Vymurovanie záhradného grilu

Grilovanie pre mnohých z nás jednoducho patrí k perfektnému letnému dňu. Majitelia záhrady alebo terasy sa stále častejšie rozhodujú pre stabilné grilovacie miesto. V uvedenom príklade sa dá do murovanej nadstavby z lícoviek a krycej dosky z čadičového kameňa perfektne integrovať plynový gril s dolnou skrinkou. Pred murovaním grilu sa však musí vyliať stabilný základ – pretože použité plné tehly a samotný gril niečo vážia. Vlastnoručne obmurované grilovacie stanovište ponúka veľkorysé pracovné a odkladacie plochy a príprave veľmi chutných lahôdok potom už nič nestojí v ceste!
1. Založenie malej základovej dosky


Aby bol obmurovaný gril upevnený bezpečne a trvale, potrebujete solídnu základovú dosku. Ako prvé tu zhotovte debnenie z dosiek, ktoré zodpovedá rozmerom požadovaného základu (a je približne 15 cm vysoké). Debniace dosky (alternatívne hranoly) zbite jednoducho klincami.
Pozor: Základ by mal mať vždy o trochu väčšie rozmery než stavba, ktorá sa na ňom zriaďuje.

Skontrolujte kolmosť a konštrukciu vystužte malými odrezkami lát pripevnenými cez roh.


Po tom, čo ste v záhrade určili miesto vhodné pre grilovacie stanovište, umiestnite tam zostavené debnenie. Okolo vnútornej strany odrýpte pôdu, debnenie odložte bokom a vykopte zeminu (v príklade 40 cm, pre nezamŕzajúci základ min. 80 cm). Výkop vyplňte zmesou štrku a piesku ako drenážnou vrstvou, všetko zarovnajte hrabľami, zhutnite zhutňovačom a povrch následne stiahnite do roviny.


Drevené kliny vpravené do pôdy a v rohoch pribité klincami držia debnenie v danej polohe a neskôr ho zároveň podpierajú zvonku proti tlaku betónu. Aby bol základ hrubý približne 15 až 20 centimetrov, pribite navyše na vnútornú stranu debnenia v požadovanej výške dookola lištu. Alternatívne: Debnenie zhotovte presne tak vysoké, aká hrubá má byť neskôr základová doska, a vyplňte ho betónom až po horný okraj. Potom môžete čerstvý betón stiahnuť rovno cez okraj debnenia.
Pozor: Obvodové debnenie horizontálne vyrovnajte.

Teraz namiešajte betónový poter (dodržujte údaje výrobcu), na dno položte patrične odstrihnutú stavebnú fóliu, trochu ju namočte (pripravte si záhradnú hadicu), dajte približne sedem centimetrov betónu, položte výstuž a vypĺňajte ďalej betónom až po lištu (približne ďalších 7 cm).
Pozor: Pre potreby svojpomocného stavebníka je účelné používať suchú maltu ako hotovú zmes. Táto zmes sa už len rozmieša s vodou a je vždy správne vyladená, respektíve poskytuje potrebnú pevnosť.

Betón neustále zhutňujte tým, že opakovane udriete kladivom proti okrajom debnenia. Potom povrch stiahnite do roviny odmerkou alebo dlhou latou. Jednotlivé nerovnosti vyhlaďte hladiacou lyžicou a trhavými pohybmi.


Teraz musíte nechať základ niekoľko dní vytvrdzovať (dodržujte údaje výrobcu). Debniace dosky následne odstráňte.
Pozor: Práce na základoch ani práce s maltou nevykonávajte v mraze. Čerstvo zaliate základy vždy navyše zakryte fóliou, aby boli chránené pred vytrvalým dažďom alebo pred príliš rýchlym vysychaním (príp. ich udržujte vlhké postrekovaním vodou).
2. Obmurovanie grilu

Po úplnom stuhnutí betónu môžete začať s obmurovkou. Na tento účel umiestnite gril do požadovanej polohy (príp. zaistite kolieska grilu) a zmerajte vzdialenosti vpravo aj vľavo, a ďalej potrebnú výšku múru.
Pozor: V prípade výšky múru zohľadnite taktiež odporúčania výrobcu lícoviek týkajúce sa výšky škár medzi jednotlivými radmi.

