Hlavný obsah

Tipy na máj


Rozkvitnuté stromy, slniečko, farebné lúky… To všetko znamená mesiac máj. Ako sa však starať o svoju záhradu a na čo určite nezabudnúť?

Do čoho všetkého sa pustiť, sa dozviete v našom tipe pre záhradkárov na máj.

✔ Sadíme už iba kontajnerované stromy a kríky.
✔ Pri drevinách aplikujeme hnojivá s vyšším obsahom železa a horčíka, nedostatok týchto prvkov sa prejavuje žltnutím listov a hnednutím ihlíc.
✔ Prihnojujeme trávniky kombinovanými hnojivami, tiež ich ošetrujeme herbicídmi a pravidelne zalievame.
✔ Vysádzame vinič hroznorodý, tvarujeme koruny jadrovín a kôstkovín, ku koncu mesiaca môžeme prerezávať orech.
✔ Pokračujeme s preventívnym ošetrovaním ovocných stromov proti chrastavitosti, múčnatke egreša a múčnatke na jadrovinách, vinič hroznorodý ošetrujeme proti múčnatke, plesni a sivej hnilobe.
✔ Jahody nastielame, aby sa plody nedotýkali zeme, jahody ošetrujeme proti hubovým chorobám, obzvlášť ak je veľmi daždivo.
✔ Okopávame a jednotíme vzídenú koreňovú a cibuľovú zeleninu, začíname prihnojovať sadbu zeleniny, ako sú paradajky a papriky.
✔ Zeleninu v parenisku, skleníku a na vonkajších záhonoch v prípade potreby zalievame, skleníky a fóliovníky pravidelne vetráme.
✔ Teplomilnú zeleninu vysádzame na vonkajšie záhony po 15. 5., tzn. po troch zamrznutých.
✔ Začíname s výsadbou balkónových rastlín.
✔ Ani v tomto mesiaci nesmieme zabudnúť na starostlivosť o trávnik. Počas zimy sme sa starali najmä o jeho upratovanie. Teraz je načase začať s pravidelným kosením, vďaka ktorému zhustne a skrásnie. Ideálne je kosiť dvakrát týždenne alebo aspoň raz.
✔ Trávniky tiež prihnojujeme kombinovanými hnojivami, takisto ich ošetrujeme herbicídmi a pravidelne zalievame.
✔ Nezabudnite ani na kry a živé ploty. Práve v tomto mesiaci rastie oboje najrýchlejšie, preto sa pusťte do pravidelného orezávania.
✔ Aspoň raz týždenne sa pusťte do zbavovania sa buriny. Ak odstraňovanie buriny v máji zanedbáte, bude sa vám to neskôr robiť ťažko. Burina sa dokáže zakoreniť veľmi hlboko.
✔ V máji sa už môžete tešiť aj na prvý zber skorej zeleniny.
✔ Vhodný čas je na sadenie cukiet, tekvíc, uhoriek alebo patizónov.