Kto z nás nehľadá miesto, kde by sa mohol stretávať s rodinou a priateľmi? Kto netúži po priestore, kde môže odpočívať na dosah prírody, avšak stále chránený pred jej rozmarmi? Pre mnohých ľudí sa odpoveďou na tieto otázky stala ich domáca pergola.

Oproti markíze, ktorú využijete predovšetkým na jar a v lete, vám pergola poslúži v každom ročnom období. Záleží len na vás, akú jej dáte funkciu a akým nábytkom ju vybavíte. Počas slnečných mesiacov to môže byť záhradný nábytok a gril, v chladných mesiacoch si zas pod pergolu umiestnite výhrevné teleso a bude vám príjemne aj pri jesenných dažďoch a v zime. Možnosti sú takmer nevyčerpateľné.

Pokiaľ ste šikovným remeselníkom, jednoduchú pergolu dokážete postaviť za niekoľko dní. Musíte však počítať s pomocníkom, pretože to nie je práca pre jedného.

Hotové pergoly na rozdiel od toho nahrávajú širšiemu spektru kutilov. Navyše vďaka nim dokážete významne ušetriť čas, keďže hovoríme skôr o jednotkách hodín strávených stavbou. Jednoducho si v obchode vyhliadnete pergolu presne podľa svojich predstáv a doma ju podľa návodu sami zostavíte. A v neposlednom rade, zákonná záruka sa hodí vžd

Pergola Kréta

Pergola Reo

Čo sa týka materiálu, často sa na stavbu používa drevo. Z listnatých stromov sa na to dobre hodí dub alebo buk, veľmi moderný je aj céder. Stavba cédrovej pergoly však nie je najlacnejšia, preto je potrebné zvážiť, koľko vlastne chcete do projektu investovať.

V posledných rokoch má však drevo nového vyzývateľa, a tým je hliník. Výhod tohto materiálu by ste napočítali hneď niekoľko. Hliník je už zo svojej podstaty bezproblémový a bezúdržbový materiál, takže hliníkové pergoly nevyžadujú prakticky žiadnu dodatočnú investíciu. Vynikajú aj svojou vysokou odolnosťou, preto sa nemusíte báť mechanického poškodenia pergoly pri nepriazni počasia. Hliník je takpovediac nezničiteľný materiál, preto je v stavebníctve vo všeobecnosti taký obľúbený.

V porovnaní s drevom je hliník zároveň omnoho ľahší, takže práca s ním je príjemnejšia, človek sa skrátka až tak neunaví. Mnoho ľudí oceňuje aj fakt, že hliníkové konštrukcie sú na pohľad elegantnejšie. Štíhle linky prispievajú k celkovému luxusnému vzhľadu pergoly.

Nakoniec však vždy záleží na osobnom vkuse. Vy ste predsa ten, kto bude v tieni pergoly tráviť vzácny čas osobnej slobody. Takže páčiť sa musí najmä vám

Pergola Sera Cabrio

Pergola Palma

Vybrané modely si môžete pozrieť v odbornom centre BAUHAUS: Otváracie hodiny

Stále zvažujete zakúpenie pergoly a nie ste si istí?

Prečítajte si 5 dôvodov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní:

  1. Možnosť vonkajšieho posedenia po celý rok – chvíle na terase domu sú veľmi príjemnou záležitosťou, a keď sa nemusíte obmedzovať ročným obdobím, je to rovno dvojitá výhra.
  2. Ochrana pred slnkom a dažďom – kvalitná zastrešená pergola je spoľahlivou ochranou pred priamymi slnečnými lúčmi, ale aj prípadným dažďom.
  3. Ochrana zboku – pergola môže slúžiť aj ako ochrana pred nepríjemným vetrom. A keď ju navyše vybavíte aj okrasnými popínavými rastlinami, zabezpečí vám aj natoľko potrebné súkromie.
  4. Okrasa domu – obohatí vzhľad, fasáda potom nepôsobí fádne a jednotvárne. Dôležité je, aby bola pergola farebne aj materiálom zladená s domom.
  5. Zvýšenie kúpnej ceny – stavbou pergoly alebo zimnej záhrady zvýšite nielen atraktivitu domu, ale logicky aj jeho cenu. Predajná cena nehnuteľnosti môže byť vďaka peknej pergole aj o niekoľko tisíc eur vyš