Oáza pokoja priamo vo vašej záhrade? Kľúčom je vhodne zvolený záhradný nábytok. A to ako po stránke estetickej, tak samozrejme aj praktickej. Odpočinok v pohodlí a na čerstvom vzduchu dokáže zázraky, či už ste unavení fyzicky alebo psychicky. Tak prečo si taký kútik pohody nedopriať? S našimi tipmi a radami ho máte na dosah ruky.

Plán je základ

Než sa pustíte do samotného výberu záhradného nábytku, dobre zvážte jeho zamýšľané umiestnenie. Či už teda v záhrade, na terase, balkóne alebo pod pergolou, vonkajšie sedenie by malo byť s okolím v súlade. Bude tak pôsobiť oveľa príjemnejšie.


Zároveň by mal byť priestor dostatočne veľký na pohodlné umiestnenie vybraného nábytku. V tomto ohľade ide teda predovšetkým o jeho typ. Je zrejmé, že záhradná sedacia súprava či pohovka budú potrebovať viac miesta, než stolík a záhradné stoličky či kreslo. Plán je preto kľúčom k dokonale vyváženému relaxačnému kútiku.

Podľa čoho vybrať záhradný nábytok?

Vonkajší nábytok bol mal plniť viacero funkcií. Hoci je jeho úlohou poskytnúť komfort na odpočinok či praktické vonkajšie posedenie, musí tiež odolať nepriazni počasia. Poveternostné vplyvy ako dážď a vzdušná vlhkosť, alebo silné slnko a sucho sa na nábytku môžu podpísať.


Na jeho materiáli tak skutočne záleží a jedná sa o jeden z najzásadnejších parametrov. Vyberajte preto nábytok z materiálov vyznačujúcich sa pevnosťou, odolnosťou voči oteru a jednoduchou údržbou.

Voliť je možné z týchto kategórií:

  • Kovový záhradný nábytok - zamerajte sa na povrchovú úpravu kovu a celkové spracovanie nábytku, ktoré zaručujú odolnosť voči korózii.
  • Drevený záhradný nábytok - dôležitá je povrchová úprava. Drevo by malo byť ošetrené lakom, lazúrou či moridlom, ktoré bráni prenikaniu vlhkosti a zároveň chráni pred UV žiarením a parazitmi.
  • Polyratanový a plastový záhradný nábytok - berte ohľad na pevnosť a kvalitu konštrukcie. Polyratan je sám o sebe odolný materiál. Je však potrebné počítať s tým, že ak vystavujeme nábytok náročný podmienkam, jeho životnosť sa rýchlo kráti.

Lounge zostava: Kombinácia dizajnu a pohodlia

Radíte sa medzi zarytých priaznivcov dizajnu a štýl je jedným z kritérií, v ktorom nerobíte kompromisy? Potom svoj záujem zamerajte na lounge nábytok. Tento typ záhradných zostáv kombinuje minimalistický dizajn, odolné materiály aj mimoriadne pohodlie.

Kompletné lounge zostavy zahŕňajú pohovky a stolíky v rôznorodých prevedeniach. Súčasťou zostáv býva aj komfortný lounge chair, čiže kreslo. Sedacie súpravy sú opatrené odolnými vankúšmi a poduškami z vodeodolných materiálov.

K dispozícii je tiež množstvo materiálových prevedení. Drevené lounge zostavy podporia príjemný pocit z pobytu v prírode, zatiaľ čo kovový lounge nábytok dodá moderný vzhľad.

Vítaný tieň, alebo zvážte umiestnenie nábytku

K perfektnému zatieneniu priestoru vedie niekoľko ciest. Najjednoduchšie je situovať vonkajšie posedenie pod vyrastené stromy. Ak však túto možnosť nemáte, pomôžu slnečníky, pergoly alebo moderné tieniace plachty.

Vítaný tieň, alebo zvážte umiestnenie nábytku

Cestou k vytvoreniu prepracovaného odpočinkového priestoru sú doplnky a záhradné dekorácie. Mäkké vankúše a deka urobia posedenie ešte komfortnejšie. Solárne svietidlá, svetelné reťaze či sviečky vedľa toho vytvoria útulnú atmosféru. Pridaním niekoľkých rastlín a kvetov priestor oživíte.

Fantázii sa medze nekladú. Vytvorte si svoju oázu pokoja a užite si odpočinku vo vašej záhrade naplno!

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky lounge n\u00e1bytku","products":["30317266","29634149","29637953","27812985","27777172","24881427","24920393"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":464}}