Hlavný obsah

Tipy na október


Aj keď by sa zdalo, že s jeseňou a chladnejším počasím bude ubúdať práca na záhrade, často je opak pravdou. V tomto ročnom období vyžaduje vaša záhradka rovnaký objem starostlivosti ako napríklad na jar. Hlavnou témou pre tento mesiac je upratovanie, príprava na chladné počasie a mrazy, ale aj príprava na ďalšiu sezónu.

Aké ďalšie činnosti by ste si na október mali naplánovať?

✔ Češeme a zberáme dozreté plody, v októbri je počasie neisté a nikdy nevieme, či by ovocie a zelenina prežili prvé mrazíky.
✔ Čoho sa ale báť nemusíme, je vysádzanie petržlenu, cibule a mrkve. Semienka koreňovej zeleniny chladné teploty v zemi určite vydržia a na jar sa môžeme tešiť na výsledky.
✔ Vhodná doba je aj na vysádzanie cesnaku, jarnej kapusty a ozimnej cibule.
✔ Pustiť sa môžete aj do sadenia tulipánov a ďalších na jar kvitnúcich cibuľovín, je lepšie ich zasadiť čo najskôr, aby stihli zakoreniť skôr, než padnú prvé mrazíky. Sadiť ich môžeme buď na záhon, alebo rýchlením do nádob.
✔ Môžeme vysadiť aj ľalie, aby nám v lete kvitli a rôzne typy ruží. Miesto výsadby by malo byť slnečné a vzdušné.
✔ Október je najlepším mesiacom pre sadenie ovocných stromov a kríkov. Pozor však, aby ste ich nezasadili príliš hlboko. Strom potom môže pomaly rásť alebo byť náchylný k chorobám.
✔ Chúlostivé trvalky, kríky a stromy chránime na zimu netkanými textíliami a zimnými krytmi z čečiny.
✔ Pravidelne zo záhrady hrabeme lístie a iný odpad. Ak však na záhrade urobíme kopu na jednom mieste z konárov a lístia, umožníme tak ježkovi urobiť si úkryt. Ten sa nám za odmenu postará o slimáky.
✔ Postaráme sa o poriadne prevzdušnenie trávnika pred zimou a tiež z neho vyhrabeme lístie, aby sa pod ním nezačala tvoriť pleseň.
✔ Naposledy prevzdušníme a prehádžeme kompost.
✔ Cez jazierko položíme sieť na ochranu pred padajúci lístím.
✔ Nezabudnite ani na vyčistenie skleníka, očistíme a uložíme záhradné náradie, aby sme ho mali prichystané na jar.
✔ Upraceme záhradný nábytok.
✔ Na záhradu umiestnime kŕmidlo pre vtáčiky a pravidelne ho dopĺňame slnečnicou alebo lojovými guľami.
✔ Upraceme nemrazuvzdornú keramiku.
✔ U nekvitnúcich izbových rastlín znižujeme zálievku a hnojenie.
✔ Upratujeme balkónové rastliny v nádobách, ktoré chceme prezimovať, umiestňujeme ich do chladnejších (5 až 8 °C) priestorov s dostatkom svetla.