Či už beriete vianočnú výzdobu skutočne od podlahy alebo dávate prednosť decentnosti, vianočné izbové rastliny sú ozdobou, ktorá pristane každému interiéru. Izbové rastliny sú potechou nášho oka po celý rok. Nie je tak divu, že aj s vianočným obdobím je ich spätý hneď celý rad. Niektoré z nich určite poznáte. Tie ďalšie vám dnes predstavíme!

Tradičná klasika, ktorá nestarne

Tradičné vianočné "izbovky" atmosféru oživia a interiér rozžiaria svojimi impozantne výraznými kvetmi. Medzi naše najobľúbenejšie patria napríklad tieto…

Vianočná hviezda, alebo stálica sviatkov

Vianočná hviezda čiže prýštec nádherný. Pýši sa korunou v celej škále farieb – od žiarivo červenej cez žltú až k bielej. Viete však, že nejde o kvet? Charakteristické farebné vrcholky vianočnej hviezdy sa nazývajú listene. A ako sa starať o vianočnú hviezdu? Dôležitá je pravidelná a striedma zálievka, stála teplota okolo 22 °C, svetlo a žiadny prievan! Vedeli ste, že prýštec nádherný symbolizuje hviezdu, ktorá údajne viedla Tri kráľa k Ježišovi Kristovi do Betlehema?

Cyklámen perzský bude robiť parádu nielen cez Vianoce

Táto drobná kvitnúca izbová rastlina je známa svojimi neobvyklými kvetmi v purpurových a žiarivo červených odtieňoch. Cyklámeny majú rady chladnejšiu teplotu, ideálne okolo 15 °C. Vyžadujú pravidelnú a dostatočnú zálievku. Za týchto podmienok budú bohato kvitnúť od decembra až do jari! Nevadí im dokonca ani ponuré zimné počasie a menej slnka.

Vianočný kaktus – netradične tradičný elegán

Svoje miesto si v našich domácnostiach vianočný kaktus drží už niekoľko generácií. Vykvitá obvykle len chvíľku pred sviatkami a po celé Vianoce si tak môžete užívať pohľad na jeho žiarivo žlté, červené či ružové kvety. Neviete, ako sa starať o vianočný kaktus? Na starostlivosť je pomerne nenáročný, potrebuje len teplotu okolo 15-18 °C a zálievku maximálne 1x týždenne.

Azalka a begónia ako netradične tradičná súčasť Vianoc

Azalka indická bude skutočnou ozdobou vianočného štedrovečerného stola. Jej korene potrebujú priestor do šírky, a tak sa obvykle odporúča pestovanie v plytkých a širších pestovateľských nádobách či miskách. Begóniu je možné pestovať aj doma v kvetináčoch. Obe rastliny majú rady chladnejšie teploty do maximálne 18 °C a pravidelnú zálievku.

Vianočné izbové rastliny netradične

Tradičné vianočné "izbovky" atmosféru oživia a interiér rozžiaria svojimi impozantne výraznými kvetmi. Medzi naše najobľúbenejšie patria napríklad tieto…

Hviezdnik alebo Amarylis

Krásy tejto izbovej rastliny si užívali už naše babičky a teraz sa do našich sviatočných domovov znova vracajú. Táto elegantná rastlina s veľkými trubkovitými kvetmi je staronovým trendom Vianoc. Amarylis symbolizuje krásu a jedinečnosť. To na Vianoce perfektne sedí, čo myslíte? Starostlivosť o ňu je nenáročná. Má rada teplotu okolo 20-22 °C a pravidelnú zálievku.

Kalanchoe – nevšedná krása

Krásna a nenáročná vianočná rastlina. To je kalanchoe alebo kolopejka. Hovorí sa jej tiež črepníková kvetina a hoci jej stačí na rast pomerne malý priestor, zdobí ju skutočne bohaté kvetenstvo. Kalanchoe má rada svetlo a teplo, nepotrebuje však priame slnko, a dokonca ani príliš častú zálievku.

Orchidey či ruže? A prečo nie!

Izboviek, ktoré vám na Vianoce môžu robiť radosť, je rad. Ruže a orchidey sa stali najmä v posledných rokoch súčasťou výzdoby v modernejšom poňatí. Často sa objavujú na vianočnom stole, kde spoločne s adventným vencom vytvárajú zaujímavý, avšak sviatočne ladený kontrast.

 

Aj k vianočnému času izbové rastliny patria. Bez ohľadu na to, či zvolíte tradičné alebo netradičné druhy, vaše Vianoce a sviatočnú atmosféru skvele doplnia.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["20480947","30030484","22782083","25424904","79157474"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":407}}
{"vsf-page-link":{"page-id":513}}