Už ste sa rozhodli, pod akým vianočným stromčekom budete očakávať tohtoročnú vianočnú nádielku? Siahnete po rezanom alebo si kúpite stromček v kvetináči a budete sa ho snažiť uchovať aj na ďalšie roky? Nech už sa rozhodnete akokoľvek, prečítajte si naše tipy, ako sa o stromčeky doma starať, aby vám vôňa ihličia vydržala čo najdlhšie.

Rezané stromčeky

Pri kúpe rezaného vianočného stromčeka je dôležité poriadne si prezrieť vybraný kus. Nesmie mať polámané vetvy alebo opadané ihličie. Odporúčame siahnuť po odolných druhoch ako je napríklad kaukazská jedľa známa ako jedľa Nordmann. Vopred si tiež rozmyslite, aký veľký strom sa vám domov vojde. Podľa výšky a tiež aj hustoty ihličia na vetvách sa odvíja aj cena.

V ponuke Bauhaus nájdete jedle z dánskych ekologických plantáží, kde nepoužívajú žiadne chemické postreky proti burine a škodcom. Domov si tak prinesiete odolný, s láskou vypestovaný strom, ktorý vonia prírodou. Ako sa oň teda starať?

Ako sa starať o rezaný vianočný stromček?

1. Narežte kmeň
Potom, čo si stromček donesiete domov, vybaľte ho z ochranného obalu, aby sa neničili vetvy. Zrežte z kmeňa asi dva centimetre, ktoré bývajú zalepené smolou. Uvoľníte tak kapiláry, ktoré dostávajú vodu do celého stromu.

2. Vyberte svetlé a chladné miesto
Ideálnym miestom na skladovanie stromčeka pred Štedrým dňom je garáž alebo balkón. Dôležité je chrániť ho pred priamym slnečným svetlom. Dávajte ho čo najďalej od kúrenia.

3. Nelúpte kôru
Ani vo chvíli, kedy stromček dávate do stojanu, nelúpte mu kôru. Tá je pre strom dôležitá na to, aby mohol prijímať vodu. Keď kôru olúpete, strom stratí schopnosť prijímať akékoľvek živiny.

4. Zalievajte
Predtým, než sa pustíte do ozdobovania stromčeka, postavte ho do nádoby s vodou. Voda môže siahať až tesne pod prvé vetvy. Keď príde čas na zdobenie, umiestnite kmeň do kvalitného stojanu, ktorý zaručí, že sa stromček na nikoho neprevrhne. Ideálne sú stojany, do ktorých možno dolievať väčšie množstvo vody. Vodu potom do stojana dopĺňajte každý deň tak, aby siahala až ku kôre – nad miesto frézovania. Stromček môže denne vypiť až pol litra vody a vďaka pravidelnému zalievaniu tak vydrží aj niekoľko týždňov.

{"vsf-products-list":{"title":"Rezan\u00e9 viano\u010dn\u00e9 strom\u010deky","products":["78924028","79045384","78782439","78972090","79045393"]}}

Stromčeky v kontajneroch a kvetináčoch

Rozhodli ste sa vyskúšať vaše záhradnícke schopnosti a zadovážili ste si vianočný stromček v kvetináči alebo v kontajneri s cieľom, že vám vydrží minimálne do budúcich Vianoc? Udržať stromček pri živote aj potom, čo strávi Vianoce vo vašej obývačke, nie je jednoduché. Tu nájdete pár tipov, ako mu to uľahčiť.

1. Pozor na čas strávený v kontajneri
Pokiaľ chcete, aby vám stromček v kvetináči vydržal dlhšie než pár dní, siahnite po takých rastlinách, ktoré v kvetináči alebo v kontajneri strávili minimálne rok. V ideálnom prípade si zakúpte stromček, ktorý je vypestovaný priamo v kontajneri, tak ako naše kontajnerové kaukazské jedle. Vyberajte u predajcov, kde sa stromčeky nepredávajú vo vykurovaných priestoroch.

2. Zabráňte teplotnému šoku
Stromček nesmie získať pocit, že začala jar. Preto ho na teplé prostredie pripravujte postupne. Nechajte ho pár dní v chladnejšej chodbe a až potom ho presuňte do obývačky.

3. Správne zalievajte
Pred presunom do teplej miestnosti stromček oroste. Rastlina by nemala stáť vo vode, ale zároveň dajte pozor, aby úplne nevyschla – pôda musí byť stále vlhká.

4. Dajte mu priestor
Stromček musí až do jari prečkať zimu v miestnosti, kde nemrzne. Vďaka teplu vo vašom dome sa totiž už čiastočne prebudil a nie je pripravený na mrazy, ktoré ho vonku po Vianociach ohrozujú. Viac o aklimatizácii sa dozviete v článku: Vianočný stromček v kontajneri vám bude robiť radosť po celý rok.

{"vsf-products-list":{"title":"Viano\u010dn\u00e9 strom\u010deky v kvetin\u00e1\u010doch","products":["78922217","78999275","78924240"]}}