Záhradné náradie

Správna starostlivosť a správny rez v správnom čase zaistia veľa kvetov, ovocia a dobrý rast kvetín, krov aj stromov. Na manuálnu starostlivosť o trávnik, rastliny a pod. by ste mali mať niektoré vybrané záhradné náradie doma.

Pozor: Pred kúpou si vždy vyskúšajte, či záhradné náradie dobre padne do ruky!


Návod

1. Záhradnícke nožnice

Záhradnícke nožnice sú základným náradím každého záhradkára. Nájsť tie vhodné, ktoré dobre padnú do ruky, môže byť veľkou výzvou: Dbajte na vhodnú veľkosť rukoväti a na to, aby sa nešmýkala a aby sa príliš široko nerozovierala. Na niektorých modeloch sa dá šírka rukoväti nastaviť aj manuálne. Rozstrihnutím papiera si okrem toho môžete pred kúpou overiť, či sú čepele favorizovaných nožníc presne vypracované a nastavené.

Pozor: Vyššiu strižnú silu dosiahnite s povlakovanými čepeľami – tieto čepele však nemôžete dobrusovať.

Nožnice na používanie na záhrade dostať s dvoma rôznymi spôsobmi strihania: nákova (obrázok vľavo) alebo dvojsečné (obrázok vpravo). Pri prvom uvedenom type konštrukcie je čepeľ tlačená proti robustnému opornému lôžku a ostrá čepeľ odreže rezaný materiál opretý o nákovu. V prípade dvojsečného variantu nožníc sa čepeľ a oporné lôžka priamo navzájom míňajú. Tento rez je šetrnejší a rezaný materiál sa stláča len málo.

Ak raz človek našiel správne záhradnícke nožnice, je prechod na iný model neľahký. Niektorí výrobcovia ponúkajú náhradné diely (čepele, pružinu alebo skrutku), s ktorými môžete opotrebované nožnice opäť zlepšiť.

Pozor: Záhradníckymi nožnicami strihajte iba zeleň – nepreštipnite viazací drôt!

2. Nožnice na strihanie vetví a stromov

Strihanie živých plotov, stromov a krov je potešením v čase, keď sa všetko zelená, kvitne a rastie. Nožnicami na vetvy – veľkým súrodencom záhradníckych nožníc – skrátite čisto a hladko hrubé vetvy aj čerstvé zelené drevo. Tu sú dôležité predovšetkým veľké rezné sily. Prevod sily sa navyše zlepšuje dlhými alebo dokonca pohyblivo uloženými pákami. Zato však máte dlhšiu ovládaciu dráhu alebo musíte vykonávať viac manipulácií.

Aby sa zmiernila zrážka oboch čepelí, sú niektoré nožnice na vetvy vybavené dorazmi. To šetrí ruky.

Ten, kto mieri ešte vyššie, aby presvetlil stromy, siahne po nožniciach na strihanie stromov. S týmto náradím máte zo zeme lepší prehľad a stromu môžete dať správny tvar cielenejšie. Dosah je približne o 1,5 metra vyššie, než je dĺžka násady – plus vaša telesná výška. Aby ste aj tak vysoko mohli ešte cielene manévrovať a pracovať, dbajte pri kúpe nožníc na strihanie stromov predovšetkým na ich hmotnosť a stabilitu, a ďalej na dobrú ovládateľnosť rezacej mechaniky na rukoväti.

Nožnice na strihanie stromov s vedením kábla majú síce vyššiu pákovú silu – objemná vratná kladka sa však môže ľahšie zachytiť v konároch.

Praktické je, naopak, také náradie, ktorého funkciu obratom ruky zmeníte na pílku.

3. Rýle

Či ide o rytie, kyprenie pôdy, alebo zakladanie nových záhonov – väčšina záhradkárov siahne pri týchto prácach po rýli. S týmto náčiním idú také drsné a namáhavé práce oveľa ľahšie od ruky. Hoci je držadlo tvaru T klasikou, držadlo tvaru D prenáša sily lepšie a uľahčuje manipuláciu s rýľom.

Kamenité pôdy obrábajte najlepšie trojuholníkovým alebo polkruhovým listom rýľa. Pre homogénne a málo kamenité pôdy sú prvou voľbou obdĺžnikové lopatky alebo lopatky s mierne zaoblenou hranou. Okrem toho dbajte na stabilnú a dostatočne širokú nášľapnú hranu. Práca šetrná k chrbtu je koniec koncov možná s násadami, ktoré sú ergonomicky tvarované.

Kovaný list rýľa má dlhú životnosť a je odolný, veľkosťou a tvarom by mal byť prispôsobený silám používateľa: Čím ťažšia pôda, tým menší by mal byť. Zvlášť dôležité je okrem toho pevné, pretiahnuté spojenie s násadou. Jednoducho zvarené objímky často držia len obmedzene.

4. Ošetrovanie pôdy a trávnika

Čisté záhony a sýto zelený trávnik sú snom každého majiteľa záhrady. Pre starostlivosť o záhony je najbežnejším ručným náradím motyka, trojzubec (taktiež kyprič), hrable a kombinovaná motyka (na obrázku zľava doprava). Tu je pri kúpe rozhodujúca predovšetkým dĺžka násady: Hlavne v prípade motyky a kypriča by vám mal koniec násady siahať až po rameno. Tak môžete aj vzdialenejšie časti záhonov obrábať s rovným chrbtom.

Pri hrabliach musíte dbať v prvom rade na uhol zubov. V opačnom prípade náradím po pôde len škriabete.

S nožnicami na zastrihávanie okrajov trávnikov doladíte časti trávnika, kam sa kosačka na trávu nedostane. Modely s dlhou násadou a ovládaním na rukoväti sú komfortné – práve pre menšie záhrady predstavujú tichú alternatívu k vyžínaču.

Náletová hrdza na rýľoch, motykách alebo lopatách funkciu podstatným spôsobom síce neovplyvní – stopy hrdze však rýchlo odstránite brúsnym papierom alebo oceľovou vlnou. Nasledujúce ošetrenie olejom v spreji zabráni novému napadnutiu hrdzou.

Mechanicky pohyblivé časti (napr. pri nožniciach na strihanie stromov) by ste mali raz za čas ošetriť olejom v spreji a dotiahnuť skrutkové spoje. Náradie má potom výrazne ľahší chod.

Mierne neostrosti na čepeliach odstráňte obťahovacím brúskom, ktorý namočíte vodou a olejom.

Praktické: Niektoré záhradné nožnice môžete kompletne rozobrať, vykonať údržbu a/alebo vymeniť jednotlivé diely. Pri výmene jednotlivých dielov využite príležitosť a nožnice vyčistite a naolejujte – tým dlhšie s nimi môžete bez problémov pracovať.

Tip

BAUHAUS Služba brúsenia

Ak sa čepele otupia, väčšinou sa nemusia hneď meniť za nové. V mnohých odborných centrách BAUHAUS nájdete profesionálnu službu brúsenia: Odborný personál BAUHAUS obratom ruky pripraví pílové kotúče, pílové reťaze a listy pásových píl na ďalšie používanie.

Vybavení nabrúsenými pílovými listami sa môžete opäť vrhnúť do práce. A pre prípad, že sú nové pílové listy alebo nová píla predsa len lepšou voľbou, vám, samozrejme, radi poradíme. Ktoré odborné centrum vo vašej blízkosti službu brúsenia  ponúka, zistíte v prehľade odborných centier.

Mohlo by vás zaujímať: Služba brúsenia BAUHAUS