Hlavný obsah

Úprava zahrady a terasy: pokládka svahových tvarovek

Svahové tvarovky (nazývané taktiež kruhové svahovky) nie sú v záhrade alebo na terase len dekoratívnou záležitosťou, ale vytvárajú skutočné záhradné krajiny s výškami aj hĺbkami. Sú predovšetkým solídnymi oporami svahov a zaisťujú napríklad, aby pôdu neodplavoval dážď. Pri osadzovaní stoja záhradkári pred ťažkou voľbou: Či farebné more kvetín s jednoročnými alebo viacročnými rastlinami, malé trvalky a kríky, skalničky či bylinky – fantázii sa takmer medze nekladú.

1. Solídny základ

Pomocou lana alebo záhradnej hadice najskôr stanovte priebeh múru, spevnenie svahu, vyvýšeného záhonu atď. Ak je všetko na správnom mieste, vykopte pozdĺž vyznačenej čiary cca 40 centimetrov zeminy. Na prvú, cca 15 centimetrov vysokú a dobre zhutnenú vrstvu drobného kameniva alebo štrku, ktorá pôsobí ako ochrana proti mrazu, teraz pridajte vrstvu betónu hrubú minimálne desať centimetrov.

Pozor: Mierite vyššie? V prípade múru vyššieho než jeden meter by mala mať hĺbka založenia minimálne 80 centimetrov a výška betónového základu by mala byť 20 centimetrov.

2. Presadenie svahových tvaroviek

Teraz do zavlhnutého betónu položte najspodnejší rad. Tvarovky by mali byť zapustené približne do polovice. Pomáhajte si gumovým kladivom. Napnutá vodiaca šnúra slúži na orientáciu pri kladení blokov. Dbajte na to, aby ste medzi jednotlivými svahovkami dodržali šírku medzery cca päť milimetrov, aby sa vyrovnali rozmerové tolerancie podmienené výrobou.
Teraz na už položené bloky klaďte ďalší rad na sucho a s presadením dozadu. Prípadné výškové rozdiely vyrovnáte neskôr maltou alebo pieskom. Nakoniec do jednotlivých svahových blokov nasypte záhradnícky substrát a zasaďte vybrané rastliny.

Pozor: Škodám, ktoré spôsobuje mráz alebo zamokrenie, zabráňte tým, že svahové tvarovky po usadení naplníte do jednej tretiny lávou alebo štrkom. Na dlhú stabilitu: Vyplnenie a zhutnenie vykonávajte po vrstvách.

3. Pekne zošikma

Vyobrazené príklady ukazujú, s akým presadením môžete zakladať stabilné jednoduché alebo dvojité rady so sklonom 80, resp. 70 stupňov.

Galéria obrázkov: Svahové tvarovky

Svahové tvarovky neprinášajú do záhrady len nové kontúry, ale taktiež stabilitu svahom a úbočiam.
Vykopte cca 40 cm zeminy a dajte vrstvu hrubú cca 15 cm ako ochranu proti mrazu (napr. štrk alebo piesok). Potom nasypte minimálne 10 cm hrubú vrstvu zavlhnutého betónu. Následne položte najspodnejší rad kruhových svahoviek – zapustite ich približne do polovice.
Teraz na už položené bloky položte ďalší rad s presadením dozadu. Výškové rozdiely vyrovnáte maltou alebo pieskom.
Podľa toho, akú vysokú stenu zo svahových tvaroviek chcete stavať, musíte dbať na presadenie. Takto je možné realizovať aj svahy so sklonom 80 stupňov, resp. 70 stupňov.

Betón

Pri drobnejších prácach je najlepšie používať hotový betón. Štyridsaťkilové vrecia, ktoré dostať u nás v BAUHAUS, sa ľahko prepravujú a musia sa už len namiešať s vodou (dodržujte údaje výrobcu).
Betón si však môžete namiešať aj sami. Tu záleží na spôsobe použitia a správnej zmesi cementu, prísad (piesku a štrku zrnitosti medzi 16 a 32) a vody: Existuje takzvaná univerzálna zmes (napr. na drobné základy, záhradné dosky a stupne). Pomer miešania je tu 1 diel cementu, 4 diely prísady a 0,5 litra vody.

Namiešanie betónu: Premiešajte suché zložky. Postupne potom pridávajte vodu, pokým betón nezíska pastovitú konzistenciu. Zavlhnutý znamená, že je betón trochu drobivý, vlhký, ale nie tekutý.

 • Pracovné rukavice
 • Záhradnícky substrát 
 • Železné tyče alebo kolíky
 • Ubíjadlo betónovej zmesi
 • Betónový poter (B25)
 • Výkopové náradie 
 • Gumové kladivo
 • Murárska lyžica
 • Štrk/láva
 • Svahové tvarovky podľa potreby
 • Vodiaca šnúra
 • Lano alebo záhradná hadica
 • Stavebný fúrik
 • Voda
 • Skladací meter