Hlavný obsah

Stavba kovového plota

Ten, kto chce svoj pozemok oplotiť trvalo a s relatívne výhodnými nákladmi, volí komplexný systém kovového oplotenia, ktorý je uvedený v tomto návode. Montáž je ľahšia ako pri doterajších plotových systémoch, pretože jednotlivé mriežkové rohože sa jednoduchšie spájajú pomocou kovových objímok. Stĺpiky môžete zabetónovať alebo ich pomocou stĺpikových pätiek namontovať na betónový podklad.

1. Naplánovanie, vymeranie a príprava

Len čo ste sa rozhodli pre systém kovového plotu, môžete začať. Najskôr stanovte miesto plota a vyznačte si ho vrátane presnej polohy všetkých stĺpikov pomocou kolíkov a vyrovnávacie šnúry.

Teraz podľa toho vykopte základové diery pomocou rýľa, lopaty alebo vrtáka na hĺbenie otvorov (v tomto návode sú mrežové rohože široké 200 cm. Základové otvory preto vykopte vo vzdialenosti 202 cm, 30 x 30 cm a 50 cm hlboko).

2. Zostavenie a montáž základných prvkov

Na rovnom podklade upevnite mrežový prvok pomocou objímok napravo a naľavo na stĺpik.

Do základových otvorov nalejte hotový betón s vlhkosťou ako pri vlhkej zemine (cca 10 cm vysoko) a zasaďte spojený plotový prvok. Všetko presne pomocou vodováhy vyrovnajte a pomocou provizórnej opornej konštrukcie stabilizujte. Teraz otvory vyplňte betónom až po okraj a betón zhutnite.

Ďalšie prvky nasaďte takto: podľa vyrovnávacej šnúry zafixujte na už postavenom stĺpiku mrežový prvok, upevnite ho pomocou montážnych svoriek a druhý stĺpik vždy zabetónujte.

3. Skracovanie plotových prvkov

Ak je niektorý prvok príliš dlhý, skráťte ho takto: namerajte si presný rozmer a prerežte mrežovú rohož , podloženú drevenými stĺpikmi, pomocou uhlovej brúsky. Miesta rezov chráňte proti korózii tak, že na ne nastriekate napr. lak v spreji (na obrázku použitá farba RAL 6005).

4. Montáž koncového prvku na stenu

Ak má plot končiť pri stene (napr. garáže), musíte ho ohnúť o 90 stupňov: Uhlovou brúskou najskôr prerežte priečky na mieste, v ktorom má byť mrežová rohož ohnutá. Teraz ho môžete vlastnou váhou cez dosku ohnúť.

Takto ohnutý plotový prvok zafixujte pomocou špeciálneho uholníka z nerezovej ocele k stene domu.

5. Montáž záhradnej bránky

Najskôr na záhradnú bránku namontujte zámok, kľučku a príslušenstvo a potom zabetónujte stĺpik bránky podľa popisu (presne vyrovnajte). Teraz prestrčte pánty bránky a dištančné podložky stĺpikom a zoskrutkujte ich zozadu.

Záhradnú bránku zasaďte a upevnite ju na strane dorazu pomocou dvoch stranových kľúčov k stĺpiku.

Obrázková galéria: Stavba kovového plota

Kovový plot s povrchovou úpravou sa vďaka klip-systému montuje ľahko a rýchlo.
Najskôr určte priebeh plota a vyznačte tiež presné pozície všetkých stĺpikov pomocou kolíkov a šnúry. Potom vykopte základové diery pomocou rýľa.
Položte si jednotlivé diely plotového poľa (mreža, stĺpiky, montážny materiál) pokiaľ možno na rovný povrch a jednotlivé diely spolu vzájomne spojte.
Nasypte vrstvu rýchlo tuhnúceho betónu do diery a postupne osadzujte stĺpiky (presne ich vyrovnajte). Nakoniec vyplňte diery betónom až po okraj a silne ho zhutnite.
Podľa vyrovnávacej šnúry zafixujte na už postavenom stĺpiku mrežový prvok, upevnite ho pomocou montážnych svoriek a druhý stĺpik vždy zabetónujte.
Ak je plotový dielec príliš široký, potom ho skráťte pomocou uhlovej brúsky.
Pokiaľ má byť plotový diel ukončený pri stene domu, musíte ho upevniť pod uhlom 90°. Na pripevnenie použite špeciálny uholník z nerezovej ocele.
Pre záhradnú bránku je potrebné do stĺpikov namontovať pánty na zavesenie bránky.
otom, čo ste predmontovanú bránku osadili, pripevnite ju na dorazovej strane pomocou dvoch kľúčov.
 
 
 

Pri neporušenej trávnikovej ploche pred výkopom základových otvorov odryte mačinu trávnika. Po postavení plotu môžete zelenú plochu trávnika opäť bez medzier uzavrieť a zakryť holé betónové základy.

 • Akuskrutkovač
 • Drevené hranoly
 • Drevené laty/stĺpiky
 • Hotový betón
 • Kolíky
 • Lak v spreji
 • Rýľ prípadne motorový vrták
 • Skladací meter
 • Skrutkovač
 • Systém kovového plota vrátane mrežových rohoží, stĺpikov, bránky, montážnych strmeňov a kompletného príslušenstva podľa potreby
 • Uholník z nerezovej ocele - v prípade potreby
 • Uhlová brúska
 • Vidlicový kľúč
 • Vodováha
 • Vŕtačka
 • Vyrovnávacia lata
 • Vyrovnávacia šnúra