mozaikový obklad a pritlačte ju drevenou alebo plastovou doskou. Vytlačené zvyšky lepidla zotrite zo škár, prípadne škáry vyškrabte. Medzitým opäť kontrolujte pomocou vodováhy vodorovnosť – pokiaľ je lepidlo vlhké, môžete obkladačku upraviť.

Pamätajte si: Namiešajte vždy len toľko lepidla, koľko zvládnete spracovať za cca 30 min.

4. Prestupy rúrok a kladenie plátov s obkladačkami „cez roh“

Pre prestupy rúrok (napr. prívod vody a odpad) je potrebné mozaikové pláty rozmerovo upraviť. Preneste príslušné rozmery na spodnú stranu plátu obkladačiek a tkaninu prerežte pomocou noža na linoleum.

Po úprave (plát s mozaikou ešte raz skúšobne priložte) naneste lepidlo na obkladačky a zalícujte mozaiku do medzery.

Ak je mozaiková obkladačka lícovaná cez roh (hranu), položte plát s obkladačkami ako celok priamo cez hranu. Alebo – a to je spoľahlivá varianta – zodpovedajúco orežte mozaikové pláty a položte ich na spoj (je možné tiež vložiť hranový profil na obkladačky).

Po obložení celej plochy nechajte lepidlo minimálne 12 hodín vytvrdnúť (dbajte na pokyny výrobcu).

5. Škárovanie mozaikových obkladačiek

Škárovaciu hmotu rozdeľte gumenou stierkou uhlopriečne. Opakujte postup tak dlho, kým nevyplníte všetky škáry. Akonáhle malta trochu zavädne, celú vyškárovanú plochu pretrite vlhkou špongiou alebo doskou so špongiou.

Keď sú prilepené všetky mozaikové pláty, vzniknuté škáry vyškárujte pružným silikónom: Odstráňte všetky zvyšky lepidla zo škár a naneste tesniaci predbežný náter. Ten sa postará o to, aby sa podklad odmastil a silikón lepšie priľnul.

Priložte tubu so silikónom a nanášajte hmotu po celej šírke škár. Na škáry nastriekajte pomocou rozprašovača na kvetiny zmes čistiaceho prostriedku a vody. Na záver zotrite pomocou drevenej stierky nadbytočný silikón a prstami vyhlaďte škáry.

Tip

Mozaikové rohože

Mozaiky sú zväčša zostavené do väčších rohoží alebo tabúľ. Rohože, určené na lepenie zadnou stranou, majú na zadnej strane tkaninu, ktorá zostane v maltovom lôžku. Mozaikové rohože na lepenie z prednej strany majú na prednej strane snímateľný papier. Akonáhle mozaika pevne drží na podklade, predná strana sa dobre navlhčí  špongiou a stiahne sa ochranný papier.

Orezávanie mozaiky

Mozaikové pláty môžete spravidla pohodlne orezať nožom na linoleum. Pokiaľ má však rez viezť priamo cez rad kamienkov, je potrebné použiť elektrické náradie: Upnite plát medzi dve drevené latky do zveráka a použite uhlovú brúsku s diamantovým rezným kotúčom.

Veľkosť ozubenia stierky

Hĺbka zubov zubatej stierky, ktorou sa "prečesáva" lepidlo na obkladačky, sa riadi dĺžkou hrán obkladačiek:

50 až 100 mm = 3 až 4 mm
100 až 200 mm = 6 mm
200 až 250 mm = 8 mm
nad 250 mm = 10 mm

Náradie a materiál

  • Ceruzka
  • Doska so špongiou
  • Guma na škárovanie alebo gumová stierka
  • Krepová páska
  • Mozaikové obkladačky podľa potreby
  • Nožnice
  • Odlamovací nôž
  • Olovnica
  • Silikón na prírodný kameň
  • Silikon pro přírodní kámen
  • Skladací meter
  • Stierková hmota na opravy nerovností - v prípade potreby
  • Škárovacia malta na prírodný kameň
  • Vodováha
  • Základný náter a prípadne tesniaci predbežný náter
  • Zubatá stierka

Galéria

Mozaikové obkladačky sú svojimi rôznymi vzormi a farbami „pastvou pre oči“ v každej kúpeľni.

Po starostlivej príprave podkladu naneste na plochu základný náter.

Potom naneste na pripravenú plochu hladítkom v tenkej vrstve lepidlo na obklady z prírodného kameňa, „prečešte“ ozubenou stierkou a vložte rohože s obkladačkami do lôžka z lepidla.

Pre prestupy rúrok sa musia mozaikové rohože podľa potreby prirezať.

Pri pokladaní cez roh prirežte rohož s mozaikou podľa potreby a položte ako celok priamo cez hranu.

Diagonálne vpravte maltu pre prírodný kameň pomocou škárovacej gumy. Na záver škáry vyhlaďte vlhkým blokom huby.

Rohové, dilatačné a styčné škáry elasticky utesnite so silikónom na prírodný kameň: Priložte tubu so silikónom a nanášajte hmotu v celej šírke škár. Na záver na škáry nastriekajte pomocou postrekovača na kvety zmes prostriedku na umývanie riadu a vody, stiahnite pomocou drevenej stierky prebytočný silikón a prstami vyhlaďte škáry.