Hmyzí hotel poskytne potrebnú skrýšu pre včely samotárky a ďalší užitočný hmyz. Aký typ hmyzieho hotela vybrať? Kam obydlia pre hmyz umiestniť? Odpovede nielen na tieto otázky sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Hoci môžu niektorí považovať hmyz len za malé zbytočné stvorenia, sú títo tvorovia pre prírodu absolútne nenahraditeľní. Napríklad včely samotárky alebo čmeliaky patria medzi výkonné opeľovače a je na nich závislý celý rad rastlín. V našich záhradách potichu odvádzajú dôležitú prácu aj ďalší zástupcovia užitočného hmyzu. Napríklad lienka sedembodková prírodnou cestou a bez chémie úspešne likviduje vošky a červce. Hmyz všeobecne je tiež vítanou potravou pre celý rad živočíchov, predovšetkým vtákov, plazov, obojživelníkov a rýb.

Hmyz z našej planéty mizne

Populácia hmyzu podľa zistení vedcov na celom svete výrazne klesá. Na jeho úbytku sa podieľa predovšetkým intenzívne poľnohospodárstvo, užívanie pesticídov, urbanizácia a v neposlednom rade aj klimatické zmeny. K zastaveniu tohto nepriaznivého trendu môže prispieť každý z nás. Stačí málo – napríklad používať na záhradách výhradne ekologické prípravky na ničenie buriny, prírodné hnojivá a substráty.

K navýšeniu počtu užitočného hmyzu môžete prispieť aj tak, že do záhrady umiestnite hmyzí hotel (pozn. stretnúť sa môžete aj s označením hmyzí domček, včelí hotel, domček alebo domček pre hmyz). Tento prirodzený úkryt pre hmyz si môžete vyrobiť buď svojpomocne, alebo si ho kúpiť už hotový v odbornom centre BAUHAUS.

{"vsf-products-list":{"title":"In\u0161pir\u00e1cia pre va\u0161e n\u00e1kupy","products":["26221913","26408390","26219006"]}}

Aký hmyzí hotel vybrať?

Domčeky pre hmyz môžu mať mnoho podôb. Najprv si premyslite, pre aký hmyz bude úkryt určený a tomu prispôsobte jeho prevedenie, výber materiálu aj umiestnenie. Hmyzí hotel je vítaným útočiskom pre samotársky hmyz - predovšetkým včely samotárky, slunéčka sedembodková alebo zlatoočka. Naopak osy, sršne, mravce a ďalší hmyz žijúci vo veľkých spoločenstvách toto obydlie neláka.

Na výrobu úkrytu pre hmyz sa používajú prírodné neošetrené materiály. Včely samotárky rady vyhľadávajú dutinky bambusu, pevnejšie stonky tŕstia, komôrky v dreve a rôzne škáry, kde si samička po oplodnení vybuduje hniezdo. Dôležité je, aby bol materiál dostatočne pevný a vyschnutý, aby nemal tendenciu praskať. Prasklinou totiž ľahko preniká vlhkosť, ktorá je zdrojom nežiaducich plesní. V domčeku pre hmyz musí byť sucho, preto je jeho nepostrádateľnou súčasťou aj strieška, ktorá poskytuje ochranu pred dažďom.

Pre hmyzí hotel starostlivo vyberte vhodné miesto

Aj keď je možné hmyzí hotel umiestniť na záhradu kedykoľvek počas roka, najvhodnejším obdobím je začiatok jari. Včely samotárky majú rady teplé slnečné miesta v závetrí, ideálna preto bude orientácia domčeka južným smerom. Hmyzí hotel pevne upevnite vo výške jeden až dva metre nad zemou – napríklad na kmeň stromu, kôl v bylinkovom záhone alebo na stenu domu či bočnú stenu altánku. Dôležité je, aby sa domček vo vetre nekymácal. Vstup do hmyzieho obydlia nijako nezakrývajte, aby sa do neho hmyz ľahko dostal.

Na prilákanie hmyzích nájomníkov zasaďte do blízkosti hmyzieho hotela napríklad pamajorán, levanduľu, šalviu, echinaceu či žihľavu. Lákadlom je aj miska s vodou, kde sa môže hmyz osviežiť.

Inšpirujte sa v odbornom centre BAUHAUS

Na prírode nám záleží, preto sme tento rok umiestnili pred odborné centrum BAUHAUS hmyzie hotely. Príďte sa pozrieť, ako vyzerajú a ako sa v nich darí hmyzím obyvateľom. Informačná tabuľa vás stručne zoznámi s tým, ako si takýto hmyzí hotel postaviť svojpomocne a na čo pri jeho výstavbe nezabudnúť.

{"vsf-page-link":{"page-id":464}}