Hlavný obsah

Vlastnoručná výroba futuristického vtáčieho kŕmidla

Perfektný projekt pre všetkých trekkies, pretože tak si vnesiete atmosféru kozmického priestoru priamo do záhrady a navyše v zime poskytnete tuzemským vtáčikom veľmi špecifickú pristávaciu plochu a kŕmidlo. Tak teda hor sa do vesmírneho doku a pusťme sa do práce! 

1. Príprava dielov kozmickej lode

V uvedenom príklade potrebujete na kŕmidlo pre vtáčikov latovku, z ktorej priamočiarou pílou vyrežete nasledujúce diely: tri kruhy s priemerom 40, 44 a 50 centimetrov, a ďalej štyri malé drievka v dĺžke približne 15 centimetrov. Tie neskôr poslúžia ako rozperky oboch odkvapových žľabov, ktoré tvoria miesta na kŕmenie vtáčikov, respektíve hnacie gondoly kozmickej lode. Na „pristávaciu plochu“ potrebujete navyše dve dosky – vždy so zaoblenými rohmi – veľkosti približne 50 × 20 centimetrov a 50 × 18 centimetrov a štyri krátke a na oboch čelných stranách mierne skosené kúsky dreva na spojenie oboch dosiek s gondolami. Ako spojovací prvok taniera a pristávacej plochy slúžia dve tiež skosené drevené doštičky, a ďalej menší kvadratický kúsok dreva. 

2. Dokovací prvok

Teraz si pripravte spojovací diel pre základňu a tanierovú sekciu. Najskôr k sebe priskrutkujte dve skosené drevené doštičky a následne na túto konštrukciu pripevnite malý kvadratický kúsok dreva – neskôr poslúži ako oporná plocha pre tanier.

Pozor: Všetky otvory vždy predvŕtajte. 

3. Z odkvapových žľabov sa stávajú warp gondoly

Na kŕmiacu stanicu narežte štyri rovnako veľké prvky z polkruhových odkvapových žľabov, na konce dajte vhodné zakončenie a vo vzdialenosti približne troch centimetrov od zakončenia vyvŕtajte do žľabov po jednom otvore. Teraz zoskrutkujte vždy dva kusy odkvapových žľabov otvorenou stranou k sebe a s kúskom dreva medzi nimi ako spájajúcim prvkom. 

4. Pristávacia dráha a kantína pre osádku

Na vytvorenie „pristávacej plochy“ teraz zdola zoskrutkujte dokovací prvok s o niečo menšou doskou (50 × 18 cm), potom medzikus z dreva a úplne nadol väčšiu dosku (dosku základne 50 × 20). Symetricky do štyroch rohov dosky základne navyše pomocou skrutiek pripevnite štyri skosené kusy dreva, tie zase spojte s dvoma kŕmiacimi gondolami z odkvapových žľabov a základná kostra je na svete!  

5. Osvetlená tanierová sekcia

Z dvoch väčších diskov vyrežte uprostred vo vzdialenosti približne piatich až desiatich centimetrov od okraja ešte raz po jednom kruhu.

Pre svetlo v tme vesmíru: Ak by ste chceli kozmickú loď osvetliť a káble nutné na osvetlenie neskôr neviditeľne schovať, vyrežte navyše do dvoch väčších diskov zodpovedajúce káblové kanály. 

Transformátor LED svetelného pásika uložte do vnútorného priestoru taniera, kábel pretiahnite pripraveným kanálom von a LED pásik dodatočne pripevnite okolo najväčšieho kruhu tavným lepidlom. Teraz môžete disky zoskrutkovať v poradí stredne veľký – veľký – malý. 

6. Dokovanie základnej kostry a taniera

Pomocou spojovacieho prvku, ktorý je už zmontovaný, sa teraz z taniera a základnej kostry zostaví kozmická loď: Voľný kúsok dreva pripevnite štyrmi skrutkami k spodnej doske taniera. 

Hneď ako je všetko zmontované, všetky drevené plochy dôkladne nalakujte na požadovanú farbu. Vesmírny štýl v uvedenom príklade dodáva metalická farba v spreji. A po pretrení vhodným čírym lakom je metalický sprej taktiež odolný proti poveternostným vplyvom.

Pozor: Alternatívne môžete dať jednotlivým dielom požadovaný farebný odtieň už pred zmontovaním.

7. Štart kozmickej lode!

Aby sa mohla kozmická loď konečne odpútať od zeme, priskrutkujte nakoniec do najväčšej dosky taniera v rovnomernej vzdialenosti tri háčiky, pretiahnite nastrihané laná z umelých vlákien, na hornom konci ich zaviažte na uzol a vtáčie kŕmidlo pripevnite na háčik v strope. 

LED pásiky

Na osvetlenie vnútri alebo vonku môžete použiť samolepiace LED pásiky. Vďaka samolepiacemu pásiku je montáž veľmi jednoduchá a pásik je možné v určených miestach skrátiť na požadovanú dĺžku. Individuálne tak zviditeľníte bytové priestory aj kusy nábytku.

  •  Aku vŕtací skrutkovač vr. vrtáka do dreva

  •  Farebný lak v požadovanom odtieni farby, vr. štetca alebo lakovacieho valčeka a vaničky na farbu

  •  Háčiky (malé aj veľké)

  •  Pištoľ na lepenie za tepla

  •  Lano z umelých vlákien

  •  LED svetelný pás min. 100 cm 

  •  Príp. metalický sprej, a ďalej číry lak vr. štetca alebo lakovacieho valčeka a vaničky na farbu

  •  Odkvapový žľab z PVC 200 cm, 2 kusy a koncové kusy odkvapového žľabu, 8 kusov

  •  Skrutky à 4 × 30 mm, cca 20 kusov

  •  Skrutkovač 

  •Priamočiara píla

  •Latovka

  •Skladací meter