Niekoľko murovacích tehál si skúšobne položte na sucho – potom taktiež hneď vidíte, či sa musia jednotlivé tehly prirezávať.


Namiešajte maltu (dodržujte údaje výrobcu) a s kladením prvého radu začnite v rohu: Gril odsuňte bokom, prvú tehlu položte do maltového lôžka a vyrovnajte ju. Takto postupujte aj v ďalších troch rohoch a tehly súmerne vyrovnajte pomocou murárskeho pravítka.

Teraz pozdĺž okraja základu napnite vodiacu šnúru od jednej tehly k druhej.

Pozdĺž vodiacej šnúry položte do malty prvý rad tehál. Dbajte pritom na rovnomerné stykové škáry (odporúčanie výrobcu).

Teraz prejdite na druhý rad tehál. Opäť začnite v štyroch rohoch – tehly pritom klaďte s presadením o pol tehly v takzvanej behúňovej väzbe.


Tehly presne vyrovnajte (vodováhou) a zľahka ich poklepte plastovým kladivom alebo držadlom murárskej lyžice. Tým je možné vyrovnať drobnejšie nerovnosti.
Vodiacu šnúru znovu pevne napnite z rohu do rohu a položte ďalšie tehly tohto radu. Každá tehla musí byť presadená o určitú hodnotu voči tehle, ktorá sa nachádza pod ňou – o takzvanú mieru previazania. Zjednodušený vzorec pre výpočet znie: Miera previazania p ≥ 0,4 × výška tehly v ≥ 45 mm. Pre tehly vysoké 200 milimetrov napríklad vyplýva: 0,4 × 200 = 80. Hodnota 80 je väčšia než 45, miera previazania je teda dosiahnutá s 80 milimetrami a tehly sa murujú s presadením minimálne o túto hodnotu.

Takto postupujte v ďalších radoch tehál až do požadovanej výšky. Počas murovania postupne tvarujte škáry tak, aby odolávali poveternostným vplyvom (pozrite tip).
Pozor: Vyrovnanie kontrolujte rad po rade murárskym pravítkom/vodováhou a vodiacou šnúrou – merajte radšej o niečo viac, než o niečo menej.


Ak ste vymurovali pravú aj ľavú stranu do požadovanej výšky, zasuňte gril na jeho miesto, zistite rozmery krycej dosky (v uvedenom príklade čadičová doska) a zodpovedajúcim spôsobom ju odrežte uhlovou brúskou a diamantovým deliacim kotúčom. Na spodnej strane dosky navyše odrežte odkvapovú hranu.
Pozor: Použitý gril má vpravo zapustený bočný varič – v uvedenom príklade potrebujete teda kryciu dosku iba na ľavú stranu a za gril.


Na horný rad tehál teraz dajte maltu (tehly trochu navlhčite), uložte kryciu dosku a nakoniec ju vyrovnajte vodováhou a gumovým kladivom.
Vytvarovanie škár odolávajúcich poveternostným vplyvom

Škáry v múre vytvarujte tak, aby odolávali poveternostným vplyvom – v opačnom prípade by sa voda pri daždi zadržiavala v bokoch škár a malta by sa časom vymrvila. Škárovačkou alebo hadicou maltu jednoducho rovnomerne zatlačte jeden až dva milimetre hlboko do škáry.
- Krycia fólia
- Strhávacia lata alebo doska
- Pracovné rukavice
- Čadičová doska
- Stavebné vedierko / nádoba na maltu
- Výstužová oceľová rohož (v príklade: pozinkovaná poterová sieť)
- Vŕtačka s miešacím nástavcom
- Odlamovací nôž
- Betónový poter
- Škárovačka
- (Gumové) kladivo
- Murovacia a omietková malta (alternatívne: malta z trasového cementu)
- Murárska a hladiaca lyžica
- Príp. miešačka
- Klince podľa potreby
- Murárske pravítko
- Vodiaca šnúra
- Píla
- Zmes štrku a piesku
- Debniace dosky podľa potreby
- Lopata
- Ochranné okuliare
- Rýľ
- Zhutňovač
- Lícovky (v príklade: plné tehly)
- Vodováha
- Uhlová brúska s diamantovým deliacim kotúčom
- Skladací meter / meracie pásmo