Pokiaľ vysadíte na vašej záhrade vresy a vresovce, budú ju ich pestrofarebné kvety skrášľovať takmer po celý rok. Ich pestovanie nie je náročné, jednoducho sa rozrastajú do bohatého kobercového porastu a navyše pestro kvitnú aj počas chladných jesenných a zimných mesiacov.

Vres alebo vresovec – aký je medzi nimi rozdiel

Vresy a vresovce sa často zamieňajú. A nie je sa čomu čudovať – oba patria do rovnakej rastlinnej čeľade vresovcovitých a na prvý pohľad sú si veľmi podobné. Líšia sa miestom svojho prirodzeného výskytu, nárokmi na stanovisko a predovšetkým obdobím kvitnutia.

Vres sa bežne vyskytuje na pláňach v Európe a Ázii, na ostatné kontinenty bol zavlečený umelo. Oproti tomu viac ako 600 druhov vresovcov z približne 700 známych je prirodzene rozšírené v Afrike a zvyšná časť potom v Stredomorí a ďalších častiach Európy.

Rastliny sa od seba odlišujú aj nárokmi na stanovisko. Vresy preferujú kyslejšiu pôdu so silnejšou vrstvou rašeliny a majú radi skôr polotieň. Pokiaľ by sme ich zasadili do tieňa, s veľkou pravdepodobnosťou uschnú. Také vresovce ocenia kyslejšiu pôdu, dariť sa im však bude aj v bežnej záhradnej hline s prímesou rašeliny. Stanovisko by malo byť skôr slnečné.

Najväčší rozdiel medzi vresovcami a vresmi predstavuje čas kvitnutia. Na rozdiel od vresov, ktoré kvitnú od neskorého leta do zimy, vresovce nasadzujú kvety od januára do začiatku leta. Vresovec máva väčší vzrast než vres a je tak dekoratívnejší, pretože väčšie sú aj jeho kvety.

Druhy vresov a vresovcov a čas ich kvitnutia

Vresovec darleydalský (Erica darleyensis) a vresovec pleťový (Erica carnea) zakvitnú na vašej záhrade od januára do apríla v rozmanitých farbách – od bielej, cez odtiene ružovej až po tmavočervenú.

Vresovec potulný (Erica vagans), vresovec popolavý (Erica cinerea) a vresovec štvorradový (Erica tetralix) nasadzujú kvety najčastejšie v bieloružových odtieňoch od júla do septembra.

Vres obecný (Calluna vulgaris) bude vašu záhradu skrášľovať v jesenných mesiacoch – kvitne od augusta do novembra v ružovofialových farbách.

Aké podmienky potrebuje vresovisko na záhrade

Aby vresy aj vresovce dobre kvitli, malo by byť ich stanovisko skôr slnečné a pôda kyslejšia. Vhodný substrát získate zmiešaním rašeliny, piesku a záhradnej zeminy. Zálievka by mala byť skôr mierna, pôda nesmie byť premokrená, ale ani suchá.

Vresy aj vresovce možno úspešne pestovať i v kvetináčoch. Môžu vám tak takmer po celý rok skrášľovať váš balkón či terasu.

Kedy je potrebné rastliny ostrihať

V prírode skracujú rastlinky vresov a vresovcov prevažne stepné ovce. Na záhrade musíte túto prácu prevziať vy. Po odkvitnutí rastliny zastrihnite približne o dĺžku ich odkvitnutých kvetenstiev. Nebojte sa kríky skrátiť pokojne až o polovicu ich pôvodnej dĺžky – rastlina

potom znovu bohato zakvitne. Vresovce však nikdy nestrihajte na jeseň, pretože v tomto období už majú okvetné púčiky na ďalšiu jar.

Tip: Krásnu dekoráciu vytvoríte zviazaním či zapletením čerstvo kvitnúcich vresových vetvičiek. Usušené potom vydržia aj niekoľko týždňov.

Aké využitie má vresovec v lekárstve?

Čaj z vresovca sa používa v prírodnej medicíne proti infekciám močových ciest a obličiek, pri dne, reume a ochoreniach dýchacích ciest. Väčšinou sa užíva v zmesiach s kvetmi nechtíka a hluchavky, vňaťou tymianu a ďalších byliniek.

Na liečenie sa však používajú pôvodné druhy vresu, nie záhradné kultivary. Liečivé účinky vresovca sú podobné. Vo voľnej prírode sa však u nás vyskytuje veľmi vzácne a je zákonom chránenou rastlinou.

{"vsf-products-list":{"title":"V\u00fdber zo sortimentu","products":["76159000","78660775","77950206","79042385","79042455","78698183"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":507}}