Nákup nových okien – na čo by ste mali dbať

Pri výbere nových okien, či do novostavby, alebo pri sanácii, sa musí venovať pozornosť mnohým kritériám. Okná tak musia predovšetkým izolovať teplo a brániť prehrievaniu interiérov. Ale taktiež treba zaistiť zvukovú izoláciu alebo odolávať pokusom o vlámanie – a pritom stále zostávať transparentné. Čomu musíte venovať pozornosť pri výbere tvarov okien, okenných rámov a rôznych okenných skiel, aby spĺňali najrozmanitejšie požiadavky, zistíte v tomto Radcovi k nákupu okien.


Návod

1. Na čo by ste mali dbať pri nákupe okien

Bez ohľadu na to, či potrebujete nové okná z dôvodu energetickej sanácie, do novostavby, alebo na výmeru v prípade doslúžených okien: Na nákup si vyhraďte dostatok času a nič neuponáhľajte. Pretože okná sú „oči domu“ a významnou mierou určujú vzhľad domu. Plochy okien sú navyše miestami, na ktorých sa studený vonkajší vzduch a teplý vzduch v miestnosti stretávajú najbližšie. To často sprevádza stratu tepla cez sklo, profily a zlé tesnenia.

Na výber je značné množstvo najrôznejších tvarov okien, materiálov a farieb rámov – už len preto by ste mali postupovať uvážlivo. Najdôležitejšími kritériami výberu sú druh a tvar okna, tepelno-izolačná hodnota skla, a taktiež materiál okenných rámov.

I to najlepšie okno však veľa nezmôže, ak nie je rovnako dobre zhotovené napojenie na múr domu. Dbajte teda na to, aby napojenia tak hore a po bokoch, ako aj v oblasti okenného parapetu, boli zhotovené odborne a s vhodnými materiálmi. Na to existuje značné množstvo profilov, líšt a izolačných hmôt, ktoré prácu uľahčia a zaručia perfektný výsledok izolácie aj vzhľad. Ako vlastnými silami namontovať okná, zistíte v nasledujúcich Radcoch BAUHAUS:

Mohlo by vás zaujímať: Montáž strešných okien

Pozor: Tesné okná však vyžadujú taktiež dostatočné vetranie miestností (2 až 3 nárazové vetranie za deň).

2. Kam je okno určené 

Kam je okno určené – do podkrovia, obytného priestoru alebo do pivnice a zázemia? V podkroví máte možnosť použiť zvislé vikierové okná – a získate viac miesta v izbe. Alebo sa rozhodnete pre šikmé strešné okná. Tie sú integrované priamo do strechy a umožňujú zvlášť dobré využitie svetla.

V dobudovanom pôjdovom priestore sú štandardom strešné okná s výkyvnou funkciou. Tieto okná majú hore držadlo a okno sa pri otváraní pohybuje okolo stredovej osi. Výklopno-výkyvné okno sa kýva taktiež okolo stredovej osi, a navyše sa dá držadlom, ktoré je umiestnené dole, vyklopiť nahor – kvôli voľnému prístupu a výhľadu z otvoreného okna.

Pozor: Pre nedobudované pôjdy, ktoré slúžia iba ako odkladací alebo skladovací priestor, existujú takzvané obslužné alebo núdzové výlezy.

Do obytných priestorov je k dispozícii značné množstvo tvarov okien: Klasicky obdĺžnikové okná alebo okná s okrúhlym alebo plochým oblúkom, trojuholníkové, skosené, s priečkami alebo bez priečok, jednokrídlové alebo viackrídlové okná, s podsvetlíkom alebo nadsvetlíkom. Tvar okna však často určuje otvor v stene. Je preto veľmi dôležité, aby ste dopredu presne zistili požadované rozmery.

Do nevykurovaných pivničných priestorov a zázemí, ktoré sa nepoužíva ako obytný priestor, sa hodia sklápacie okná z plastu s izolačným sklom. Pokiaľ sa však bude úžitková pivnica prestavovať na miestnosť na pestovanie záľub alebo dokonca na pracovňu, odporúča sa výmena za tesne uzatvárajúce moderné okná s tepelne izolačným sklom.

3. Okenné rámy

Okenné rámy sa robia najmä z troch materiálov: z dreva, plastu alebo hliníka. Okrem toho sú k dispozícii taktiež kombinácie materiálov – napríklad okná z dreva a hliníka, ktoré spájajú estetické prednosti hliníka s tepelno-izolačnými vlastnosťami dreva.

Pozor: Profily rámov plastových okien môžu mať rôzne stavebné hĺbky a líšiť sa počtom komôr profilu. Čím viac komôr a čím väčšia stavebná hĺbka, tým efektívnejšie je zabránené tepelným stratám. Účinnosť komôr sa často ešte dodatočne zvyšuje výplňou z izolačnej peny.

