Pestovanie byliniek na balkóne a terase

Či už ako úzky regál na balkóne, alebo ako rozovretý odstupňovaný stojan na terase, rozmer schodíkov na bylinky alebo kvetiny môžete prispôsobiť úplne individuálne. Zmerajte miesto vybrané pre postavenie a určte počet a šírku políc. Rôzne hlboké dosky zaistia, že sa veža smerom nahor zužuje a každá rastlina má dostatok svetla. Vďaka uhlovým spojovníkom je možné schodíky na bylinky na jeseň jednoducho sklopiť a uložiť.

Pozor: Na výrobu schodíkov si z nášho sortimentu BAUHAUS vyberte vhodné drevené dosky alebo si nechajte v odbornom centre zdarma narezať laty.

Mohlo by vás zaujímať: Prírez dreva BAUHAUS


Návod

1. Postranné podpery a police

Po vzore rebríka majú schodíky na bylinky dve bočnice a niekoľko štebľov na podoprenie políc. S cieľom napodobniť tento tvar začnite bočnými podperami: Na dlhé zadné stojky, ktoré stoja kolmo k zemi, priskrutkujte pomocou pohyblivých uhlových spojovníkov kratšie predné stojky. Kvôli zvýšeniu pevnosti konštrukcie odrežte prednú nohu šikmo a vyrovnajte ju so zadnou nohou.

Uříznuté konce následně vyhlaďte jemným smirkovým papírem. Hrany můžete také zbrousit do malého zaoblení („sražení hran“).

Vsadenie a upevnenie flexibilných políc prebieha v dvoch krokoch: Zadné strany dosiek sa pripevnia kolíkmi do zadných nôh a vpredu sa voľne položia na úzke tyče kruhového prierezu s možnosťou ich kedykoľvek vyklopiť nahor. Najskôr zmerajte hĺbku najväčšej dosky, teda najnižšej roviny. Postranné podpery položte bočnou plochou na zem a oporné nohy roztiahnite tak, aby ste mohli dosku položiť kolmo k hranolom s presadením troch až piatich centimetrov a malou vzdialenosťou k spodným okrajom. Zadné hrany dosky a zadné podpery by mali byť v rovine. Teraz si zakreslite obrys dosky na vnútorné plochy nôh a označte stredový priesečník medzi doskou a zadnými stojkami, do ktorého neskôr vsadíte kolík.

Predný diel dosky nesie tyč kruhového prierezu, ktorá sa naskrutkuje doprostred predných opôr. Ak chcete získať horizontálnu odkladaciu plochu, musíte zistiť presnú výšku skrutiek pod jednotlivými doskami: Zmerajte výšku príslušnej spodnej hrany dosky a odpočítajte polomer tyče. Takto zistený bod značky pre upevnenie skrutky teraz umiestnite presne doprostred bočnej podpery.

Tieto kroky opakujte pre všetky dosky a bočné podpery vyšších rovín. Aby bol vzhľad krajší, mal by byť presah dosiek vpredu jednotný. Kvôli stabilizácii konštrukcie odporúčame umiestniť navyše prídavnú guľatinu medzi horné okraje zadných podpier.

Okrem toho priskrutkujte do príslušných miest na spodných stranách dosiek malé uhlové spojovníky, ktoré zabránia tomu, aby dosky neskôr skĺzli pod guľatiny.

Pred konečnou montážou najskôr vyvŕtajte všetky otvory. Vŕtajte pomaly, aby drevo neprasklo. Pre otvory na kolíky na zadných nohách použite vrták s 8 mm nástavcom. V prípade hĺbky týchto slepých otvorov sa orientujte podľa dĺžky kolíkov: Polovica sa zasunie do hranola, druhá polovica do odkladacej police (príp. použite stojan na vŕtačku). 60 mm skrutky do guľatiny prechádzajú vodorovne od vonkajších strán stojok k štebľom, pričom predné nohy musíte v priesečníkoch kompletne prevŕtať. Na to potrebujete adekvátne menší vŕtací nástavec.

Pozor: Aby ste dosiahli presné spojenie, vyznačte aj na koncoch guľatín stredy kruhu a aj tu predvŕtajte otvory.

