Hlavný obsah

Tipy na december


December je mesiacom odpočinku pre všetkých záhradkárov. Medzi hlavné činnosti patrí plánovanie na ďalšiu sezónu a kontrolovanie, či je všetko správne zazimované a našu záhradku tak nemôže nič ohroziť, ani tuhý mráz.

Na čo ďalšieho by sme ale mali pamätať?

✔ Ak ešte nemrzne, môžeme omladzovať kríky a stromy.
✔ Môžeme sa pustiť do sťahovania korún okrasných drevín. Ak v decembri napadne veľké množstvo snehu, pravidelne oklepávame sneh z konárov kríkov, ihličnanov a živých plotov, aby sa pod váhou snehu nerozlomili.
✔ Kontrolujeme chúlostivé rastliny, či sú dobre chránené pred mrazmi. Mrazivejšie teploty im môže pomôcť prečkať čečina a ďalší vhodný materiál, ktorým ich prikryjeme.
✔ Okrasné rastliny v nádobách nezabúdame zalievať.
✔ Ošetrujeme záhradné náradie ako nožnice, nože na očkovanie a štepenie, môžeme ich aj nabrúsiť a mať ich tak prichystané na jar. Nezabudneme ani na opravu záhradného nábytku, aby sme si na jar mohli užívať už prvé slnečné lúče a nič nás nerušilo.
✔ Ak ešte nemrzne, rozprestrieme na svoju záhradku kompost.
✔ Na sv. Barboru režeme vetvičky z čerešní a višní, do Vianoc nám nádherne rozkvitnú.
✔ Kontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu. Tiež nezabúdame na ich konzumáciu. :-) Vitamíny sa v zime hodia a vyhneme sa aj ich plesniveniu.
✔ Môžeme pokračovať v rúbaní stromov.
✔ Do kŕmidla pravidelne dopĺňame vhodnú potravu pre vonkajšie vtáky. Najviac si pochutia na rôznych semienkach, niektoré druhy vtákov si pochutnajú na hrozienkach a ďalších sladkých plodoch. Skvelou voľbou sú tiež lojové gule. Ak sa o vtáčiky cez zimu dobre postaráme, vrátia nám to potom v teplejších mesiacoch späť a pomôžu nám od škodcov.
✔ S prečkaním zimy môžeme pomôcť aj ježkom a to tak, že im pripravíme vhodný úkryt.
✔ Môžeme odobrať vrúble kôstkovín a jadrovín.
✔ Zbierame kel, ružičkový kel a špenát. Tie nám svojimi vitamínmi tiež pomôžu lepšie prečkať obdobie chrípky a nachladnutia.
✔ Opravujeme fóliovníky a skleníky, ak to počasie dovolí.
✔ Ak ešte nezamrzla pôda, môžeme sa pustiť do rýľovania, ktoré sme zatiaľ nestihli.
✔ Nesmieme nechať zamrznúť jazierko, ak v ňom máme ryby. Pod ľadom by rýchlo vyčerpali kyslík a mohli by sa udusiť.
✔ Jesennú výzdobu vymieňame za vianočnú. Medzi obľúbené dekorácie patrí imelo, ktoré má prinášať zdravie, plodnosť a šťastie.
✔ Začíname plánovať výsev a výsadbu na nasledujúci rok.