Výroba nábytku z paliet

Či už ako úzky regál na balkóne, alebo ako rozovretý odstupňovaný stojan na terase, rozmer schodíkov na bylinky alebo kvetiny môžete prispôsobiť úplne individuálne. Zmerajte miesto vybrané pre postavenie a určte počet a šírku políc. Rôzne hlboké dosky zaistia, že sa veža smerom nahor zužuje a každá rastlina má dostatok svetla. Vďaka uhlovým spojovníkom je možné schodíky na bylinky na jeseň jednoducho sklopiť a uložiť.

Pozor: Na výrobu schodíkov si z nášho sortimentu BAUHAUS vyberte vhodné drevené dosky alebo si nechajte v odbornom centre zdarma narezať laty.

Mohlo by vás zaujímať: Prírez dreva BAUHAUS

Keďže však palety pôvodne neboli plánované ako materiál na výrobu nábytku, je najskôr potrebné ich na tento účel pripraviť. Pretože drevo na výrobu paliet navyše väčšinou pochádza z ihličnatých stromov, mali by ste ho – najmä v prípade trvalého vonkajšieho použitia – natrieť základnou farbou a lazúrou alebo nalakovať. Drevo borovice, smreka alebo jedle navyše v dôsledku napadnutia hubami často zmodrie (je možné si to všimnúť na tmavo sfarbených miestach dreva), čo v konečnom dôsledku uľahčuje prenikanie vody do dreva a trhanie vlákien. Preto drevo ošetrite aj ochranou proti modraniu. Po zvládnutí všetkých príprav a v iba niekoľkých málo krokoch vzniká z paliet pevný a moderný nábytok s puncom individuality.

Pozor: Prostriedky na ochranu dreva používajte s opatrnosťou a pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o produkte.


Návod

1. Príprava paliet na výrobu nábytku

Môžete používať nové alebo použité europalety. Pôvod a spôsob ošetrenia dreva spoznáte podľa natlačených skratiek. Nápis „EUR“ znamená, že paleta zodpovedá európskej norme. Europalety označené navyše skratkou „EPAL“ prešli kontrolou kvality a je možné ich vymieňať i v rámci rôznych štátov. Skratka „HT“ znamená, že drevo bolo ošetrené žiarom, skratka „DB“ potom oznamuje, že ide o drevo zbavené kôry.

Pozor: Pri použitých paletách dávajte pozor na to, aby paleta nebola príliš znečistená a aby boli jednotlivé dosky pokiaľ možno nepoškodené – v opačnom prípade by opakované využitie takej palety bolo veľmi obmedzené.

Pre ďalšie použitie najskôr vykonajte obnovu palety. Menšie trhliny v použitých paletách opatrne roztiahnite (napr. pomocou skrutkovača), medzeru vyplňte glejom na drevo a oba diely k sebe pritlačte pomocou skrutkovej svorky, kým glej nestuhne. Hrubé nečistoty vydrhnite vodou a saponátom.

Odstráňte triesky a poškodené miesta a vytvorte príjemnú štruktúru tým, že celú paletu obrúsite pomocou pásovej brúsky. Ťažko prístupné uhly a hrany zaoblite delta brúskou.

Pokiaľ pre plánovaný kus nábytku potrebujete oddeliť dosky od palety, musíte ich opatrne vypáčiť – pri použití drevených klinov, kladiva alebo páčidla to ide naozaj rýchlo. Následne vytiahnite jednotlivé klince pomocou tesárskeho kladiva alebo páčidla na klince.

Pokiaľ dosky nepotrebujete na iný účel, naštiepajte drevo pomocou dláta a stolárskeho kladiva tak, aby ste oddelili vrchnú dosku. Teraz sú už klince odkryté a vy ich tak môžete z dreva vytiahnuť pomocou tesárskeho kladiva a toto následne naštiepať na klátiky. Odkryté klince odštiepite pomocou klieští a zvyšky jednoducho zatlčte do dreva pomocou kladiva a priebojníka.

2. Výroba regálu na rastliny z paliet

Svoje túžby po kvetinách a vlastných bylinkách môžete uspokojiť aj na malé záhradke, na balkóne či terase: Zo starej palety môžete v okamihu vyrobiť regál na rastliny v štýle Shabby Chic, do ktorého môžete umiestniť bazalku, petržlen, sirôtky, aksamietnice a ďalšie.

3. Výroba pohovky z paliet

Táto štýlová pohovka s veľkou sedacou plochou a praktickými lakťovými opierkami je vyrobená zo šiestich europaliet. Vďaka kolieskam je možné tento kus nábytku neustále premiestňovať.

Prejsť na článok: Výroba pohovky z paliet

4. Výroba konferenčného stolíka z paliet

Z dvoch na sebe ležiacich a vzájomne zoskrutkovaných paliet vznikne za okamih tento mimoriadny konferenčný stolík.

Prejsť na článok: Výroba konferenčného stolíka z paliet

5. Výroba písacieho stola z paliet

Do tohto svojpomocne vyrobeného unikátneho písacieho stola z dvoch paliet môžete uložiť písacie potreby, kancelárske sponky a mnohé ďalšie. Dve výškovo nastaviteľné drevené kozy slúžia ako nohy písacieho stola, ktoré je možné rozostaviť v požadovanej vzdialenosti a priskrutkovať k nim dosku stola.

Prejsť na článok: Výroba písacieho stola z paliet

6. Výroba komody z paliet

Skvelý vzhľad, jednoduchá výroba – priestranná komoda zo stohovaných paliet! A to najlepšie: Výšku komody je možné prispôsobiť vašim osobným potrebám.

Prejsť na článok: Výroba komody z paliet

7. Výroba regálu z paliet

Z paliet je možné vyrobiť prakticky akýkoľvek druh nábytku – ako napríklad tento originálny regál. Šírku regála môžete podľa potreby prispôsobiť vašim vlastným potrebám.

Prejsť na článok: Výroba regálu z paliet

Náradie a materiál

 • Pásová brúska
 • Dláto
 • Páčidlo
 • Delta brúska
 • Europalety podľa potreby
 • Drevené kliny
 • Glej na drevo
 • Tesárske kladivo alebo páčidlo na klince
 • Brúsny papier (zrnitosť 40, 60 alebo 100)
 • Skrutkové svorky
 • Stolárske kladivo
 • Ochranné okuliare, rukavice, maska
 • Priebojník
 • Saponát
 • Ryžová kefa