Vianoce sú za rohom a onedlho všetci začneme premýšľať nad tým, aký stromček si tento rok zadovážiť. Rezané stromčeky zo špeciálnych plantáží sa vyznačujú pravidelným rastom, po Vianociach však na uschnuté vetvičky a opadané ihličie na podlahe nie je práve radostný pohľad. Pokiaľ chcete, aby vám vianočný stromček robil radosť nielen počas Vianoc, ale i po celý rok, zakúpte si tento rok živý stromček v kontajneri. Na jar ho jednoducho vysadíte na vašej záhrade alebo ho môžete pestovať v kvetináči na terase. Poradíme vám, ako si stromček v kontajneri vybrať a ako sa o neho starať.

Ako vybrať stromček v kontajneri správne

Nie všetky stromčeky v kontajneroch sú určené na ďalšiu výsadbu. Iba rastliny, ktoré sú pestované v kontajneri už dlho pred vianočnými sviatkami, majú potenciál uchytiť sa aj po výsadbe na záhrade. Spoznáte ich podľa toho, že pôda v ich kontajneri je usadená,

koreňový systém je prerastený a tvoria ho zdravé silné korene vrátane ich jemných zakončení. Vďaka tomu drží celý bal pevne pohromade.


Väčší býva aj kontajner, aby mal stromček dostatočný priestor na ďalší rast. Pokiaľ si nie ste istý alebo je kontajner obalený nepriehľadnou fóliou, požiadajte o pomoc predajcu.

Na čo sa pri výbere zamerať

Pri výbere sa zamerajte aj na vonkajší vzhľad rastliny. Je stromček svieži a pružný? Rastie v kontajneri rovno? Drží jeho ihličie pevne na vetvičkách? A vonia ako živý strom v lese? Iba zdravá rastlina má šancu prežiť vianočný čas v interiéri a potom sa uchytiť vo vonkajšom prostredí.

Veľkosť stromčeka prispôsobte vášmu interiéru aj miestu, kam ho na jar presadíte. Drobné stromčeky sú lacnejšie, tie väčšie zas po presadení na záhradu pri správnej starostlivosti lepšie porastú.

Vyberať môžete aj podľa druhu drevín. Najčastejšie sú v predaji rôzne druhy jedlí, borovíc alebo smrekov. Veľmi obľúbeným druhom je jedľa kaukazská (Abies nordmanniana), ktorá má krásne husté ihličie a je pomerne odolná. Menej obvyklé sú cyprusy alebo borievky. Pri nákupe dávajte prednosť predaju vo vonkajších priestoroch, ktoré, na rozdiel od vykurovaných predajní, zaručujú sviežejší stav rastlín.

Aklimatizácia stromčeka

So zakúpením stromčeka v kontajneri sa neponáhľajte. Jeho nákup je ideálne naplánovať na 2–3 týždne pred Vianocami. To je zároveň čas, kedy je potrebné začať s postupnou aklimatizáciou, teda privykaním na vyššiu teplotu.

Z vonkajšieho stanovišťa je vhodné preniesť ho najskôr na chladnú chodbu alebo do svetlej komory s teplotou 5–10 °C. Tam ho nechajte asi týždeň a následne ho presuňte na ďalší týždeň do miestnosti s teplotou 15–18 °C. Čím nižšie sú vonkajšie teploty, tým pozvoľnejšie je nutné pri aklimatizácii postupovať.

Príprava na Vianoce

Počas Vianoc by sme stromček nemali vo vykúrenom byte nechávať dlhšie než 1 týždeň. Dlhší čas už pre rastlinu predstavuje značnú záťaž a znižuje sa tak pravdepodobnosť jej uchytenia po presadení do vonkajších podmienok.

Počas pobytu vnútri je potrebné stromček pravidelne zalievať ku koreňom. Pod kontajner umiestnite podmisku na vodu, stromček by však nemal vo vode stáť. Ideálne je aj rosením zvyšovať vlhkosť vzduchu v jeho blízkosti. V žiadnom prípade stromček nepresádzajte. Nevzhľadný kontajner môžete celý vložiť do veľkej prútenej nádoby alebo ho obaliť ozdobným papierom.

Pri zdobení stromčeka dávajte pozor, aby ste vetvy nepoškodili nevhodnými svetielkami alebo drôtikmi na vianočné ozdoby. Stromček by mal byť umiestnený čo najďalej od krbu, radiátora a ďalších zdrojov tepla. Súčasne by mal mať aj dostatok slnečného svetla. Samozrejme, je lepšie, ak môžete mať stromček postavený v čo najchladnejšej miestnosti v dome alebo ho do tejto miestnosti po Štedrom dni premiestniť.

Spätná aklimatizácia na vonkajšie podmienky

Opätovná aklimatizácia stromčeka na vonkajšie prostredie prebieha podobne, ešte viac je však potrebné dávať pozor na teplotné zmeny a ochranu proti mrazu. Pobytom v teple sa v stromčeku prebúdzajú vegetačné pochody, ktoré už nejde zastaviť, môžeme ich iba spomaliť. Ideálne je preto umiestniť kontajner až do jari do miestnosti s teplotou 5–10 °C a dostatkom slnečného svetla. Rastlinu je potrebné pravidelne zalievať – substrát musí byť trvalo vlhký, nie však rozmočený.

Pokiaľ však nemáte možnosť umiestniť stromček do chladnej miestnosti v interiéri, presťahujte ho do vonkajšieho prostredia v deň, kedy nemrzne, umiestnite ho na pritienené miesto a nezabudnite poriadne zaliať. Ako ochranu proti mrazu zapusťte celý kontajner do pôdy alebo aspoň dôkladne prikryte lístím alebo slamou. Podľa teploty a počasia je potrebné ho priebežne zalievať aj naďalej.

{"vsf-products-list":{"title":"Neprehliadnite","products":["78922217","78999275","78924240"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":407}}
{"vsf-page-link":{"page-id":405}}