Hlavný obsah

Stavba plota z drôteného pletiva

Práve pri veľkých pozemkoch a plochách, ktoré majú byť oplotené, sú finančné náklady na plot z drôteného pletiva presvedčivé. Okrem toho je starostlivosť o tento plot jednoduchá a ako je uvedené v príklade, tak ľahká a rýchla je aj samotná montáž. Zvarené drôtené pletivo sa hravo upevní k stĺpikom pomocou svoriek.

1. Vymeranie a príprava

Najskôr si stanovte miesto plota a pomocou kolíkov a šnúry si plot vrátane polohy všetkých stĺpikov vyznačte (vzdialenosť stĺpikov by mala byť od 2,5 do 3 m). Potom vykopte základové diery pomocou rýľa alebo zemného vrtáka (asi 40 až 50 cm hlboko).

Odporúčanie: v zobrazenom príklade sú stĺpiky zabetónované. Môžete ich však jednoducho zaraziť do zeme pomocou pätiek, tým dobu montáže ešte skrátite.

2. Postavenie stĺpikov a vzpier

Tento rýchly variant je možné zaťažovať asi po jednej hodine. Nasypte vrstvu rýchlo tvrdnúceho betónu asi 15 centimetrov do mierne navlhčených základových otvorov, pridajte vodu (toľko, aby bola dosiahnutá konzistencia zrovnateľná s vlhkou zeminou) a zmes vody a betónu premiešajte rýľom.

Teraz postupne stavajte stĺpiky. Viditeľná výška stĺpika pritom musí byť sedem centimetrov nad výšku plotu. Stĺpiky pomocou vodováhy alebo murárskeho závažia vyrovnajte a stabilizujte ich pomocou provizórnej opornej konštrukcie. Teraz vyplňte otvory betónom až po okraj a silno ho zabúchajte. Dbajte o to, aby montážne lišty na stĺpikoch vždy ukazovali smerom von (pri rohových stĺpikoch musia byť pootočené o 45 stupňov).

Pre stabilizáciu stĺpikov je potreba pri počiatočných a koncových stĺpikoch inštalovať jednu bočnú vzperu, pre rohové a vnútorné stĺpiky (každých 25 m) potom vzpery dve. Nasuňte na stĺpik svorku a upevnite ju skrutkou. Teraz vidíte, kde musíte vykopať základový otvor a vzperu potom zabetónujte podľa popisu.

3. Upevnenie pletiva

Teraz rozviňte plotové pletivo a upevnite ho pomocou svoriek na stĺpiky. Svorku vložte do špeciálnych klieští a upevnite ju na každý vodorovný drôt.

Pri rohových stĺpikoch musíte pletivo vypnúť pomocou napínacej vidličky a potom vložiť svorku.

4. Montáž záhradnej bránky

Najskôr na bránku namontujte zapustený zámok s vložkou, krycí plech a kľučku a zabetónujte špeciálne bránkové stĺpiky tak, ako je popísané vyššie (presne vyrovnajte).

Teraz ešte zoskrutkujte strelku bránky na stĺpiku a následne nastavte bránku pomocou pántov.

Obrázková galéria: Stavba plota z drôteného pletiva

Plot z drôteného pletiva je cenovo veľmi výhodný a jeho montáž je jednoduchá a rýchla.
Najskôr si stanovte priebeh plota a pomocou kolíkov a šnúry vyznačte tiež presné pozície všetkých stĺpikov. Potom vykopte základové diery pomocou rýľa. Hĺbku dier skontrolujte pomocou skladacieho metra.
Nasypte vrstvu rýchlo tuhnúceho betónu do diery a postupne osadzujte stĺpiky (presne ich vyrovnajte). Nakoniec vyplňte diery betónom až po okraj a silne ho zhutnite.
Na stabilizáciu stĺpikov je potrebné na rohové a vnútorné stĺpiky (každých 25 m) inštalovať dve bočné vzpery. Pri všetkých počiatočných a koncových stĺpikoch vždy jednu. Nasuňte na stĺpik svorku a upevnite ju skrutkou. Na vzpery vykopte tiež diery a vzpery zabetónujte.
Drôtené pletivo pripevnite pomocou svoriek na stĺpiky - svorku vložte do špeciálnych klieští a pripevnite ju na každý vodorovný drôt.
Na bránku namontujte zapustený zámok s vložkou, krycí plech a kľučku a zabetónujte špeciálne bránkové stĺpiky. Teraz ešte zoskrutkujte strelku bránky u stĺpika a následne nastavte bránku pomocou pántov.
 
 

Mačina trávnika

Pri neporušenej trávnikovej ploche pred výkopom základových otvorov odryjte mačinu trávnika. Po postavení plotu môžete zelenú plochu trávnika opäť bez medzier uzavrieť a zakryť holé betónové základy.

  • Akuskrutkovač
  • Drevené laty / stĺpiky na stabilizáciu stĺpikov
  • Kolíky
  • Plot z drôteného pletiva - rola pletiva, stĺpiky, bránky, svorky, napínací hrebienok, svorky vzpier a ďalšie príslušenstvo podľa potreby
  • Rýchlo tvrdnúci betón
  • Rýľ alebo zemný vrták
  • Skladací meter
  • Skrutkovač
  • Vodováha
  • Vyrovnávacia šnúra