Zavlažovanie záhrady

Trávy, kry a kvetinové záhony pri nedostatku vody skoro vädnú a hnednú. Veľa záhradkárov však polieva v nesprávnom čase alebo príliš šetrí závlahou. Ten, kto si chce počas dlhého letného sucha udržať záhradu sýtozelenú bez toho, aby každé ráno a večer hodiny polieval záhony a trávnik krhlou alebo hadicou, siahne po postrekovačoch. Absolútny komfort poskytuje automatické zavlažovacie zariadenie. Prívodné potrubie inštalované trvalo pod povrch trávnika a počítačom riadené postrekovače pracujú podľa toho, ako ich nastavíte. Takmer dokonalým šťastím záhradkára je vlastná studňa alebo cisterna na dažďovú vodu, ktorá predstavuje cenný zdroj vody.


Návod

1. Dostatočné a správne zalievanie

Existuje pravidlo zalievania, ktoré by si každý mal vziať k srdcu. Nikdy nezalievajte v poludňajšom teple, pretože slnečné lúče potom môžu listy dokonca spáliť! Naopak, čím skôr ráno zalievate, tým menej vody sa stratí odparovaním a rastliny majú maximálny úžitok z použitého množstva vody. Zalievajte množstvom vody: 30 litrov vody na meter štvorcový alebo aj viac - na trávnatých plochách sa môžu tvoriť skutočné kaluže a z nádob by voda mala spodkom odkvapkávať.

Nech už plánujete akýkoľvek spôsob zavlažovania - manuálnu prácu s postrekovačmi alebo kropidlom či mobilnými tryskami pre jednoduché zavlažovanie trávniku (na obrázku vľavo: štvorhranný zavlažovač), mierny či silný prúd vody alebo jemné zavlažovanie - pre každé použitie existujú odpovedajúce zavlažovacie produkty.

2. Správne naplánovanie zavlažovacieho systému v záhrade

Pri investícii do zavlažovacieho systému je polovica úspechu tvorená presným plánovaním a prípravou. Na výkrese v zodpovedajúcej mierke musíte najskôr zaznačiť budovu a inštalácie, rovnako ako pripojenie vody, ktoré sú v záhrade k dispozícii. Následne je potrebné zvážiť, koľko trysiek a akého druhu (štvorhranné, kruhové, pulzujúce, rozprašovacie atď.) pre celkovú plochu potrebujete - a prípadne ich rozdeliť do rôznych vetiev.

Odporúčanie: Aby bolo zavlažovanie vašej záhrady kompletné, dbajte počas plánovania na to, aby sa oblasti dosahu jednotlivých trysiek prekrývali.

Pre kvetinové a zeleninové záhony, jednotlivé kvetináče alebo hrantíky počítajte pri plánovaní zavlažovacieho systému s takzvanými kvapkovačmi. Závlahu môžete úsporne a cielene rozdeliť od konštantného kvapkania cez ľahké mrholenie až po jemné zavlažovanie. Kvapkovač vmontujte do koncovej časti rozdeľovacej rúrky.

Ranné mrholenie, večerné spŕška alebo nepretržitá závlaha počas vašej dovolenky - vy sami určíte, kedy, ako silno a ako dlho sa má zavlažovať. Zavlažovací počítač pracuje tak, ako ho nastavíte. Vedľa bezdrôtového riadenia pracovnej doby jednotlivých zavlažovacích ventilov môžete pomocou diaľkového ovládania aj vypínať a zapínať elektrické prístroje. To platí napríklad pre pumpu, záhradné osvetlenie, fontánku vo vašom jazierku alebo dokonca pre osvetlenie domu.

Tip

Nádoby na dažďovú vodu

Záhrada sa nemusí vždy zalievať pitnou vodou. S minimálnym úsilím možno ku zvodu dažďovej vody pripojiť nádrž na jej uchovanie. Práve v malých záhradách tak človek šetrí nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Či už ide o napodobeninu stĺpa z prírodného kameňa, štýl podlahy na terase, či kmeň duba alebo vierohodné vyobrazenie južanskej amfory - vďaka širokému výberu nádrže opticky ladia do každej záhrady.

Obrázková galéria: Zavlažovanie záhrady

Neťahajte sa s ťažkými krhlami na zalievanie, nestrácajte čas so zapletenými hadicami: Zaobstarajte si špirálovú hadicu na zalievanie, ktorá sa sama späť namotáva a je ideálna pre zalievanie rastlín na menších záhradách a terasách.

… nebo trysky zavlažovače jsou napojeny na konstantní „kapkování“ nebo mírné mrholení, například u zahradních záhonů.

Ještě pohodlnější způsob zavlažování nabízí mobilní zavlažovač nebo zavlažovací systém: pro delší období pak můžete pro zalévání zahrady použít podzemně pevně nainstalované výsuvné zadešťovače s napájecím potrubím.

Či už zavlažujete silným prúdom vody alebo po kvapkách – dômyselný zavlažovací systém zásobuje trávnik a záhony vždy dostatočným množstvom vody. Dokonca je možné pripojiť aj záhradnú sprchu.

… sektorový zadažďovač pre veľký dosah …