Montáž slnečnej plachty
Slnečná plachta na terasu je rýchlo zmontovaná a spoľahlivo chráni pred škodlivým UV žiarením. Kvalitná plachta zachytí až 90 % lúčov. Možno ju zakúpiť v mnohých tvaroch (trojuholník, štvorec alebo päťuholník) a farbách. Pri montáži sa môžete rozhodnúť medzi prirodzeným upevnením na stromoch alebo upevnením na stĺpikoch a tyčiach. V zobrazenom príklade ako upevnenie slúžia tyče z oceľových trubiek, ktoré sú vsunuté do zabetónovaných kotvových pätiek. Tak odolajú náporu vetra aj veľké slnečné plachty, ktoré zabezpečujú tieň na čerstvom vzduchu.

1. Zabetónovanie stĺpika
Slnečnú plachtu najprv rozprestrite do pozície, v ktorej má neskôr zabezpečovať tieň. Smerom od stredu veďte cez každý roh plachty cca 2-3 metre dlhú pomyselnú líniu. Koncové body označte, v týchto miestach budú následne zabetónované stĺpiky.


Na vyznačených miestach vykopte jamky pre kotvové pätky (cca 40 cm hlboké), do každej jamky zasuňte rúrku a zľahka ju zatlačte do zeme. Jamku vyplňte striedavo rýchlobetónom a vodou. Použite toľko betónu, aby siahal do cca 8 centimetrov pod úroveň zeme.

Teraz máte možnosť rúrku usadiť buď zvisle, alebo ju vykloniť o 10 až 15 stupňov smerom von. Po asi dvoch až troch dňoch betón zatvrdne a Vy môžete až do úrovne zeme nasypať vykopanú hlinu a na betón a okolo rúrky nastálo uložiť vyryté trsy trávy.
Poznámka: rúrka zabetónovaná zošikma poskytuje o niečo viac odolnosti proti vetru.


2. Montáž tyčí
Tyče z pozinkovanej ocele na jednom konci prevŕtajte vrtákom s priemerom 9 mm a dovnútra vsuňte jednu skrutku s očkom s naskrutkovanou matkou a podložkou. Skrutku s očkom zvnútra tiež zaistite matkou a podložkou. Pevne utiahnite!

Takto pripravené tyče teraz zasuňte do zabetónovaných pätiek.

3. Upevnenie a napnutie slnečnej plachty
Lano a železné súčiastky, ktoré sú potrebné pre pripevnenie plachty k tyčiam, by mali byť vysoko kvalitné, pretože slnečné plachty čas od času čelia silným náporom vetra:
Na montáž budete potrebovať plachtové lano, hasičské karabínky z nerezovej ocele, nerezový napínač lana a už použité nerezové skrutky s očkami.


Aby ste dosiahli potrebnú dĺžku lán, skráťte ich nasledujúcim spôsobom: omotajte lano lepiacou páskou, rozrežte ho nožom na koberce a následne zavarte konce. Na tieto konce teraz nadviažte dračie slučky. Tie sa pri záťaži veľmi pevne utiahnu, ale v prípade potreby sa dajú zase ľahko povoliť.


Zaháknite teraz dračiu slučku do napínača lana a ten zase do skrutky s očkom na tyči. Teraz už musíte len stočiť napínač lana a napnúť tak plachtu.

Prírodné upevnenie
Namiesto zabetónovaných tyčí môžete slnečnú plachtu napnúť aj medzi stromy. V takom prípade ponaťahujte plachtové lano kusom záhradnej hadice (čo najviac hrubostenné), omotajte ju okolo kmeňa (najlepšie nad stabilnú vidlicu vetvu) a opäť uviažte bezpečnú dračiu slučku.
- Vŕtačka (ideálne s mobilným podstavcom)
- Hasičské karabínky z nerezovej ocele
- Kanva
- Kotevné pätky (dvojpalcové)
- Lepiaca páska
- Nerezové skrutky s očkami (M8 x 40) vrátane matiek a podložiek
- Napínače lana z nehrdzavejúcej ocele
- Nôž na koberce
- Oceľové rúrky, pozinkované (jednopalcové, priemer 50 mm, hrúbka steny 2,5 alebo 3,65)
- Ochranná slnečná plachta podľa potreby
- Plachtové lano (8 mm)
- Rýľ
- Rýchlobetón
- Vodováha podľa potreby