Starostlivosť o trávnik na jar je bez debát veľmi podstatná. Čo všetko obnáša? Ak je vaším cieľom hustý, zdravý a žiarivo zelený trávnik, máme pre vás jeden zaujímavý tip. Okrem pravidelného kosenia to môže byť napríklad práve vertikutácia. Tento proces má kľúčový význam pre udržanie a obnovu stavu trávnika av konečnom dôsledku prispieva aj k jeho celkovému zdraviu. Na čo vertikutácia trávnika slúži, kedy ju vykonávať a na čo sa zamerať pri výbere vertikutátora?

Čo je vertikutácia a prečo je dôležitá?

Vertikutácia je proces, počas ktorého dochádza k odstraňovaniu machu, buriny s nízkym koreňom a ďalších nečistôt. Tento nahromadený organický materiál môže brániť v prístupe vzduchu, vody a živín do pôdy, poprípade koreňového systému rastlín i samotného trávnika. To potom môže viesť k odumieraniu rastlín či naopak nadmernému rastu buriny či premnoženiu rastlín, ako sú bodliaky a pod. Zjednodušene povedané, vertikutácia je proces starostlivosti a prevzdušnenia trávnika.

Kedy a ako vertikutovať?

Ideálne obdobie, kedy vykonať vertikutáciu trávnika, je jeseň a jar. Obzvlášť v jarných mesiacoch je trávnik aktívnejší a má tak oveľa lepšiu schopnosť regenerácie. Pred vertikutáciou je vhodné skrátiť trávu na optimálnu dĺžku. Použitie vertikutátora je potom jednoduchšie a tiež efektívnejšie. Rotačné nože či hroty vertikutátora rovnomerne odstránia mach aj nečistoty. Otáčky vertikutátora by však nemali byť príliš vysoké, aby nedošlo k poškodeniu trávy a koreňov, ktoré môžu byť pomerne plytké.

Ako vybrať vertikutátor?

Výber vertikutátora je dôležité prispôsobiť niekoľkým faktorom. Prvým z nich je rozloha vašej záhrady, poprípade trávnika. Pre menšie plochy môže byť vhodný ručný vertikutátor alebo prevzdušňovač. Na väčšie trávniky by sa mohol hodiť benzínový vertikutátor s pojazdom, ktorý prácu výrazne uľahčí. Ekologickým variantom je potom napríklad elektrický vertikutátor. Okrem vyššie spomenutých, možno však zvoliť aj aku vertikutátor. Ten sa bude hodiť na horšie dostupných miestach a plochách, kde nemáte prístup k elektrine.

Ďalej je dôležité brať do úvahy parametre ako:

  • Pracovná šírka vertikutácie – respektíve šírka rotačných nožov a ich záberu. Najčastejšie sa pohybuje medzi 30-40 cm.
  • Nastaviteľná hĺbka vertikutácie – vďaka tomu je možné vykonávať prevzdušnenie bez poškodenia trávy a koreňového systému rastlín. Prebieha rovnakým spôsobom ako pri nastavovaní výšky kosenia trávnika, a to pomocou malej páčky na kolieskach vertikutátora.
  • Objem zberného koša – najčastejšie začína na 40 litroch, čo je plne dostačujúce aj pre trávniky s väčšou rozlohou.
  • Výkon - obvykle sa pohybuje od 1 300 do 4 000 W a zvolená výška výkonu by mala byť priamo úmerná k náročnosti terénu, kde sa na vertikutáciu chystáte. Teda čím náročnejší terén, tým vyšší voľte výkon.

Zrátané podčiarknuté, vertikutácia trávnika dokáže divy!

Pravidelná vertikutácia pomáha odstrániť nečistoty a umožňuje tráve lepšie „dýchať“. Zároveň ovplyvňuje absorpčnú schopnosť i priepustnosť pôdy a zlepšuje tak hospodárenie s vodou aj živinami. Pravidelná vertikutácia trávnika je tak určite na mieste. Ak túžite dosiahnuť „golfový trávnik“ aj na vašej záhrade či dvore, vertikutácia je jednou z efektívnych možností.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky vertikut\u00e1torov","products":["27827226","27050837","25494749","27730254","21089426"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":522}}
{"vsf-page-link":{"page-id":456}}