Stavba domčeka na strome

Vlastný domček na strome je snom mnohých detí – a pre mnohých dospelých detským snom. Či už domček slúži ako tajný úkryt pre malých dobrodruhov, alebo ako záhradné sídlo extra triedy pre veľkých pôžitkárov, pri jeho plánovaní a stavbe je dôležité dodržať určité zásady. Ako vytvoriť domček na strome, aby bol nielen bezpečný, ale aj unikátny, a mnoho ďalších praktických a inšpiratívnych tipov, sa dozviete v tomto návode na stavbu domčeka na strome.


Návod

1. Plán budovania domčeka na strome

Prvá otázka, ktorá sa pri plánovaní domčeka na strome ponúka: Aký veľký má byť? Rozhodnutie závisí významnou mierou od toho, koľko osôb (akého veku) chce domček používať a aký hrubý je strom, ktorý je k dispozícii. Ak vaše obydlie v korune stromu prekročí určitú veľkosť, môže podliehať povinnosti schválenia. Pred začatím stavby domčeka sa obráťte na mestský úrad a zistite si, či existujú nejaké miestne predpisy, nariadenia alebo obmedzenia, ktorých je nutné sa držať.

Pozor: Ak je domček na strome tak veľký, že podlaha domčeka prečnieva o viac než dva metre cez nosnú vetvu, odporúčame ho podoprieť podperami.

2. Výber stromu

Ktoré druhy stromov sú najvhodnejšie, aby podopierali váš domček? Zvlášť vhodnými sú spravidla dub, javor alebo buk. Poskytujú dobrú oporu, pretože ich vetvy často rastú v uhle 90 alebo 45 stupňov ku kmeňu. Požadované vlastnosti môžu mať aj lipy, javory alebo orechy. V každom prípade by mal byť strom, ktorý zvolíte, zdravý a hrubý, s kmeňom s priemerom minimálne 70 centimetrov. Avšak: Vôbec nie ste odkázaní len na stromy! Domček môžete postaviť aj bez stromu, lebo domček na podperách poskytne deťom rovnako veľkú zábavu.

3. Základom je vhodný materiál

Drevo, z ktorého sa domčeky „režú“, musí byť vhodné do exteriéru: Zvoľte preto drevo zo smrekovca, borovice alebo duglasky. Tieto druhy dreva majú prirodzene vysokú rezistenciu voči zvetrávaniu a dajú sa ľahko spracovávať. Všetky kovové prvky, ako skrutky, matice atď., ktoré sa pri stavbe použijú, by mali byť z antikorovej ocele (teda nehrdzavejúce).

4. Bezpečnosť predovšetkým!

Bezpečnosť je na prvom mieste, najmä ak domček na strome využívajú deti. Čím menší „obyvatelia“, tým nižšie by mal byť domček umiestnený. Vhodné sú samozrejme aj pevne inštalované drevené schody so zábradlím, ktoré ako prístup majú výrazne nižší potenciál úrazov ako lanový rebrík. Kto by však nechcel trochu väčším deťom kaziť radosť zo šplhania, môže na inom mieste napnúť k domčeku lezeckú sieť. Na zem pod sieť by ste však mali navŕšiť aspoň 30 centimetrov vysokú vrstvu mäkkej mulčovacej kôry a/alebo umiestniť ochranné rohože pre prípad pádu – istota je istota.

5. Dobre podoprené

Pri pripevnení dosky domčeka priamo na nosnú vetvu túto vetvu zabezpečte solídnym drôteným lanom. Miesta, kde drôtené lano prilieha ku kôre, zaistite textilným alebo gumovým obalom – aby ste strom nepoškodili.

V závislosti od typu konštrukcie domčeka alebo smeru rastu nosných vetiev je eventuálne nutné dosku hracej chyže zabezpečiť pomocnými podperami. Podpery pevne ukotvite do zeme stĺpikovými pätkami a bodovým základom tak, aby boli chránené proti vlhkosti, respektíve mrazu. Ako správne založiť bodový základ, zistite v Radcovi BAUHAUS Zhotovenie základov.

Mohlo by vás zaujímať: Zhotovenie základov

6. Popustite uzdu fantázii až do „vrcholku stromu“

Domček na strome zaručuje dobrodružstvo: Pri navrhovaní sú preto vítané aj dobrodružné nápady! Prečo napríklad nenechať schody nahor prechádzať oblúkom cez podestu? Pre koho je to príliš veľa úsilia navyše, môže si prácu uľahčiť modulovými súpravami montážnych prvkov, ako je odpočívadlo alebo dokonca malý balkón. 

Svojmu domčeku môžete jednoduchými trikmi prepožičať pestrý vzhľad: Pomocou farebne výdatných lakov na drevo vytvorte silné kontrasty medzi vonkajšími stenami, zábradlím, okennými rámami a dverovými zárubňami. Stenám navyše vtlačte neobvyklý vzhľad „hrazdenej konštrukcie“ tým, že niekoľko hrubších vetiev (pokojne krivo rastených) jednoducho po dĺžke rozpolíte a zvonka priskrutkujete na fasádu.

Pri streche by ste, samozrejme, mali dbať predovšetkým na to, aby bola nepriepustná. Svoj domček pokryte pásmi živicovej strešnej lepenky tak, aby odolával poveternostným vplyvom. Potom sa už môže dekorovať: Bambusovými alebo rákosovými rohožami premeníte svoju chyžu na hniezdo zakliate v korune stromu.

Tip

Netradičné štýly stromových domčekov na profesionálnej úrovni

Želáte si viac inšpirácie na netradičné stvárnenie? Navštívte napríklad turisticky atraktívny „Kultúrny ostrov Einsiedel“ v Nemecku, kde profesionálni remeselníci tvoria tie najbizarnejšie a najfantastickejšie stavby – od domčekov na podperách cez domčeky na stromoch až po veľké ihriská.

Náradie a materiál

  • Pás živicovej strešnej krytiny KSK (za studena lepenej)
  • Farebný lak
  • Drôtené lano (opláštené PVC)
  • Betónový poter
  • Drevený dekoratívny mulč (ako ochrana pri páde)
  • Konštrukčné, resp. rámové trámy (smrekovec, borovica alebo duglaska)
  • Rákosové rohože, 600 × 100 cm
  • Pätka podpery v tvare U (taktiež stĺpiková pätka v tvare U)
  • Lezecká súprava
  • Ochranná rohož pre prípad pádu