Správna starostlivosť o trávnik po celý rok

Sýto zelený trávnik nie je produktom náhody, ale výsledkom pravidelnej údržby záhrady: Kosenie, zalievanie, hnojenie a prevzdušňovanie – to je recept na husté zelené plochy bez buriny. S veľkým výberom mechanického alebo elektrického záhradného náradia, podľa veľkosti trávnika, zaistíte všetku nutnú starostlivosť. Ak sú v trávniku aj napriek tomu lysé miesta, alebo ak chcete založiť trávnik na nepoužívanom záhone, jednoducho použite trávny koberec pripravený na kladenie. 


Návod

1. Typy trávnikov

Ako chcete trávnik využívať? Má byť odolný, alebo má skôr krásne vyzerať? Alebo máte radšej farebnosť a jednoduchú údržbu? Kto by chcel poskytnúť deťom plochu na hry, potrebuje robustný športový a herný trávnik, ktorý je odolný, nenáročný na údržbu a znáša namáhanie. Trávne zmesi vhodné na tento účel odpustia aj niekoľko hodín tieňa. Okrasný trávnik na málo zaťažené reprezentatívne plochy znesie menšiu záťaž a veľmi ušľachtilý trávnikový koberec vyžaduje dobrú starostlivosť.

Na značne zatienené plochy alebo pod stromy potrebujete špeciálne trávne zmesi trávnikov do tieňa. Tieto druhy trávy však vyžadujú intenzívnejšiu starostlivosť a prídavné zavlažovanie a hnojenie. Prírodná kvetinová lúka sa, naopak, musí kosiť alebo zavlažovať len zriedka a zaobíde sa úplne bez hnojenia. Lúka kvitne podľa ročného obdobia vždy rozmanite, a navyše je malým rajom pre včely, motýle a ďalší užitočný hmyz.

2. Kosenie trávy

Aká kosačka je pre vás tou pravou, závisí od rôznych aspektov: Aká veľká je záhrada? Aký typ kosačky (vretenová kosačka, kosačka, traktor alebo robot) a aký druh pohonu (s ručným pohonom, benzínový motor, elektromotor alebo s akumulátorom) uprednostňujete? Aký záber je ideálny a aký objem by mal mať zberný kôš?

Pozor: Čím väčší záber, tým kratší čas kosenia. Široké náčinie však môže obmedzovať ovládateľnosť. Tento faktor by ste mali zvážiť, ak musíte pri kosení obchádzať veľký počet stromov alebo iné prekážky.

Na veľmi malé plochy trávnika (do 100 m²) prípadne postačí už jednoduchá vretenová kosačka. Je tichá, vždy pripravená na okamžité použitie a ekologicky neškodná, pretože nepotrebuje ani prúd, ani benzín.

Elektrické kosačky s káblom alebo výkonnou akumulátorovou batériou sú tiché, jednoducho riaditeľné, bez výfukových plynov a nenáročné na údržbu. Ak je v blízkosti záhrady k dispozícii zásuvka a na ploche trávnika nie sú bariéry, kábel takmer neprekáža a poskytuje spoľahlivý zdroj energie. Akumulátorové kosačky sú ideálne na menej prehľadné plochy trávnikov, musia sa však nabíjať (prípadne si je možné kúpiť druhý akumulátor).

Silné kosačky na trávu s benzínovým motorom nemajú ťažkosti s hustou, vysokou trávou a veľkými plochami trávnika (do 1 000 m²). Kto má záhradu parkového typu (väčšiu než 1 000 m²), uprednostní komfortný traktor na kosenie (taktiež: záhradný traktor).  S týmto traktorom pokosíte pohodlne v sede vo veľmi krátkom čase dokonca aj veľké trávnaté plochy.

Aby sa predĺžila životnosť motorov a znížili sa taktiež emisie a spotreba benzínu, mali by ste raz ročne vykonať údržbu spaľovacieho motora. Ak sa navyše o kosačku na trávu pravidelne staráte, bez ťažkostí štartuje a ušetrí vám veľa mrzutostí a potu.

Kto má málo času na kosenie trávnika, možno sa rozhodne pre robotickú kosačku. Po jednorazovom nastavení a naprogramovaní potom kosí trávu s extrémnou tichosťou a ekologicky, rozpozná prekážky a obíde ich. Akumulátor si v prípade potreby nabíja samostatne v dobíjacej stanici.

Pozor: Obmedzovací drôt napnite pred kry, aby kosačka nevošla do hniezd vtáčích druhov hniezdiacich na zemi. V noci navyše po záhrade cestuje mnoho zvierat – napríklad ježkovia! Preto v žiadnom prípade nenechávajte robotickú kosačku pracovať v noci.

3. Zavlažovanie trávnika

Bez dostatku vody vyzerá trávnik čoskoro povädnuto. A predsa mnoho majiteľov záhrad zalieva v nesprávnom čase alebo pri zalievaní príliš šetrí. Pravidlá pre zalievanie, ktoré by si mal každý vziať k srdcu: trávnik zalievajte radšej zriedka, zato však výdatnejšie. Raz až dvakrát za týždeň 10 až 15 litrov na štvorcový meter. To chráni koreňový systém a vám šetrí zbytočnú prácu. Navyše nikdy nezalievajte v poludňajšom teple, pretože slnečné lúče potom môžu listy dokonca spáliť!

