Pokiaľ sa rozhodnete pre inštaláciu podzemnej nádrže na dažďovú vodu, výsledkom môže byť aj značná úspora. Domácnosť sa navyše stane výrazne sebestačnejšou. Využitím dažďovej vody znižujete spotrebu pitnej vody, čo vám pomôže pri úspore financií aj prírodných zdrojov. Na čo všetko však možno dažďovú vodu využívať?

Kvalita dažďovej vody je premenlivá

V domácnosti je kvalita vody veľmi zásadným faktorom na jej využívanie. Zaujímať by nás mala predovšetkým tvrdosť vody a jej zloženie z hľadiska obsahu látok, ako je napríklad chlór. Zatiaľ čo voda z vodovodného kohútika je už upravená, prefiltrovaná a často aj dezinfikovaná, kvalita dažďovej vody môže byť veľmi rôznorodá. Odvíja sa od mnohých faktorov, či už je to prašnosť alebo znečistenie ovzdušia v konkrétnej oblasti alebo typ a stav strechy. Nemenej dôležitý je, samozrejme, aj materiál podzemnej retenčnej nádrže.


Poznáte ten pocit, kedy sa zdá byť vzduch po daždi čistejší? To preto, že skutočne čistejší je. Dážď spláchne nielen prach, peľ, popol, ale takisto napríklad baktérie a ďalšie – nielen organické – častice. Pri využití dažďovej vody je preto skutočne dôležité mať na pamäti, že nejde o pitnú vodu.


Vďaka filtračným systémom je však jednoduché dažďovú vodu vyčistiť a v domácnosti ju bez obáv využívať ako úžitkovú. Filtrácia a čistenie dažďovej vody zahŕňa použitie rôznych typov filtrov, sedimentačných nádrží, dezinfekčných prostriedkov a ďalších technológií, ktoré pomáhajú znížiť riziko prítomnosti nečistôt a mikroorganizmov.

Spôsoby využitia dažďovej vody

Hodí sa dažďová voda na splachovanie WC? Rozhodne áno! A nielen to. V domácnosti ju využijete pri celom rade činností. Jednou z ich hlavných výhod je prirodzene nízka tvrdosť. Dažďová voda tak nemá tendenciu usadzovať sa a vytvárať vodný kameň. A kde všade, okrem spomínaného splachovania toalety, teda dažďová voda nájde uplatnenie?

Príklady využitia dažďovej vody

  1. Pranie bielizne – filtrovanú dažďovú vodu môžete bez obáv používať na pranie bielizne. Vďaka svojej mäkkosti navyše nezanáša práčku vodným kameňom a nepoškodzuje ju. Prefiltrovanie či dezinfekcia, ideálne oboje, je tu úplne na mieste. Voda by mala byť pred praním zbavená prípadných nečistôt a baktérií.
  2. Upratovanie a čistenie domu – rovnako dobre využijete filtrovanú dažďovú vodu aj pri bežnom upratovaní interiéru aj exteriéru domácnosti. Optimálna je aj na umývanie podláh či okien.
  3. Umývanie auta – vďaka zberu dažďovej vody do podzemných nádrží si ušetríte nejednu cestu do autoumyvárne. Účinné čistenie zabezpečí vysokotlakový čistič, tzv. vapka, a jej pripojenie na čerpadlo dažďovej vody. Pozor – aj tu je ideálna filtrovaná dažďová voda, ktorá neobsahuje žiadne mikročastice, ktoré by mohli poškodiť lak karosérie.
  4. Zavlažovanie záhrady a rastlín – typicky sa dažďová voda využíva na zalievanie rastlín v dome aj na záhrade. Možné je tiež napojenie na automatické zavlažovanie. Vytvoríte tak ekologický sebestačný zavlažovací systém a minimalizujete spotrebu pitnej vody.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["30067631","24811646","24982764"]}}