Výroba písacieho stola z debničiek na ovocie

Tento nový písací stôl je úplne úžasným kusom nábytku! Skladá sa len z niekoľkých dielov, ktoré sa dajú ľahko zohnať, dá sa veľmi jednoducho zostaviť a rozmanitými spôsobmi zušľachtiť. Pri navrhovaní máte navyše voľnú ruku a veľa priestoru na vlastné kreatívne nápady. Tento trendový individuálny kúsok ponúka veľa odkladacieho priestoru a pracovnej plochy.


1. Aké debničky použiť?

Zoznam materiálu a náradia je veľmi prehľadný. S aku vŕtacím skrutkovačom, štyrmi drevenými debničkami alebo debničkami na ovocie, MDF doskou a hŕstkou skrutiek je váš písací stôl zmontovaný rýchlo a bez komplikácií. K tomu ešte tri cenné tipy.

Po prvé: MDF dosku, ktorá bude neskôr pracovnou plochou písacieho stola, môžete nechať narezať na požadovanú veľkosť priamo u nás v BAUHAUS.

Po druhé: Predvŕtanie MDF dosky si neskôr uľahčíte kúskom olepovacej pásky.

A po tretie: Už pri nákupe materiálu premýšľajte o tom, či a ako by ste chceli svoj písací stôl nalakovať – ušetríte si tak zbytočnú cestu za neskoršími nákupmi.

Pravé debničky na ovocie nájdete na blších trhoch alebo u zeleninárov na trhu. Často sa taktiež vyplatí pozrieť do vlastnej pivnice alebo na pôjd. Prepravné drevené debničky podčiarknu svojrázny vzhľad stola vďaka svojej rustikálnej konštrukcii. Väčšinou však majú drsné, zle opracované povrchy, o ktoré sa dá ľahko poraniť koža. Ak ako bočné diely svojho písacieho stola zvolíte pravé debničky na ovocie, mali by ste ich opracovať brúsnym klátikom so šmirgľovým papierom (zrnitosť: 120).

Pozor: U nás v BAUHAUS dostanete veľké množstvo otvorených debničiek z hobľovaného dreva, s ktorými sa dajú – najmä v prípade použitia správnej lazúry – docieliť opticky podobné efekty ako pri vintage debničkách. Hobľované drevo síce nemá ten istý rustikálny šarm ako originál, ušetríte si však eventuálne brúsenie.

2. Montáž bočných prvkov – rýchlo, jednoducho a prakticky

Je jedno, pre ktorý typ debničiek sa rozhodnete, prvým konštrukčným krokom pri zostavovaní písacieho stola je zoskrutkovanie debničiek. Debničku položte na zem pozdĺžnou stranou nadol a druhú debničku umiestnite na prvú tak, aby lícovala. Teraz vŕtajte, ak možno, v štyroch rohových bodoch vnútrajška debničiek cez obe steny debničiek, ktoré ležia na sebe. Použite na to aku vŕtací skrutkovač s vrtákom do dreva.

Obe debničky sú teraz navzájom pevne spojené vyvŕtanými otvormi. Predvŕtanie vám nielen uľahčí prácu a zaistí presnejšie spoje, zabráni taktiež prasknutiu dreva pri zaskrutkovaní skrutiek. Rovnakým spôsobom zmontujte aj druhý bočný diel písacieho stola. Je na vás, na ktorú stranu stola umiestnite otvory debničiek. Zvážte neskoršie stanovište písacieho stola – ak bude stáť otvorenou stranou debničiek pri stene, blokujete tým cenný odkladací priestor.

3. Montáž dosky stola – hotovo obratom ruky

Ako ďalšia nasleduje montáž MDF dosky na oba prvky z debničiek. Budúcu pracovnú plochu položte na oba bočné diely z debničiek a MDF nastavte ju do požadovanej polohy. Najlepšie, keď potom dosku zaťažíte tak, aby ste ju provizórne zafixovali a uľahčili si tým priskrutkovanie. Rovnako ako v predchádzajúcich krokoch, aj teraz je nutné predvŕtať niekoľko otvorov. Tieto otvory prechádzajú stenami horných debničiek a približne z polovice do dosky stola: Tu nevŕtajte ani neskrutkujte úplne cez dosku, inak by neskoršia pracovná plocha stola bola narušená vyčnievajúcimi skrutkami.

Keďže je predvŕtanie MDF dosky do polovice len podľa oka pomerne náročné, používa sa tu ako obmedzovač hĺbky olepovacia páska: Vrták do dreva, ktorý je osadený v aku vŕtacom skrutkovači, pridržte vedľa prevrtávanej debničky a dosky stola tak, aby sa vŕtacia hlava nachádzala uprostred MDF dosky. Tak zistíte nutnú hĺbku vŕtania. Túto vzdialenosť vyznačte na vrtáku do dreva kúskom olepovacej pásky. Tým získate perfektnú orientačnú pomôcku na nasledujúci krok: Každý vnútorný roh oboch debničiek predvŕtajte smerom nahor do dosky stola. Dbajte pritom na svoje označenie v podobe olepovacej pásky. Potom sa prvky navzájom pevne zoskrutkujú. Hrany dosky stola môžete ešte trochu zaobliť brúsnym klátikom so šmirgľovým papierom.

4. Osobitý nádych

Pravé debničky na ovocie ponechajte najlepšie bez premeny – zachovajú si tak svoj rustikálny šarm. Hobľované drevo debničiek a, samozrejme, stolová doska z MDF zase profitujú z elegantného, sviežeho lakovania. Lakovaný povrch je hladší než neopracovaná MDF – čo je výrazne príjemnejšie pri písaní, kreslení alebo proste len ako opora lakťov vedľa klávesnice a myši. Lakovaná pracovná plocha je navyše imúnna voči škvrnám a dá sa ľahko čistiť.


Náradie a materiál

  • Aku vŕtací skrutkovač vr. vrtáka do dreva (priemer o 1 mm menší než priemer skrutiek)
  • Príp. farebný lak vr. lakovacej súpravy (lakovací štetec / lakovací valček, lakovacia vaňa)
  • Skrutky do dreva so zápustnou hlavou (priemer podľa ľubovôle, dĺžka musí byť kratšia než dvojnásobok hrúbky stien drevených debničiek – inak sa skrutky prelomia)
  • Olepovacia páska
  • MDF doska v požadovanej veľkosti
  • Debničky na ovocie alebo drevené debničky, 4 kusy
  • Brúsny klátik a šmirgľový papier (zrnitosť: 120)