V kúpeľni hrá každý detail svoju rolu. Vašu pozornosť si bude vyžadovať nielen plánovanie dizajnu a zariadenia, ale aj výber materiálov a dekorácií. V tomto článku vám ponúkneme užitočné tipy a odporúčania, na čo pri zariaďovaní nezabudnúť. Poďte si naplánovať vašu vysnívanú kúpeľňu s nami. 

Ako bude vaša budúca kúpeľňa vyzerať?

Ak začínate zariaďovať novú kúpeľňu, vyhraďte si dostatok času na plánovanie. Bez jasnej vízie kam smerujete, bude celý proces chaotický a neefektívny. Na úvod je dôležité detailne vymerať miestnosť, aby ste vedeli, kam umiestniť kľúčové prvky. K predstave rozloženia jednotlivých častí miestnosti vám pomôžu rôzne online nástroje, alebo návrh od odborníka. 

Tri jednoduché otázky, ktoré vám pomôžu pri plánovaní: 

  • Ako sa bude kúpeľňa používať?
  • Kto ju bude používať? 
  • Aké sú vaše špecifické potreby a preferencie?

Ruka v ruke s dispozíciou ide výber štýlu. Máte radi minimalizmus a chcete niečo moderné s čistými líniami? Alebo preferujete tradičný elegantný vzhľad s teplými farbami? Akokoľvek sa rozhodnete, myslite na pravidlo funkcie a estetiky. Dizajn musí byť nielen vizuálne príťažlivý, ale aj praktický a funkčný. 

Nebojte sa experimentovať s nápadmi, aby ste vytvorili niečo, čo je naozaj vaše. Kúpeľňa vám bude slúžiť dlhé roky a preto je dôležitý každý detail, od výberu osvetlenia, farieb, textúr, až po usporiadanie jednotlivých prvkov.

Myslite na bezpečnosť a energie

Z jasného plánu a vízie sa môžete odraziť k realizácii. Dôležité je zamerať sa na bezpečnosť. Technické aspekty kúpeľne vyžadujú presnosť, keďže v obmedzenom priestore sú umiestnené rôzne potenciálne rizikové inžinierske siete. Na ich odstupy či zabezpečenie dokonca existujú normy, ktoré treba rešpektovať, aby ste sa vyhli problémom pri kolaudácii. 

Nevyhnutné je tiež zabezpečiť kvalitné vodoinštalačné systémy. Zvoľte si také, ktoré sú nielen spoľahlivé a trvácne, ale tiež energeticky efektívne. Vďaka nim minimalizujete spotrebu vody a energií. Potom môžete prejsť na výber kľúčových prvkov kúpeľne.

Stavajte na pevných základoch

Sprchový kút alebo vaňa

Dominovať vašej kúpeľni bude sprchový kút alebo vaňa. Na výber máte z rôznych druhov, štýlov a materiálov. Nezabúdajte na bezpečnostné prvky, ako sú protišmykové podlahy alebo držadlá.

Obklady a podlahy

Síce pri výbere kúpeľňových obkladov a podláh dominuje keramika, oplatí sa však preskúmať aj inovatívne a ekologické materiály. Inšpirovať sa môžete napr. v dizajnérskych časopisoch, zamyslite sa však nad tým, či sa vám bude vzor obkladu páčiť aj o desať rokov.

Osvetlenie

Správne osvetlenie v kúpeľni vytvorí príjemnú atmosféru, a predovšetkým, má praktickú funkciu. Inšpirovať sa môžete našim článkom Ako funkčne a úsporne osvetliť interiér. Všeobecne je vhodné nakombinovať úložné, ambientné a dekoratívne svetlá, ktorými dosiahnete optimálnu viditeľnosť a pohodlie.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["25507832","25639531","26511544","27187179","27187692"]}}

Keď sa to má podariť 

Aby ste sa z novej kúpeľne mohli tešiť čo najdlhšie, zamerajte sa na výber kvalitného nábytku a vhodnú starostlivosť o povrchy. Inteligentné úložné riešenia, ktoré kombinujú štýl s funkcionalitou, vám pomôžu udržať priestor uprataný a vizuálne príťažlivý. 

Dekorácie a doplnky vytvoria útulnú atmosféru. Do kúpeľne sa hodia napríklad rastliny, obrazy, či kvalitné textílie. Dôležité je, aby boli v súlade so štýlom kúpeľne, ktorý ste si vybrali.

Posledným krokom je investícia do kvalitných čistiacich prostriedkov, ktoré sú šetrné k materiálom a zároveň efektívne v boji proti vodnému kameňu, plesniam a iným bežným problémom kúpeľni. Zvážte aj ekologické alternatívy, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu.