Bylinkový sud: pestovanie bylín v záhrade

Svoju záľubu v pestovaní vlastných byliniek môžete uspokojiť aj na malej záhradke alebo na balkóne. Nepotrebný sud alebo starý sud na dažďovú vodu osádzaný bazalkou, petržlenom, pažítkou, tymianom, šalviou alebo mätou nájde miesto v každej záhrade. Tento minizáhonček však chráňte pred prudkým poludňajším slnkom – inak budete uprostred leta len ťažko stačiť zalievať. Pre „sudovú kultúru“ sú vhodné nielen bylinky, ale aj všetky rastliny, ktoré nekorenia príliš hlboko alebo nerastú príliš do výšky.


Návod

1. Založenie bylinkovej záhradky

Aby neskôr mali dostatok svetla aj bylinky vysadené v spodných poschodiach suda na dažďovú vodu so zmenenou funkciou, musíte ho postaviť dnom nahor. Najskôr zoskrutkujte veko s okrajom suda (otvory predvŕtajte a použite antikorové skrutky). Do nesnímateľného veka potom pílou dierovkou vyrežte niekoľko odtokových otvorov.

Teraz sud otočte a v blízkosti okraja vyrežte dno – priamočiarou pílou to ide najľahšie. Ostré hrany zbrúste jemným šmirgľovým papierom.

Pílou dierovkou teraz do steny suda na dažďovú vodu vyrežte niekoľko otvorov s presadením (vzdialenosť približne 20 až 30 cm).

Sud umiestnite na jeho neskoršie stanovište a naplňte ho kvalitnou záhradnou zeminou so stabilnou štruktúrou. Hneď ako sa dostanete k otvorom pre rastliny v stene, prekryte ich kuchynským papierom a pokračujte v plnení zeminou.  Do stredu suda navyše umiestnite niekoľkokrát prevŕtanú plastovú rúrku: Tá bude neskôr odvádzať zálievkovú vodu smerom nadol, aby boli dostatočne zásobené všetky rastliny.

Teraz sa už dostávame aj k rastlinám: Do horného otvoru zvoľte semená alebo sadenice. Po bokoch rastú iba vysiate rastliny. Na tento účel vtlačte nožom do zeminy cez navlhčený papier niekoľko semien.  Do vyklíčenia semien stále zvlhčujte papier postrekovačom na kvetiny.

Tip

Založenie bylinkovej špirály

Väčšine byliniek sa najlepšie darí na slnečných miestach s priepustnou zeminou. Mnohé stredozemné druhy veľmi dobre rastú aj bez hnojív. Veľa korenitých, chutných a často liečivých rastlín však lepšie prospieva v dobre pripravených humusových pôdach. Niektoré druhy sa vyrovnajú aj s tieňom a vyššou vlhkosťou.

Ak chcete vo svojej záhrade pestovať a zbierať mnoho rôznych bylín s rozdielnymi nárokmi na stanovište a pôdu, potom sa ponúka stavba bylinkovej špirály alebo šneka: Na vyznačenej čiare postavte špirálovite stúpajúci suchý múrik a zaplňte ho zeminou. Močaristú alebo vodnú zónu vytvorte teraz najlepšie na južnej strane bylinkovej špirály – napríklad na kraji malého fóliového jazierka. Záhradnú zeminu tu navyše obohaťte kompostom. Ďalej smerom nahor primiešavajte stále viac piesku. Na vrchole pridajte vápno. Tak vzniknú rôzne oblasti (vodná zóna, vlhká zóna, normálna zóna a suchá zóna), v ktorých sa darí najrozmanitejším bylinkám:

  • Bylinky pre vodnú zónu: žerušnica, veronika alebo mäta vodná
  • Bylinky pre vlhkú zónu: trebuľka, pažítka, pažítka čínska a petržlen
  • Bylinky pre normálnu zónu: koriander, pamajorán, bedrovník, portulaka, yzop alebo medovka lekárska
  • Bylinky pre suchú zónu: slamienka talianska, levanduľa, majoránka, šalvia alebo tymian

Rozmnožovanie byliniek vlastnými silami

Na delenie a rozmnožovanie (najlepšie na jar) sú vhodné staršie pakorene s viacerými výhonkami (napr. kostihoj, ligurček, yzop a pamajorán). Odrezkami sa množia rozmarín, levanduľa alebo palina a koreňovými odnožami rôzne druhy mäty. Niektoré byliny s prečnievajúcimi bočnými výhonkami sa dajú jednoducho množiť takzvaným potápaním, ako napríklad rôzne odrody tymianu.

Náradie a materiál

  • Aku skrutkovač
  • Vŕtačka
  • Kuchynský papier
  • Záhradná zemina podľa potreby
  • Sukovník
  • Plastová rúrka
  • Lopata
  • Šmirgľový papier
  • Skrutky, antikorové
  • Priamočiara píla

Obrázková galéria: Bylinky v záhrade

V minizáhradke zo suda na dažďovú vodu sú voňajúce bylinky kedykoľvek po ruke a vždy čerstvé.

 

Veko vyslúžilého suda na dažďovú vodu priskrutkujte k okraju, do veka vyvŕtajte niekoľko odtokových otvorov a sud následne otočte.

 

Dno vyrežte priamočiarou pílou.

 

Do steny vyvŕtajte niekoľko otvorov na rastliny – pílou dierkou to pôjde najľahšie.

Teraz naplňte záhradnou zeminou: Akonáhle sa dostanete k otvorom pre rastliny v stene, prekryte ich zvnútra kuchynským papierom. Navyše zahrabte prevŕtanú plastovú rúrku – neskôr bude slúžiť ako zavlažovacia pomôcka pre byliny v spodnej časti suda.

Bočné otvory v sude na dažďovú vodu osejte semenami. Po ich vyklíčení však nechajte rásť iba najsilnejšiu rastlinu.