Hlavný obsah

Tipy na júl


Júl je mesiacom, kedy začína naplno zber ovocia a zeleniny a my si tak môžeme užívať ich lahodnú chuť. Na záhrade je ale nutné myslieť aj na kvety a rastlinky a nezabudnúť ani na ďalšie činnosti.

Čo medzi ne patrí?

✔ Pravidelne odstraňujeme u balkónových rastlín kvety, aby bohatšie kvitli, a tiež prihnojujeme kvitnúce rastliny.
✔ Púšťame sa do strihania živých plotov. Zameriavame sa najmä na vždyzelené dreviny, ktorých listy alebo ihličie by pri zimnom reze zhnedli.
✔ Nezabúdame zostrihávať všetky odkvitnuté časti byliniek a rastlín, tiež udržujeme poriadok v celej záhrade a zbavujeme ju uschnutých listov a popadaného a zhnitého ovocia.
✔ Môžeme štepiť niektoré ruže a popínavé rastliny.
✔ Vysoké trsy trvaliek pripevňujeme k opore.
✔ Vyťahujeme zo zeme cibule narcisov, tulipánov a hyacintov.
✔ Obsypané ovocné stromy podpierame kolmi, aby sa nepolámali vetve.
✔ Po zbere višní a čerešní robíme rez.
✔ Hneď ako začne žltnúť vňať zemiakov, môžeme sa pustiť do ich zberu.
✔ Jahody pravidelne a výdatne zalievame, prihnojujeme a odstraňujeme prebytočné odnože. Je vhodné tiež odstraňovať listy napadnuté škvrnitosťou.
✔ V júli je tiež ideálny čas na výsadbu nových sadeníc jahôd. Obvykle je potrebné ich obnoviť každé 3 roky.
✔ Nezabúdame poriadne zalievať zeleninu.
✔ Trávniky pravidelne kosíme a tiež zalievame.
✔ Ak pestujeme levanduľu, je ideálny čas na zber jej kvetov. Tie potom usušíme na teplom a tmavom mieste, kde je ale dostatok vzduchu.
✔ Z jazierka zbierame prebytočné nečistoty a sledujeme kvalitu vody.
✔ Ak sa chystáme na dovolenku alebo skrátka nebudeme dlhší čas doma, zaistíme izbovým rastlinám, ale aj tým v skleníku a fóliovníku, dostatok vlahy. Tiež ich nezabúdame prihnojovať a držíme ich skôr v miestach, kde je tieň a chládok. Dostatočne zalejeme aj celú záhradu.
✔ Aj keď je júl mesiacom zberu, aj v tejto dobe môžeme pokračovať so sadením. Na rad prichádza kapusta, fenikel, šaláty, karfiol alebo špenát.