Prehľad okenných rámov:

Klasické drevené okno je pevné a robustné a poskytuje príjemnú klíma bývania. Drevo sa však musí pravidelne natierať lazúrou alebo lakom.

Plastové okenné rámy majú dlhú životnosť, sú nenáročné na údržbu a ich ošetrovanie je jednoduché. S farebným lakovaním alebo dekoratívnymi fóliami máte možnosť farebného prispôsobenia okien fasáde.

Hliníkové rámy s vnútorným ostením z dreva majú extrémne dlhú životnosť, zvlášť jednoduchú údržbu, sú pevné a zaťažiteľné.

4. Zasklenie okien

Viac pohody pri bývaní, menej nákladov na vykurovanie: Moderné okná s dvoma alebo tromi sklami vytvoria svetlý, atraktívny obytný priestor. Tenučká, prakticky neviditeľná vrstva ušľachtilých kovov na okenných tabuliach zároveň udrží takmer všetko teplo v miestnosti. Pre tepelnú ochranu stavebného materiálu je smerodajný súčiniteľ prestupu tepla (hodnota U). Čím je tento súčiniteľ nižší, tým menšia je tepelná strata. Aby ste zamedzili energetickým stratám, venujte v prípade okenného skla pozornosť nasledujúcim hodnotám:

 

  • Tepelno-izolačné sklo z dvoch tabúľ s hodnotou Ug 1,1
  • Izolačné sklo so zvýšenou tepelnou izoláciou z troch tabúľ s hodnotou Ug  0,7
  • Izolačné sklo so zvýšenou tepelnou izoláciou z troch tabúľ s hodnotou Ug 0,5

Tepelno-izolačné sklo alebo izolačné sklo so zvýšenou tepelnou izoláciou poskytuje trojnásobný úžitok: Chráni pred tepelnými stratami, pretože zadržuje vykurovaciu energiu v dome. Púšťa slnečné teplo dovnútra domu a zaisťuje tak energetický zisk zvonku – kúrenie teda zostáva v prechodnom období vypnuté dlhšie. Po tretie, na rozdiel od ostatných stavebných materiálov, púšťa do domu dostatok denného svetla.

Situácia v oblasti bývania často vyžaduje zvláštne okná: Obyvatelia veľkomesta súžení hlukom vyhľadávajú napríklad doplnkovú zvukovú izoláciu a/alebo zvýšenú bezpečnosť. Keďže pri zabezpečení pred hlukom a vlámaním ide vždy o celý prvok „okna“, odporúča sa tu montáž kompletného viacúčelového okna.

Ľahko dostupné okná dokážu zlodeji veľmi rýchlo otvoriť jednoduchými nástrojmi. Špeciálne zasklenie ako vrstvené bezpečnostné sklo (VSG) zabráni napríklad rozbitiu okennej tabule, pretože bezpečnostná fólia udrží obe tabule skla na vonkajšej strane navzdory prelomeniu pohromade. Mimochodom ide taktiež o vynikajúcu ochranu pred poranením v prípade rozbitia skla. Bezpečnostné kovanie a uzamykateľné okenné kľučky alebo ďalšie priskrutkovateľné doplnkové zabezpečenie (napr. rázvorové zámky) poskytujú optimálnu ochranu proti prelomeniu. Ďalšie informácie na tému bezpečnosti okien získate v Radcovi BAUHAUS Ochrana proti vlámaniu.

Tip

Hodnota U: Okenné sklo a tepelná izolácia

Ako hodnota U sa označuje „súčiniteľ prestupu tepla“. Za týmto komplikovaným označením sa skrýva hodnota, ktorá popisuje tepelný tok medzi chladnou vonkajšou stranou a teplou vnútornou stranou konštrukčného prvku na budove (napr. vchodové dvere, okná atď.). Čím je táto hodnota nižšia, tým lepšia je tepelná izolácia. Hodnota U sa udáva vždy v jednotke „W/(m²K)“ (watty na štvorcový meter a kelvin). V prípade okna sa rozlišujú nasledujúce hodnoty U:

  • Ug (súčiniteľ prestupu tepla sklom): tepelná strata zasklením 
  • Uf (súčiniteľ prestupu tepla profilom): tepelná strata rámom
  • Uw (súčiniteľ prestupu tepla oknom): tepelná strata celým oknom

Náradie a materiál

  • Parapety
  • Okenné kovanie
  • Okenné tesnenie
  • Strešné okná (výkyvné okná alebo výklopno-výkyvné okná alebo obslužné alebo núdzové výlezy)
  • Pivničné okná (sklápacie okná alebo okná s dvojitým tepelno-izolačným sklom)
  • Okná do obytných priestorov (plastové okná, drevené okná alebo okná z dreva a hliníka s dvojitým alebo trojitým tepelno-izolačným sklom)