Hlavný obsah

Bylinky v záhrade

Chuť na vlastnoručne vypestované bylinky môžete uspokojiť aj v malej záhradke alebo na terase. Pre vyslúžený sud alebo barel na dažďovú vodu, vysadený bazalkou, petržlenom, pažítkou, tymianom, šalviou alebo mätou, sa nájde kúsok miesta v každej záhradke. Minizáhon však musí byť chránený pred prudkým slnkom. Pre túto „sudovú“ kultúru sú vhodné nielen bylinky, ale všetky rastliny, ktoré nezakoreňujú príliš hlboko alebo nerastú príliš do výšky.

1. Založenie bylinkovej záhradky

Aby neskôr dostali dostatok svetla aj bylinky vysadené v spodných poschodiach barelu na dažďovú vodu, musíte barel postaviť hore dnom. Zoskrutkujte veko s okrajom barelu (otvory predvŕtajte a použite nerezové skrutky). Do upevneného veka potom dierovacou pílou vyrežte niekoľko odtokových otvorov.

Teraz barel obráťte a vyrežte dno v blízkosti okraja - pomocou priamočiarej píly to ide najjednoduchšie. Ostrú hranu uhlaďte jemným brúsnym papierom.

Teraz vyrežte niekoľko presadených otvorov v stene barelu (vzdialenosť asi 20 až 30 cm).

Barel umiestnite na jeho stanovište a naplňte ho kvalitnou záhradnou zeminou so stabilnou štruktúrou. Hneď ako sa dostanete k otvorom pre rastliny v stene, prekryte ich kuchynským obrúskom a pokračujte v plnení zeminou. Okrem toho umiestnite do stredu barelu niekoľkokrát prevŕtanú plastovú rúrku. Bude neskôr rozvádzať zálievkovú vodu smerom nadol, aby boli všetky rastliny dostatočne poliate.

Teraz môžete prejsť k samotným rastlinám. Pre horný otvor voľte semená alebo sadeničky. Na stranách rastú len vysadené rastliny. K tomu pretlačte niekoľko semien nožom cez navlhčený obrúsok do zeminy. Do vyklíčenia semien udržujte papier pomocou ručného rozprašovača stále vlhký.

Obrázková galéria: Bylinky v záhrade

Vo vašej barelovej minizáhradke budú voňavé bylinky vždy po ruke a stále čerstvé.
Zoskrutkujte veko nepoužívaného suda s jeho okrajom, do upevnenia veka potom pílou vyrežte niekoľko odtokových otvorov a sud otočte.
Pomocou priamočiarej píly vyrežte dno v blízkosti okraja.
Teraz vyrežte na rastliny niekoľko presadených otvorov v stene barelu - s dierkovacou pílou Vám to pôjde najlepšie.
Barel naplňte kvalitnou záhradnou zeminou so stabilnou štruktúrou. Akonáhle sa dostanete k otvorom na rastliny v stene, prekryte ich kuchynskou servítkou a pokračujte v plnení zeminou. Okrem toho umiestnite do stredu barelu niekoľkokrát prevŕtanú plastovú rúrku: bude neskôr rozvádzať zálievkovú vodu smerom dole, aby boli všetky rastliny dostatočne zalievané.
Do bočných otvorov vysaďte semená rastlín. Potom, čo vyklíčia, nechajte rásť len najsilnejší rastlinu.
 
 

Založenie bylinkovej špirály 

Na slnečných stanovištiach s priepustnou pôdou väčšina byliniek rastie najlepšie. Rad stredomorských druhov rastie veľmi dobre aj bez hnojenia. Lepšie sa však aromatických, chutných a liečivých rastlín darí v dobre pôde s humusom. Niektoré rastliny sa uspokoja aj s tieňom a vyššou vlhkosťou.
Ak chcete vo Vašej záhradke pestovať a zberať čo najviac byliniek s rozdielnymi nárokmi na polohu a pôdu, potom sa odporúča postavenie bylinkovej špirály alebo závitovky: na vyznačenej línii postavte špirálovo stúpajúci suchý múrik a vyplňte ho zeminou. Mokraďovú a vodnú zónu najlepšie nasmerujte k južnej strane bylinkovej špirály - napríklad na okraj malého fóliového jazierka. Zeminu pre rastliny obohaťte kompostom. Ďalej smerom nahor primiešavajte viac piesku. Na špičke ešte pridajte vápno. Tak vzniknú rôzne úseky (vodný zóna, vlhká zóna, normálne zóna a suchá zóna), v ktorých sa budú rôzne bylinky cítiť dobre:

 • Bylinky pre vodné zónu: potočnica, rozrazil alebo mäta vodná
 • Bylinky pre vlhkú zónu: trebuľka, pažítka, čínska pažítka a petržlen
 • Bylinky pre normálnu zónu: koriander, oregano, bedrovník, portulaka, yzop alebo medovka
 • Bylinky pre suchú zónu: kari, levanduľa, majorán, šalvia alebo tymián

Množenie byliniek  

Na delenie a množenie (najlepšie na jar) sú vhodné staršie odnože s viacerými výhony (napr. kostihoj, ligurček, yzop a oregano). Pomocou odrezkov sa množia rozmarín, levanduľa alebo palina pravá a koreňovými výhonkami mäty. Pomocou takzvaných odkopkami je možné jednoducho množiť niektoré bylinky s vyrastajúcimi bočnými výhonkami, ako napríklad rôzne druhy tymianu.

 • Akuskrutkovač
 • Barel/ sud
 • Brúsny papier
 • Dierovacia píla
 • Kmitacia píla
 • Kuchynské servítky
 • Lopata
 • Plastová rúrka
 • Skrutky, nerezové
 • Vŕtačka
 • Záhradná zemina podľa potreby