Interiérové dvere budete mať na očiach desiatky rokov. Aby vám dvere v interiéri vyhovovali aj po funkčnej stránke, zaujímajte sa o ich vnútornú konštrukciu, povrchovú úpravu, spôsob a orientáciu otvárania a tiež ich rozmery. Čo všetko sa oplatí zvážiť pri výbere interiérových dverí?

Interiérové dvere sú nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Nielenže dotvárajú celkový dizajn interiéru, ale predovšetkým oddeľujú jednotlivé priestory v dome, čím zvyšujú bezpečnosť, pomáhajú udržať tepelnú pohodu v miestnostiach, tlmia hluk a tiež zabraňujú šíreniu prachu.

Súčasná ponuka interiérových dverí je veľmi široká. Dvere sú z rôznych materiálov, odlišujú sa vnútornou konštrukciou, spôsobom a orientáciou otvárania (pozn. pravé a ľavé dvere) aj vnútornými rozmermi. K tomu máte k dispozícii nespočetné množstvo farieb a vzorov. Interiérové dvere si väčšina z nás zakupuje na desiatky rokov, a pretože ide o pomerne nákladnú investíciu, oplatí sa ich výber dobre premyslieť.

Kam sa hodia plné a kam presklené dvere?

Medzi najobľúbenejšie patria hladké dvere, ktoré majú veľmi jednoduchý a čistý dizajn. Nájdete ich v rôznej kvalite a spracovaní. Pri výbere hladkých dverí sa zaujímajte o ich vnútornú štruktúru. Cenovo najdostupnejšie sú hladké plné dvere s voštinovým jadrom z impregnovanej lepenky. Dvere môžu mať rôznu povrchovú úpravu (napr. CPL laminát, lak, fólia). Ploché dvere s voštinovým jadrom sú ľahké a ich plocha vydrží v porovnaní s ostatnými typmi dverí menšie zaťaženie.

Naopak, presklené interiérové dvere umiestnite do miestností, kam chcete priviesť čo najviac denného svetla. Ide napríklad o obývacie izby alebo chodby. Sklo osadené v dverách môže byť buď priehľadné alebo iba priesvitné.

Konštrukcia dverí

Medzi najobľúbenejšie patria hladké dvere, ktoré majú veľmi jednoduchý a čistý dizajn. Nájdete ich v rôznej kvalite a spracovaní. Pri výbere hladkých dverí sa zaujímajte o ich vnútornú štruktúru. Cenovo najdostupnejšie sú hladké plné dvere s voštinovým jadrom z impregnovanej lepenky. Dvere môžu mať rôznu povrchovú úpravu (napr. CPL laminát, lak, fólia). Ploché dvere s voštinovým jadrom sú ľahké a ich plocha vydrží v porovnaní s ostatnými typmi dverí menšie zaťaženie.

Pokiaľ uprednostňujete robustnejšie ploché dvere, zvoľte vnútorné výplň z dutinkovej drevotriesky (pozn. odľahčená DTD doska). Tá je oproti voštinovému jadru podstatne masívnejšia, vydrží teda vyššie mechanické zaťaženie a rovnako veľmi dobre izoluje zvuk. Interiérové dvere s dutinkovou výplňou sú dostatočne pevné a súčasne ľahšie než dvere z plnej DTD dosky či masívu.

Do frekventovaných priestorov sa oplatí inštalovať dvere s drevotrieskovou výplňou (pozn. plná DTD doska). Tieto dvere sú veľmi odolné napríklad voči prekopnutiu a tiež majú výborné akustické vlastnosti.

Ďalším typom sú rámové dvere. Konštrukcia týchto dverí je pevná a stabilná, je tvorená z jednotlivých panelov (MDF dosiek), ktoré sú plnohodnotnou alternatívou masívneho dreva. Vyberať môžete z mnohých modelov a dekorov.

Klasikou sú masívne dvere, ktoré sú aj v dnešnej dobe stále veľmi žiadané. Masívne dvere sú síce ťažšie, ale sú zároveň veľmi odolné a možno ich jednoducho renovovať. Dvere z masívu si môžete kúpiť buď bez povrchovej úpravy alebo v mnohých glazúrovaných či lakovaných variantoch. K dispozícii sú ako plné, tak aj presklené varianty dverí.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky interi\u00e9rov\u00fdch dver\u00ed","products":[]}}

Interiérové dvere do miestností s obmedzeným priestorom

Do stiesnených priestorov sú určené zhrňovacie a posuvné dvere. Zhrňovacie dvere sa vyrábajú v mnohých variantoch a môžu byť plné aj presklené. Tieto dvere možno jednoducho a rýchlo nainštalovať do existujúcich zárubní, čím ušetríte peniaze za stavebné úpravy.

Ďalším riešením pre stiesnené priestory sú posuvné dvere. Môžu sa zasúvať buď do stavebného puzdra v stene alebo sa posúvať po koľajniciach upevnených k stene. Samotné krídlo posuvných dverí môže byť z dreva alebo skla.

Špeciálne typy dverí

Na oddelenie niektorých miestností sú potrebné špeciálne typy dverí. Napríklad medzi garážou či kotolňou a obytným priestorom musia byť nainštalované protipožiarne dvere, ktoré na určitú dobu zaistia, aby sa oheň a dym rýchlo nešírili v celom objekte. Na predaj sú k dispozícii aj protihlukové interiérové dvere. Zvýšená zvuková izolácia sa postará o utlmenie rušivých zvukov z ostatných priestorov domu. Hodnota nepriezvučnosti v decibeloch býva uvedená v technickom liste interiérových dverí.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky posuvn\u00fdch dver\u00ed","products":[]}}

Rozmery a orientácia interiérových dverí

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere dverí sú rozmery. Stavebný otvor na osadenie dverí musí byť o 10 centimetrov širší než vybraná zárubňa dverí. Minimálne päť centimetrov na výšku si ponechajte ako rezervu.

Interiérové dvere sa vyrábajú v štandardných šírkach 60, 70, 80 a 90 centimetrov. Výška dverí je štandardne 197 centimetrov alebo 210 centimetrov. Na pohodlný priechod sú vhodné dvere široké minimálne 80 centimetrov.

V súčasnosti sú v móde vysoké dvere, ktoré môžu dosahovať až ku stropu. Výrobcovia interiérových dverí ponúkajú napríklad dvere vysoké viac ako 2,5 metrov. Do atypických interiérov si môžete nechať vyrobiť dvere na mieru. Počítajte však s tým, že budú výrazne drahšie než dvere štandardných rozmerov.

Pri výbere dverí je veľmi dôležitá aj ich orientácia. Interiérové dvere môžu byť buď pravé alebo ľavé. V prípade pravých dverí sú pánty umiestnené na pravej strane dverí a pri ľavých na ľavej strane. Zamyslite sa preto nad potrebným uhlom otvárania. Pri výbere dverí je potrebné zohľadniť aj umiestnenie vypínačov, ktoré musíte mať na dosah ihneď po otvorení dverí.

{"vsf-products-list":{"title":"\u0160irok\u00fd v\u00fdber dvern\u00fdch kovan\u00ed","products":[]}}