Maximálny komfort poskytuje automatické zavlažovacie zariadenie: Prívodné potrubia trvale položené pod povrchom trávnika a počítačom riadené zadažďovače pracujú tak, ako im zadáte.

4. Vertikutácia trávnika

Vertikutátor je tým správnym záhradným náradím, ktoré podporí prevzdušnenie pôdy, jej zásobenie živinami a vodou, a ďalej odstránenie buriny, machu a odumretých tráv: Ostré, striedavo umiestnené nože prenikajú v milimetrovej hĺbke do trávnika a odstraňujú zo zeme nežiaducu plsť. Po vykonanej práci vyzerá trávnik síce veľmi skrúšene, za niekoľko týždňov však pookreje a narastie o to silnejší a zelenší.

Ak je trávnik natoľko zarastený machom, že po vertikutácii zostane mnoho väčších prázdnych plôch, je vhodné tieto miesta znovu osiať. To je najlepšie urobiť pred tým, než sa príliš oteplí, aby sa nové osiatie mohlo dobre vyvinúť.

Vertikutátory, ktoré majú prídavný prevzdušňovací valec, elastickými pružinovými drápikmi na prevzdušňovacom valci šetrne z trávnika vyčešú mach a splstnatenú trávu. Optimálne použitie tohto nástroja spočíva v tom, že pred vegetačným obdobím trávnik vertikutuje a následne ho znovu prevzdušní. I počas vegetačného obdobia je možné trávnik tu a tam, napríklad po dlhších obdobiach sucha, ošetriť prevzdušňovacím valcom kvôli zlepšeniu rastu.

5. Hnojenie trávnika

Aby ste nehnojili príliš veľa alebo zle, nechajte si v ideálnom prípade urobiť rozbor pôdy. Tým je možné cielene určiť nedostatky a napraviť ich v závislosti od stavu a druhu pôdy. Mierne piesčité pôdy napr. potrebujú vyššie množstvo hnojiva. Ťažké hlinité pôdy akumulujú vodu aj hnojivo, a preto sa musia hnojiť menej. Na jar sú vhodné živiny podporujúce rast ako dusík a fosfor. Draslík na jeseň chráni trávnik pred chladom, suchom a chorobami. Hnojivo sa dá rovnomerne rozptýliť rozmetávadlom. V každom prípade, prosím, pozorne dodržujte návod výrobcov na dávkovanie.

Pozor: Trávnik hnojte pravidelne nízkofosforečnými alebo bezfosfátovými trávnikovými hnojivami. Trávnikové trávy potom vytlačí burina a ďatelina.

6. Odstraňovanie buriny a strihanie okrajov trávnikov

Ak svoj trávnik primerane hnojíte, pravidelne vertikutujete a nekosíte ho príliš nakrátko, nemôže sa „burina“ vôbec rozšíriť. Ak sa napriek tomu na ploche trávnikov šíria púpavy alebo bodliaky, využite silu svojich svalov: Vypichovačom buriny vytiahnete púpavu a pod. zo zeme aj s koreňom.

S nožnicami na zastrihávanie okrajov trávnikov doladíte časti trávnika, kam sa kosačka na trávu nedostane. Modely s dlhou násadou a ovládaním na rukoväti sú komfortné – práve pre menšie záhrady predstavujú tichú alternatívu k vyžínaču. V prípade väčších plôch alebo kvetinových lúk sa vyplatia výkonné akumulátorové vyžínače, respektíve akumulátorové kosy. Prestrihajú sa aj vysokou trávou alebo chrastím.

Tip

Palivo do kosačky na trávu
Bežný benzín obsahuje vyše sto rôznych zložiek, z ktorých niektoré škodia životnému prostrediu. Špeciálne palivá do motorov náradia obsahujú naproti tomu iba minimálne množstvo benzolu, aromátov, síry a alkény. To jednak výrazne znižuje zaťaženie škodlivinami a výfukovými plynmi, a jednak zabraňuje tvoreniu usadenín v pracovnom náradí – zvlášť po dlhších prestojoch.

Náradie a materiál

  • Záhradná hadica
  • Trávnikové hnojivo
  • Trávna zmes (okrasné trávne zmesi, športové trávne zmesi, trávne zmesi do tieňa)
  • Nožnice na okraje trávnika
  • Kosačka na trávu (vretenová, benzínová, elektrická alebo akumulátorová kosačka, záhradný traktor alebo robotická kosačka)
  • Trávnikový rozstrekovač
  • Kosy
  • Rozmetávadlo
  • Vyžínač
  • Vypichovač buriny
  • Vertikutátor a/alebo prevzdušňovač trávnika, resp. kombinované náradie (elektrické, benzínové alebo ručné náradie)