Vybudovanie drevených schodov

Ak si chcete sami postaviť priame schody do podkrovia, musíte dodržať určité požiadavky – aj pre vlastnú bezpečnosť. Presnú špecifikáciu požiadaviek nájdete v aktuálnom znení stavebného zákona. Na otvorenej strane schodov je spravidla povinné zábradlie s priečkami v danej vzdialenosti. Na začiatku schodov by sa nemali nachádzať dvere, ktoré sa otvárajú v smere schodov a pod.

Pozor: Presnú špecifikáciu všetkých požiadaviek nájdete v aktuálnom znení stavebného zákona.

Ak chcete pôjd využívať iba ako odkladací alebo skladovací priestor, potom sú výklopné schody na pôjd tou správnou voľbou.

Mohlo by vás zaujímať: Montáž schodov na pôjd


Návod

1. Výpočet rozmerov schodov

Pre pohodlný a predovšetkým bezpečný výstup a zostup je potrebné najskôr vypočítať presný počet stupňov vašich nových drevených schodov. Výška stupňa sa spravidla odporúča ako maximálne 19 centimetrov a hĺbka stupnice nie menej než 26 centimetrov. Ako vzorec pre pohodlné schody môžete použiť zjednodušené základné pravidlo, kde sa sčíta dvojnásobok výšky stúpania a šírka stupnice. Výsledok by potom mal byť medzi 60 a 66 centimetrami – ideálne 62 centimetrov. V uvedenom príklade to pre plánovanie znamená:

2 × 19 cm (výška stúpania) + 25 cm (hĺbka stupnice) = 63 cm

Pozor: Odporúčaný sklon schodov je približne 25 až 40 stupňov.

Máte možnosť si svoje individuálne schody zostaviť jednoducho on-line! Dizajn, materiál a model pôdorysu – s plánovačom schodov BAUHAUS môžete porovnávať kombinácie a ceny a splniť si svoje osobné priania týkajúce sa podoby schodov.

2. Montáž drevených schodov

Odrežte dosky na schodnice a stupne a pre jednotlivé stupne zhotovte zárezy (zárezy si najskôr vyznačte). Použite kotúčovú pílu a drevo medzi zárezmi následne vysekajte kladivom a dlátom. Dbajte na to, aby na oboch schodniciach boli zárezy v rovnakej výške.

 

Pozor: S prírezom dreva BAUHAUS vám radi pomôžeme v našich odborných centrách.  Odborný personál BAUHAUS pre vás odreže zvolené drevo s presnosťou na milimetre. Ak urobíte objednávku dopredu, môžete si hotové schodnice a stupne odviesť bez čakania.

Schodnice upevníte hore a dole pomocou kovových uholníkov. Tu nutne použite izolačné podložky ako protihlukovú ochranu! Na schodniciach a na zemi si dopredu vyznačte vŕtané otvory a schodnice presne vyrovnajte.

Pozor: Merajte presne, aby vznikla požadovaná šírka stupňov.

Pred montážou jednotlivých stupňov dočistite ich čelné strany pásovou brúskou.

Na upevnenie jednotlivých stupňov použite montážne lepidlo, nanášajte ho do výrezov na vnútorných stranách schodníc a jednotlivé stupne po úsekoch zasúvajte zozadu medzi schodnice.

Bezpečnú súdržnosť zaisťujú závitové tyče, pre ktoré vyvŕtajte v oboch schodniciach v rovnakej výške po jednom otvore, závitovú tyč prestrčte a pomocou matíc schodnicové boky pevne stiahnite.

Nakoniec namontujte na jednu stranu zábradelné madlo (a príp. zábradelné tyče) a stupne nalakujte vysokopevnostným schodiskovým lakom.

Tip

Distančné vložky

Schodnice by mali byť z dôvodu protihlukovej izolácie priskrutkované k stenám v čo najmenšom počte miest. Ak by to však bolo nutné, určite použite dištančné prvky a elastické podložky.

Náradie a materiál

 • Aku skrutkovač
 • Pásová brúska alebo/a šmirgľový papier vr. brúsneho klátika
 • Dláto
 • Smrekové dosky na stupne podľa potreby (nie lepené drevo!)
 • Závitové tyče vr. vhodných matíc
 • Kladivo
 • Kotúčová píla
 • Lepené drevo na schodnice a zábradľové držadlo podľa potreby
 • Kovové uholníky vr. izolačnej podložky a upevňovacieho materiálu
 • Montážne lepidlo
 • Štetec
 • Schodišťový lak

Galéria

Namiesto rozviklaného rebríka povedú nabudúce do podkrovia vlastnoručne vyrobené schodnicové schody.

Pri budovaní nových schodov najskôr zhotovte do schodníc výrezy pre stupne: Okružnou pílou urobte zárezy, kladivom a dlátom vysekajte drevo.

Patrične prirezané schodnice presne vyrovnajte a hore a dole ich pripevnite izolovanými kovovými uholníkmi.

Na upevnenie schodníc nutne použite kovové uholníky s izolačnými podložkami. Pokiaľ do podlahy priskrutkujete neizolované uholníky, zvuk pri chôdzi po schodoch sa ponesie celým domom.

Na upevnenie stupňov do schodníc namiešajte dvojzložkové lepidlo na drevo, naneste ho na zárezy na vnútorných stranách schodníc a stupnice zozadu nasuňte medzi schodnice.

Následne do schodníc vyvŕtajte v rovnakej výške po jednom otvore a prestrčte závitovú tyč. Keď utiahnete matice, pevne tak stiahnete aj obe strany schodníc.

Nakoniec namontujte zábradlie a v prípade potreby zbrúste drevo držadla brúsnym papierom do hladka. Okrem toho dostanú stupne náter vysokopevnostným schodiskovým lakom.