Vchodové dvere sú bránou do vášho domova. Pri výbere vstupných dverí je dôležitým parametrom nielen dizajn, ale aj mechanická odolnosť voči násilnému otvoreniu a tepelnoizolačné vlastnosti. Poradíme vám, ako vybrať vchodové dvere.

Vchodové dvere do bytu či rodinného domu budete mať na očiach mnoho rokov. Dvere sa vám musia nielen páčiť, ale aj spĺňať ďalšie dôležité funkcie. Než sa pustíte do ich výberu, musíte poznať správny rozmer dverí a orientáciu otvárania (ľavé alebo pravé dvere). Odporúčaná priechodná šírka vchodových dverí je minimálne 900 milimetrov. Počítajte s tým, že hlavným vchodom do domu či bytu bude občas nutné predniesť rozmernejšie predmety. Štandardná výška dverí je 1970 alebo 2100 milimetrov. Na zákazku je možné vyrobiť vchodové dvere špecifických rozmerov. Veľmi dôležitá je aj voľba materiálu dverí. Vybrať si môžete dvere z hliníka, ocele, plastu alebo dreva.

Kovové vchodové dvere

Hlavnou výhodou hliníkových a oceľových vchodových dverí je odolnosť a tvarová stálosť. V priebehu roka sa nemusíte obávať prípadných deformácií vplyvom pôsobenia teplôt, ktoré by viedli napríklad k zadrhávaniu dverného krídla pri otváraní a zatváraní. Pri kovových dverách oceníte aj ich ľahkú údržbu. Aby mali vchodové dvere dobré tepelnoizolačné vlastnosti, musia mať kvalitné izolačné jadro. To obvykle tvorí tvrdená polyuretánová pena s vysokou izolačnou schopnosťou.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka kovov\u00fdch vchodov\u00fdch dver\u00ed","products":["27616105","24594202","27615731"]}}

Plastové vchodové dvere

Plastové vchodové dvere patria medzi najvyhľadávanejšie, a to najmä kvôli priaznivému pomeru úžitkovej hodnoty a ceny. Na trhu je k dispozícii široká ponuka plných aj presklených dverí, vyberať je možné z rôznych rozmerov, farieb i dekorov. Vchodové dvere s termoizolačnou PU penou majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, veľmi ľahko sa udržujú a ich životnosť sa obvykle počíta na desiatky rokov. Kvalitné plastové dvere by mali mať oceľovú výstuhu zabraňujúcu deformácii.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka plastov\u00fdch vchodov\u00fdch dver\u00ed","products":["27541155","23063286","23066106","23063277"]}}

Drevené vchodové dvere

Drevené vchodové dvere sú obľúbenou voľbou majiteľov nízkoenergetických alebo pasívnych domov. Okrem prírodného vzhľadu totiž poskytujú aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Veľmi dobre tiež izolujú hluk z vonkajšieho prostredia. Na výrobu drevených dverí sa používa napríklad smrek, borovica, smrekovec či dub. Drevené dvere vyžadujú priebežnú starostlivosť, z času na čas je nutné vykonať renovačný náter.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka dreven\u00fdch vchodov\u00fdch dver\u00ed","products":["25698338","27628313","27628331"]}}

Bezpečnosť vchodových dverí

Okrem materiálu sa pri výbere vchodových dverí zamerajte aj na ich bezpečnosť. Existuje šesť bezpečnostných tried, ktoré sa označujú skratkami RC1 až 6 a podrobne ich definujú slovenské technické normy (skratka RC vychádza z anglického Resistance Class). Čím vyššie číslo za písmenami RC je, tým sú dvere bezpečnejšie.

Dvere s najnižšou triedou zabezpečenia RC1 prekoná zlodej pri použití násilia bez väčších problémov. Trieda RC2 je už základnou certifikovanou bezpečnostnou triedou, kedy nie je možné použité zabezpečovacie prvky dverí ľahko prekonať. Na zabezpečenie rodinných domov a bytov sú vhodné vchodové dvere aspoň tretej bezpečnostnej triedy. Tieto dvere odolajú zlodejom, ktorí na násilné otvorenie dverí neváhajú použiť rôzne páčidlá a ďalšie nástroje.

Dôležité sú konkrétne vlastnosti vchodových dverí, typ použitého dverného zámku aj dodatočné zabezpečovacie prvky ako je napríklad poistka proti vypáčeniu. Pokiaľ majú dvere sklenenú výplň, malo by ísť vždy o bezpečnostné sklo s ochranou proti prerazeniu. Investovať sa oplatí aj do bezpečnostného kovania s cylindrickou vložkou odolnou proti odvŕtaniu.

Termoizolačné vlastnosti

Pri vchodových dverách sa zaujímajte okrem bezpečnosti aj o hodnotu súčiniteľa priestupnosti tepla. Tento ukazovateľ sa označuje skratkou Ud a udáva, aké množstvo tepla cez vchodové dvere unikne. Čím nižšia je uvedená hodnota, tým lepšie majú dvere tepelnoizolačné vlastnosti.

Tepelná izolácia musí byť taká, aby vchodové dvere spĺňali prinajmenšom predpísané hodnoty pre úsporu energie. To dosahujú dvere s koeficientom Ud = 1,8 W/ m2K. Technické prevedenie moderných vchodových dverí je však lepšie a ponúka hodnoty okolo Ud = 1 W/m2K.

{"vsf-products-list":{"title":"Pr\u00edslu\u0161enstvo ku vchodov\u00fdm dver\u00e1m","products":["21482247","28393784","23199729","26786768"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":443}}
{"vsf-page-link":{"page-id":417}}