Hlavný obsah

Výroba hmyzieho hotela

„Debnička pre chrobáčiky“ v elegantnom dizajne slnečnice je určená do exteriéru. Z toho dôvodu odporúčame výber vhodných materiálov už pri nákupe. Ako trvanlivý konštrukčný materiál odolný voči poveternostným vplyvom sa na základnú kostru kvetiny, okvetie a listy veľmi dobre hodí smrekovcové alebo borovicové drevo. Aby hmyzí hotel dôkladne držal, mal by sa na jeho stonku použiť robustný, tlakovo impregnovaný a dolu zašpicatený drevený stĺpik. Alternatívne je možné ako fundament hmyzieho hotela zhotoviť bodový základ. Návod BAUHAUS nájdete v Radcovi Zhotovenie základov. Tak budete mať dlho radosť zo svojho „penziónu Slnečnica“.

Pozor: Prírodné výplňové materiály hmyzieho hotela musia byť suché a všetko drevo musí byť bez chemických ochranných prostriedkov! 

1. Základná kostra a medzisteny

Najskôr je na rade konštrukcia základnej kostry. Cieľom je rovnouhlá, pentagonálna voština, ktorá tvorí základ kvetiny. Pomocou pokosovej píly je možné zhotoviť päť dielov obvodového plášťa so skosenými hranami, ktoré na seba perfektne nadväzujú. Jednotlivé diely potom spojte klincami a vodovzdorným lepidlom do voštiny.

Pokosovou pílou vytvorte taktiež priehradky základu kvetu tak, aby čelné strany priehradiek perfektne dosadli do rohov voštiny, aj uprostred voštiny. Následne zbrúste všetky hrany aj plochy do hladka, vnútorné diely natrite prírodným rastlinným olejom alebo voskom odolným proti poveternostným vplyvom a priehradky pomocou lepidla a klincov pripevnite k voštine. Jej vonkajšiu stranu natrite až neskôr spoločne so stonkou, čo ušetrí váš čas.

Pozor: Ak by ste chceli použiť farebnú lazúru alebo lak, pretože farba živočíšstvo vábi, dbajte na to, aby farby boli na báze vody a bez rozpúšťadiel – hmyz reaguje na chemikálie veľmi citlivo.

2. Predná časť kvetu a listy kvetiny

Na vytvorenie okvetia upnite dosku z masívneho dreva. Kružidlom nakreslite uprostred požadované vybranie. Pozor: Otvor musí byť nakoniec menší než voštinové komôrky! Vonkajší okraj kvetu sa dá jednoducho vytvoriť kružnicami alebo obkreslením dna plechovky. Nepracujte tu prísne symetricky. Kvetina tak neskôr pôsobí prirodzenejšie.

Listy na byľ nakreslite jednoducho rukou aj na dosku z masívneho dreva. Tu by ste mali už pri návrhu tvaru listov myslieť na upevnenie: Čím dôkladnejší bude základ ich stopiek, tým ľahšie sa potom tieto listy pripevnia k byli pomocou lepidla a skrutiek do dreva. Okvetie a listy kvetiny teraz vyrežte priamočiarou pílou. Všetky hrany a plochy zbrúste do hladka.

V ďalšom kroku vytvorte malé, trojuholníkové mriežky z drôteného pletiva so šesťuholníkovými okami (nazývaného taktiež králičie pletivo), ktoré budú neskôr vo voštinových komôrkach fixovať výplňové materiály a poskytovať ochranu pred vtákmi. Trojuholníky zhotovte čo najpresnejšie vo veľkosti priestoru voštín tak, aby sa tieto drôtené diely dali ľahko a stabilne upevniť do komôrok. Tu odporúčame výrobu šablóny z dreva, okolo ktorej môžete drôt odstrihnúť a ohnúť do požadovaného tvaru. Ak sedí drôt vo voštine príliš voľne, môže sa dodatočne upevniť tavnou pištoľou alebo zošívačkou. Do zadnej strany každej komôrky nainštalujte zaisťovací trojuholník.

3. Správne „vybavenie interiéru“

Zatiaľ ešte otvorenou prednou stranou teraz vyplňte komôrky voštiny. Pri výbere materiálov môžete popustiť uzdu fantázii, možné sú napríklad borovicové šišky, seno, kokosové vlákno, mulčovacie kôry a bambus. Bambus je najskôr potrebné odrezať na vhodnú dĺžku, aby sa do komôrky vošiel.