2. Finálna montáž schodíkov na bylinky

Dvojicu podpier položte na zem vnútornou stranou nahor. Do predvŕtaných otvorov zadnej nohy kvapnite lepidlo a zastrčte kolíky, a to do polovice. Zatiaľ čo lepidlo schne, zoskrutkujte zvonku koniec guľatín s prednou nohou. Hneď ako je lepidlo suché, nasaďte jednotlivé police kolmo na kolíky. Tieto polovice kolíkov musia byť bez lepidla, aby ste neskôr mohli dosku vyklopiť nahor.

Teraz prejdite k druhému páru nôh: Kolíky opäť zafixujte do zadnej nohy lepidlom. V nasledujúcom kroku túto dvojicu podpier nasaďte na už pripevnené odkladacie police na druhej dvojici podpier a guľatiny opäť pevne priskrutkujte z vonkajšej strany. Teraz konštrukciu postavte.

Drevo uzatvorte finálnym lakovaním a zaistite tak jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom. S cieľom upútať pozornosť môžete schodíky na bylinky natrieť taktiež farebne a do podpier naskrutkovať profilové háčiky na zavesenie náradia alebo kvetináčov.

Tip

Založenie bylinkovej špirály

Väčšine byliniek sa najlepšie darí na slnečných miestach s priepustnou zeminou. Mnohé stredozemné druhy veľmi dobre rastú aj bez hnojív. Mnohé korenité, chutné a často liečivé rastliny však lepšie prospievajú v dobre pripravených humusových pôdach. Niektoré druhy sa vyrovnajú aj s tieňom a vyššou vlhkosťou.

Ak chcete vo svojej záhrade pestovať a zbierať veľa rôznych bylín s rozdielnymi nárokmi na stanovište a pôdu, potom sa ponúka stavba bylinkovej špirály alebo šneka: Na vyznačenej čiare postavte špirálovite stúpajúci suchý múrik a zaplňte ho zeminou. Močaristú alebo vodnú zónu vytvorte teraz najlepšie na južnej strane bylinkovej špirály – napríklad na kraji malého fóliového jazierka. Záhradnú zeminu tu navyše obohaťte kompostom. Ďalej smerom nahor primiešavajte stále viac piesku. Na vrchole pridajte vápno. Tak vzniknú rôzne oblasti (vodná zóna, vlhká zóna, normálna zóna a suchá zóna), v ktorých sa darí najrozmanitejším bylinkám:

  • Bylinky pre vodnú zónu: žerušnica, veronika alebo mäta vodná
  • Bylinky pre vlhkú zónu: trebuľka, pažítka, pažítka čínska a petržlen
  • Bylinky pre normálnu zónu: koriander, pamajorán, bedrovník, portulaka, yzop alebo medovka lekárska
  • Bylinky pre suchú zónu: slamienka talianska, levanduľa, majoránka, šalvia alebo tymian

Rozmnožovanie byliniek vlastnými silami

Na delenie a rozmnožovanie (najlepšie na jar) sú vhodné staršie pakorene s viacerými výhonkami (napr. kostihoj, ligurček, yzop a pamajorán). Odrezkami sa množia rozmarín, levanduľa alebo palina a koreňovými odnožami rôzne druhy mäty. Niektoré byliny s prečnievajúcimi bočnými výhonkami sa dajú jednoducho množiť takzvaným potápaním, ako napríklad rôzne odrody tymianu.

Náradie a materiál

  • Vŕtačka resp. aku skrutkovač s vŕtacím nástavcom
  • Drevené dosky na police, počet a rozmery individuálne podľa priania
  • Drevené spojovacie kolíky a skrutky na montáž
  • Lepidlo na drevo
  • Uzatvárací náter na drevo alebo farebný lak
  • Hranoly (4 kusy v požadovanej dĺžke) ako postranné podpery
  • Meter
  • Tyče kruhového prierezu z dreva, v rovnakom množstve ako plánovaný počet políc, ø cca 20 mm
  • Šmirgľový papier (jemná zrnitosť: 100 – 180) vr. brúsneho klátika
  • Priamočiara píla a pokosnica
  • Uhlové spojovníky, pohyblivé (2 kusy)
  • Uhlové spojovníky, malé, v rovnakom množstve ako plánovaný počet políc