Paddleboardy Viamare

2 produkty

Podľa relevancie
Filter

  Paddleboardy Viamare

  Paddleboardy, známe aj ako SUP boardy, sú hitom posledných rokov. Aby ste si športovanie pri vode naozaj užili, treba vybrať ten správny typ paddleboardu priamo pre vás. Paddleboardov existuje niekoľko typov, pričom správny výber sa odvíja od viacerých faktorov. K dispozícii je nespočet tvarov a prevedení, ale aj dizajnovo zaujímavých modelov.

  Štyri základné typy paddleboardov
  Paddleboard je športové vybavenie ako každé iné, preto je potrebné vedieť, na aký účel bude slúžiť. Základné typy paddleboardov sú štyri a najvýraznejšie sa líšia svojim tvarom. Každý z nich vyžaduje inú úroveň zručností, preto sú niektoré vhodnejšie pre začiatočníkov a iné pre skúsenejších jazdcov:

  • Allround paddleboard – je vhodný pre začiatočníkov a rekreačných jazdcov. Jedná sa o všestranný paddleboard s väčšou šírkou, ktorá jazdcovi poskytuje lepšiu stabilitu. Vďaka tomu je vhodný na jazdu na pokojnej i mierne zvlnenej vodnej hladine.
  • Surf paddleboard – kratší plavák je vhodný skôr pre pokročilých či skúsených jazdcov a svižnú jazdu. Charakteristické je zdvihnutie a zúženie v mieste špičky a päty paddleboardu, vďaka čomu sa ľahko ovláda. Jeho tvar ho predurčuje na využitie na zvlnenej hladine alebo aj na splavovanie riek.
  • Flatwater paddleboard – ako už sám názov naznačuje, tento paddleboard je navrhnutý na rekreačnú jazdu v pokojných vodách bez vĺn. Dlhšia konštrukcia s ostrou špičkou zaisťuje hladkú plavbu, zatiaľ čo široká plocha boardu zvyšuje jeho stabilitu.
  • Race paddleboard - je vhodný pre pokročilých a skúsených jazdcov. Telo paddleboardu je dlhšie a užšie, takže poskytuje nižšiu mieru stability. Úzke prevedenie zakončené ostrou špičkou však vyniká vyššou rýchlosťou a ľahkým udržaním priameho smeru.

  Ako správne vybrať paddleboard?
  Pri výbere paddleboardu je potrebné vziať do úvahy množstvo základných faktorov:

  1. Nosnosť paddleboardu – obvykle je možné vyberať z menších, stredných a väčších paddleboardov. Vždy vyberajte podľa váhy najväčšieho jazdca v rodine. A pokiaľ sa jedná o paddleboard pre rodinu s menšími deťmi, nezabúdajte ani na to, že občas budú na paddleboarde jazdiť dospelí a deti súčasne a ich váhu je tak treba sčítať.
  2. Dĺžka a šírka paddleboardu – platí jednoduché pravidlo – čím širší paddleboard, tým väčšia stabilita pri jazde. Správna dĺžka paddleboardu je individuálna a odvíja sa od výšky jazdca a tiež typu paddleboardu. Kratší plavák je pomalší a ľahšie zatáča, dlhší zase lepšie drží smer a po hladine kĺže rýchlejšie.
  3. Materiál - voliť môžete medzi pevným a nafukovacím paddleboardom. Nafukovacie plaváky sú skladné, ľahké a môžete ich so sebou vziať prakticky kamkoľvek.
  4. Pádla pre paddleboardy – pri základných paddleboardoch sú pádla dodávané v sete od výrobcu. Najčastejšie sa jedná o trojdielne alebo štvordielne pádla vyrobené z hliníka či plastu. Pokročilí jazdci môžu na športovejšiu jazdu vyberať zo sklolaminátových alebo karbónových pádiel.