 

 

„Hotelovú izbu“ úplne vyplňte kúskami bambusu a prednú stranu komôrky zaistite drôteným trojuholníkom. Do dutín v materiáli a medzi materiálom sa hmyz ochotne nasťahuje. Pri ostatných voštinových komôrkach postupujte rovnako. Do každej komôrky zvoľte vlastný výplňový materiál. Veľmi dôležité: Najspodnejšia z piatich voštinových komôrok musí zatiaľ ešte zostať prázdna a voľne prístupná bez zaistenia drôtom.

4. Spojenie dielov kvetiny

Ďalej natrite vonkajšiu stenu voštiny, stonku, listy kvetiny a okvetie. I tu môžete použiť olej, vosk alebo lazúru, kvôli perfektnému vzhľadu slnečnice sa však ponúka zelený lak. Do čelnej strany drevenej stonky potom zafixujte závitovú tyč. Doprostred vonkajšej steny doteraz prázdnej voštinovej komôrky vyvŕtajte otvor. Prestrčte závit. Stonku pomocou matice s podložkou pevne priskrutkujte k voštine kvetu. Teraz ešte vyplňte poslednú komôrku a zaistite ju aj spredu drôteným trojuholníkom.

Pomocou skrutiek a lepidla nakoniec ešte na stonku pripevnite listy kvetiny. Lepidlom a niekoľkými klincami zafixujte kvet na prednej stranu kvetinovej voštiny tak, aby všetkých päť komôrok malo, pokiaľ možno, rovnako veľký otvor. Hneď ako základný náter zaschne, môžete svoju kvetinu, samozrejme, úplne podľa priania ďalej skrášľovať farbou.

Najmä na kvete vyzerajú skvelo rôzne odtiene žltej a oranžovej alebo jemné tieňovanie! Týmto je váš hmyzí hotel hotový. Po zaschnutí lepidla a všetkých farebných náterov môže von do záhrady.

Prírez na mieru

Či už nalakované a „hotové na stenu“, alebo neupravené a v požadovanej veľkosti: U nás v BAUHAUS nájdete dokonalú dosku na každý zámer. Vybrané drevené dosky si môžete nechať narezať odborným personálom BAUHAUS priamo na mieste s milimetrovou presnosťou a úplne podľa vlastných predstáv.

Mohlo by vás zaujímať: Prírez dreva BAUHAUS

Společně pro ochranu včel

Včela potrebuje našu pomoc! Prečo? Zo 100 druhov rastlín, ktoré predstavujú 90 percent globálnej potravinárskej výroby, opeľujú včely 71 druhov, a 4 000 druhov zeleniny závisí od opeľovania včelami. V posledných rokoch však viac a viac včiel vymiera. Ubúdajúci životný priestor, zmena podnebia, baktérie a parazity alebo chemické pesticídy sú len niektorými dôvodmi, prečo mnoho včiel vymiera. 

My v BAUHAUS sa aktívne angažujeme v ochrane včiel a ponúkame početné alternatívy výrobkov, ktoré sú priateľské k včelám a ktoré včely podporujú. Hmyzím hotelom a kvitnúcimi trávnatými plochami môže každý aspoň trochu prispieť k ochrane včiel v domácej záhrade.

 • Ceruzka
 • Drôtené pletivo so šesťuholníkovými okami (králičie pletivo)
 • Bambus
 • Vŕtačka so sukovacím nástavcom
 • Pokosová píla a priamočiara píla
 • Závitová tyč, matica a podložka
 • Kladivo alebo skrutkovač
 • Pištoľ na lepenie za tepla alebo sponkovačka
 • Seno
 • Skrutky do dreva
 • Lepidlo na drevo, vodovzdorné
 • Olej na drevo, vosk, lazúra alebo lak na báze vody (bez škodlivých látok a rozpúšťadiel)
 • Drevený stĺpik, impregnovaný v tlakovom kotle
 • Borovicové šišky
 • Kokosové vlákno
 • Klince alebo skrutky
 • Mulčovacia kôra
 • Šmirgľový papier (zrnitosť: 120)
 • Masívne drevo zo smrekovca alebo borovice
 • Kružidlo
 • Skladací meter