Výroba regálu z rebríka

Želáte si štýlový kus nábytku, ktorý vám poskytne plochu na dekoratívne objekty a drobnosti a dá sa flexibilne inštalovať do priestoru? Potom je tento vlastný výtvor presne tým pravým: praktický regál z rebríka, ktorý je možné ľahko vyrobiť!


Návod

1. Pár krokov a základ stojí!

Ako základná kostra kreatívneho regála slúži dvojitý stojací rebrík z dreva – je na vás, či bude dlhoročný a vyradený, alebo práve kúpený. Hlavne nech je zvolený kus v dobrom stave: so stabilnými spojmi dreva, zaisťovacou retiazkou alebo remienkom a bez prasklín alebo poškodenia červotočom.

Staré rebríky budú možno najprv vyžadovať trochu úprav: Drsné povrchy vyhlaďte šmirgľovým papierom a kovové časti zbavte hrdze. Nové modely rebríkov majú často nálepky, ktoré opatrne odlepte. Následne rebrík pomocou farby v spreji skrášlite odtieňom podľa priania – vrátane závesov a ostatných kovových častí.

2. Z dosiek sa stávajú regálové dosky

Svoj rebrík môžete, samozrejme, osadiť masívnymi doskami z plného dreva, ale preglejkové dosky, respektíve latovka vlastne úplne stačia, a navyše sú ešte lacnejšie a ľahšie. I opticky dokážu latovky držať krok s masívnym drevom, pretože jednotlivé zglejené drevené vrstvy majú na vrchnej aj spodnej strane dosiek prirodzenú kresbu dreva. Ak regálové dosky ponecháte ako v uvedenom príklade prírodné, následne všetky hrany dookola vyhlaďte šmirgľovým papierom. Dosky však môžete taktiež podľa ľubovôle natierať alebo lakovať.

Pozor: Dlhšia regálová doska by nemala prekročiť šírku stojaceho rebríka o viac než jednu tretinu, aby zostala zachovaná stabilita.

3. Na trvalé spojenie

I keď to tak vyzerá, dosky nie je možné jednoducho položiť na priečky rebríka, ale musia sa k nim pevne priskrutkovať. Podľa toho, či ide o horizontálne orientované priečky, alebo kolmo stojace priečky, sa odporúča iná technika.

Náš exemplár má kolmo stojace priečky, preto sa regálové dosky skrutkujú zhora a hlavičky skrutiek zostávajú zrejmé. Ak má konštrukcia stupne, môžete dosky pripevniť aj zdola, pretože vodorovne situované priečky je možné kompletne prevŕtať.

Pri oboch variantoch by ste mali otvory na skrutky dopredu rozmerať tak, že dosky položíte stredovo na rám rebríka a vyznačíte styčné body. Potom dosky na značkách prevŕtajte a následné zapustenie skrutiek pomocou aku vŕtacieho skrutkovača prebehne za okamih – regál z rebríka je hotový!

Náš tip: Na regálových doskách nie je miesto len na knihy, vázy a ďalšie dekorácie – na hornom poschodí veľmi dobre prospievajú aj rastliny, ak regál stojí v blízkosti okna. Zaisťovacia retiazka navyše poskytuje ideálne miesto na zavesenie šálov, náhrdelníkov atď.

Tip

Prírez na mieru

Či už nalakované a „hotové na stenu“, alebo neupravené a v požadovanej veľkosti: U nás v BAUHAUS nájdete dokonalú dosku na každý zámer. Vybrané drevené dosky si môžete nechať narezať odborným personálom BAUHAUS priamo na mieste s milimetrovou presnosťou a úplne podľa vlastných predstáv.

Mohlo by vás zaujímať: Prírez dreva BAUHAUS

 

Náradie a materiál

  • Aku vŕtací skrutkovač vr. vrtáka do dreva
  • Ceruzka
  • Preglejka (alebo latovka), 2 kusy alebo viac
  • Drevený rebrík (dvojitý stojací rebrík), starý alebo nový v požadovanej výške
  • Farba v spreji
  • Šmirgľový papier
  • Skrutky so zápustnou hlavou
  • Príp. priamočiara píla
  • Skladací meter