Pryšec nádherný, známy tiež ako vianočná hviezda, patrí k najrozšírenejším vianočným kvetom v slovenských domácnostiach. Obľúbenú červenú variantu v posledných rokoch dopĺňajú rastliny v bielej či krémovej farbe. Nenechajte sa však zmiasť, pestro sfarbenú časť rastliny netvoria kvety, ale listene – listy, ktoré ochraňujú malé žlté kvety. Prezradíme vám, odkiaľ obľúbený vianočný kvet pochádza a ako sa o neho správne starať.

Odkiaľ vianočná hviezda pochádza?

Hoci u nás vianočnú hviezdu poznáme ako rastlinu bežne pestovanú v kvetináči, pôvodne pochádza z Mexika, kde vo voľnej prírode dorastá až do výšky piatich metrov.

Do Európy túto rastlinu prvýkrát priviezol prírodovedec Alexander von Humboldt v roku 1804. Do Spojených štátov sa z Mexika dostala vďaka americkému veľvyslancovi Joelovi Poinsettovi a práve na jeho počesť je kvetina v USA známa ako Poinsettia.

Celosvetovo známym symbolom adventu sa vianočná hviezda stala iba na začiatku 20. storočia. Rodina nemeckého prisťahovalca Paula Ecka ju ako rezaný kvet začala v predvianočnom období predávať v Los Angeles a postupne sa tento zvyk rozšíril do celých Spojených štátov.

Ako izbovú rastlinu vhodnú aj na pestovanie vo vykurovaných bytoch prýšec v 50. rokoch 20. storočia vyšľachtili nemeckí pestovatelia a tento vianočný symbol tak začal prenikať aj do európskych domácností.

Na čo si pri kúpe vianočnej hviezdy dávať pozor?

Pri výbere rastliny sa zamerajte na jej vonkajší vzhľad – listy by mali byť silné, husté a sýto zelené bez viditeľných chýb. Aby vám vianočná hviezda pekne kvitla, zamerajte sa aj na podmienky, ktoré jej v obchode boli dopriané. Kvety by nemali stáť v chlade alebo v prievane a ich zemina by nemala byť príliš mokrá, ale ani vysušená.

Vianočnú hviezdu si domov odneste starostlivo zabalenú do hrubej vrstvy papiera. Dajte však pozor, aby ste pri tom nezlomili jej tenké výhonky.

Aké je ideálne stanovište pre vianočnú hviezdu?

Vianočná hviezda preferuje teplé a svetlé stanovište, ktoré je chránené pred prievanom. Najlepšie sa jej darí pri izbovej teplote medzi 15 a 22 °C. Rastlinu môžete umiestniť aj na vnútorný okenný parapet. Než však začnete vetrať, nezabudnite kvet schovať do miestnosti – vonkajší chladný vzduch by ju mohol poškodiť.

Ako správne zalievať vianočnú hviezdu?

Pri zalievaní buďte opatrní – vianočná hviezda neznáša premokrenie, najmä zabráňte tomu, aby voda v kvetináči stála. Pokiaľ je však pôda príliš suchá, rastlina začne žltnúť a opadávať. Zálievka by preto mala byť mierna a pravidelná.

Väčšie rastliny zalievajte každé dva až tri dni. Pri miniatúrnych odrodách vianočnej hviezdy je v kvetináči často také malé množstvo zeminy, že je nutné zalievať ich každý deň.

Čo robiť, keď vianočná hviezda začne opadávať?

Pokiaľ ste starostlivosť o vianočnú hviezdu nezanedbali, a napriek tomu po Vianociach jej pestrofarebné listy opadajú, nemusíte sa ničoho obávať. Rastlina neuhynula, len prechádza do fázy odpočinku. Presuňte ju na chladnejšie miesto a obmedzte zálievku. Na jar potom vianočnú hviezdu zastrihnite a presaďte. V lete by rastlina mala stáť na chladnom a svetlom mieste a mali by ste ju tiež pravidelne hnojiť a zalievať.

Pryšec patrí medzi krátkodenné rastliny. To znamená, že na tvorbu kvetov a farebných listeňov potrebuje dlhé noci a krátke dni. Aby tak vianočná hviezda bola v dobe adventu opäť pestro sfarbená, treba ju 6-8 týždňov vopred zatemňovať. Každý deň ju preto najmenej na 12 hodín prikryte napríklad kartónovou krabicou.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["20533771","22884077","23328815","79157641","25995978","27581878","25424904","79157474","78975734"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":438}}
{"vsf-page-link":{"page-id":410}}
{"vsf-page-link":{"page-id":409}}
{"vsf-page-link":{"page-id":407}}