Zavlažovanie záhrady

Trávy, kry a kvetinové záhony pri nedostatku vody skoro vädnú a hnednú. Veľa záhradkárov však polieva v nesprávnom čase alebo príliš šetrí závlahou. Ten, kto si chce počas dlhého letného sucha udržať záhradu sýtozelenú bez toho, aby každé ráno a večer hodiny polieval záhony a trávnik krhlou alebo hadicou, siahne po postrekovačoch. Absolútny komfort poskytuje automatické zavlažovacie zariadenie. Prívodné potrubie inštalované trvalo pod povrch trávnika a počítačom riadené postrekovače pracujú podľa toho, ako ich nastavíte. Takmer dokonalým šťastím záhradkára je vlastná studňa alebo cisterna na dažďovú vodu, ktorá predstavuje cenný zdroj vody.

1. Dostatočné a správne zalievanie
Existuje pravidlo zalievania, ktoré by si každý mal vziať k srdcu. Nikdy nezalievajte v poludňajšom teple, pretože slnečné lúče potom môžu listy dokonca spáliť! Naopak, čím skôr ráno zalievate, tým menej vody sa stratí odparovaním a rastliny majú maximálny úžitok z použitého množstva vody. Zalievajte množstvom vody: 30 litrov vody na meter štvorcový alebo aj viac - na trávnatých plochách sa môžu tvoriť skutočné kaluže a z nádob by voda mala spodkom odkvapkávať.


Nech už plánujete akýkoľvek spôsob zavlažovania - manuálnu prácu s postrekovačmi alebo kropidlom či mobilnými tryskami pre jednoduché zavlažovanie trávniku (na obrázku vľavo: štvorhranný zavlažovač), mierny či silný prúd vody alebo jemné zavlažovanie - pre každé použitie existujú odpovedajúce zavlažovacie produkty.

2. Správne naplánovanie zavlažovacieho systému v záhrade
Pri investícii do zavlažovacieho systému je polovica úspechu tvorená presným plánovaním a prípravou. Na výkrese v zodpovedajúcej mierke musíte najskôr zaznačiť budovu a inštalácie, rovnako ako pripojenie vody, ktoré sú v záhrade k dispozícii. Následne je potrebné zvážiť, koľko trysiek a akého druhu (štvorhranné, kruhové, pulzujúce, rozprašovacie atď.) pre celkovú plochu potrebujete - a prípadne ich rozdeliť do rôznych vetiev.
Odporúčanie: Aby bolo zavlažovanie vašej záhrady kompletné, dbajte počas plánovania na to, aby sa oblasti dosahu jednotlivých trysiek prekrývali.

Pre kvetinové a zeleninové záhony, jednotlivé kvetináče alebo hrantíky počítajte pri plánovaní zavlažovacieho systému s takzvanými kvapkovačmi. Závlahu môžete úsporne a cielene rozdeliť od konštantného kvapkania cez ľahké mrholenie až po jemné zavlažovanie. Kvapkovač vmontujte do koncovej časti rozdeľovacej rúrky.

Ranné mrholenie, večerné spŕška alebo nepretržitá závlaha počas vašej dovolenky - vy sami určíte, kedy, ako silno a ako dlho sa má zavlažovať. Zavlažovací počítač pracuje tak, ako ho nastavíte. Vedľa bezdrôtového riadenia pracovnej doby jednotlivých zavlažovacích ventilov môžete pomocou diaľkového ovládania aj vypínať a zapínať elektrické prístroje. To platí napríklad pre pumpu, záhradné osvetlenie, fontánku vo vašom jazierku alebo dokonca pre osvetlenie domu.
Nádoby na dažďovú vodu
Záhrada sa nemusí vždy zalievať pitnou vodou. S minimálnym úsilím možno ku zvodu dažďovej vody pripojiť nádrž na jej uchovanie. Práve v malých záhradách tak človek šetrí nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Či už ide o napodobeninu stĺpa z prírodného kameňa, štýl podlahy na terase, či kmeň duba alebo vierohodné vyobrazenie južanskej amfory - vďaka širokému výberu nádrže opticky ladia do každej záhrady.