Hlavný obsah

Ochrana a údržba dreva v záhrade

Slnko, vietor a počasie dávajú záhradnému nábytku a terasovým obkladom z dreva časom enormne zabrať. Drevo popraská, zosivie a láme sa. Nevysušená vlhkosť môže navyše spôsobovať hnilobu, drevo napadnú škodcovia a spráchnivie. Pravidelnou údržbou predĺžite životnosť a obdobie používania dreva v exteriéri. Aby si záhradný nábytok udržal svoj pekný vzhľad čo najdlhšie, odporúčame jarnú kúru čističom na drevo a následné ošetrenie olejom na drevo. Olej preniká hlboko do dreva a pôsobí hydrofóbne; farbené odtiene dreva sa opäť oživia, sú dekoratívnejšie a atraktívnejšie.

1. Príprava záhradného nábytku na leto

Tvrdé drevo je od prírody veľmi pevné, nárazuvzdorné a odolné voči poveternostným podmienkam. Trvanlivosť v exteriéri sa pohybuje okolo 20 rokov – je optimálne na záhradný nábytok, terasy alebo lávky. Už niekoľko rokov sú trendom tvrdé dreviny zo zámoria, pretože presvedčujú svojou trvanlivosťou (zisťuje sa podľa triedy stálosti, ktorá je stanovená normou DIN). Na terasy sa s obľubou používajú tropické dreviny triedy trvanlivosti 1 alebo 2 (veľmi trvanlivé, resp. trvanlivé) ako massaranduba alebo bangkirai. Dobrou alternatívou je tuzemské drevo (príp. termicky ošetrené), ktoré taktiež disponuje vhodnými druhmi pre takmer každú oblasť použitia – napríklad smrekovec, dub alebo douglaska.
My v BAUHAUS dbáme na to, aby drevo na všetky výrobky bolo produkované preukázateľne legálne a udržateľne. Aby sme zaručili, že ponúkame iba ekologicky neškodné drevo, spolupracujeme okrem iného s medzinárodne uznávanou organizáciou PEFC, ktorá zastrešuje systém certifikácie lesov
www.pefc.cz/pefc/.

Kto by chcel predĺžiť životnosť a obdobie používania dreva v záhrade, mal by ho pravidelne čistiť a ošetrovať špeciálnym konzervačným olejom. Olej oživí prirodzený farebný odtieň dreva a dá sa ľahko nanášať štetcom alebo handričkou.

Povrch najskôr dôkladne očistite špeciálnym čističom na drevo. Po uplynutí času pôsobenia (dodržujte údaje výrobcu) opláchnite zvyšky produktu veľkým množstvom vody (príp. použite mäkkú kefu). S čistením vykonávate zároveň ďalší dôležitý pracovný  krok: namočenie dreva. Tým dôjde k napučaniu drevných vlákien a drobnejšia poškodenia zmiznú samy od seba. Dôležité: Drevo musí byť na všetkých miestach navlhčené rovnomerne. Po „namočení“ nechajte drevo opäť kompletne vyschnúť.

Vlákna, ktoré sa vlhkom napriamia, následne ručne zbrúste brúsnym klátikom dohladka. Po tom, čo ste odstránili aj brúsny prach, naneste štetcom alebo handričkou ošetrujúci olej na drevo. Olej nechajte na nejaký čas pôsobiť (dodržujte údaje výrobcu). Prebytočný olej nakoniec odstráňte handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.
Pozor: Na prvé ošetrenie sa odporúčajú aspoň dva nátery olejom, na následné ošetrenie stačí jeden náter.

2. Údržba drevenej terasy

Z drevenej paluby najskôr odstráňte ryžovou metlou voľné nečistoty. Terasu následne dôkladne očistite kefou a povrch nechajte úplne uschnúť.
Pozor: Tieto práce vykonávajte najlepšie v období pekného počasia.

Aby sa opäť ukázala pôvodná farba dreva, naneste odšeďovač. Ten dôkladne a rýchlo odstráni striebrosivú patinu, ktorá sa postupom času usadí na dreve terasy alebo na drevenom záhradnom nábytku. Povlaky rias, ktoré sa rady tvoria na tienistých miestach, ošetrite špeciálnym odstraňovačom zelených povlakov (vždy dodržujte údaje výrobcu).

Skôr než dosky ošetríte olejom na drevo, dôkladne umyte zvyšky čistiacich prostriedkov. Na nanášanie oleja (nanášajte vždy smerom od domu) sa hodia špeciálne ploché štetky s teleskopickou tyčou. Hneď ako olej úplne zaschne (dodržujte údaje výrobcu), môžete terasu opäť plne používať.

Striekanie miesto natierania

Miesto plochej štetky môžete na naolejovanie terasových dosiek použiť taktiež bežný tlakový rozprašovač.

 • Metla/kefa
 • Vedierko
 • Odšeďovač
 • Príp. vanička na farbu
 • Plochá štetka s teleskopickou tyčou
 • Gumové rukavice
 • Odstraňovač zelených povlakov 
 • Olej na drevo (príp. špeciálny olej na drevo vhodný pre daný druh dreva)
 • Čistič dreva
 • Štetec
 • Brúsny klátik
 • Šmirgľový papier rôznych zrnitostí 
 • Huba alebo mäkká utierka