Hlavný obsah

Tipy na august


August je mesiacom, kedy si môžeme užívať výsledky práce, ktorú sme svojej záhradke venovali v priebehu celého roku. Všetko okolo kvitne, zbierame plody a záhradu udržiavame. V tieni stromov si môžeme dopriať trošku oddychu a potešiť sa pohľadom na krásnu záhradu. Aj v auguste si však záhrada žiada rad aktivít a príprav.

Ktoré to sú?

✔ Je vhodná doba na presádzanie a množenie pivoniek a kosatcov. Majme však na pamäti, že pivonky na presadzovanie reagujú nekvitnutím. To môže trvať aj tri roky. Nebojte sa teda, že by chyba bola na vašej strane kvôli nevhodnej starostlivosti a počkajte, kvety sa na pivonkách opäť objavia.
✔ Vykonávame rez živých plotov z listnatých aj ihličnatých druhov. Vhodná doba je aj na ich množenie.
✔ Režeme záhonové ruže. V auguste už tiež poznáme, či sú vysadené na správnom mieste. Ak sa objavia fľaky na ich listoch, je potrebné im nájsť nové miesto. To by nemalo byť príliš vlhké, s dostatkom vzduchu a svetla.
✔ Začíname vysádzať jarné cibuľoviny, ako sú narcisy, bledule, krókusy alebo šafrany.
✔ Po zbere malín a černíc prestriháme dreviny tesne pri zemi, tiež prerežeme egreš a ríbezle (tie prestriháme iba jemne).
✔ Plody viniča chránime pred vtákmi sieťovinou a plody tiež ošetrujeme proti plesni.
✔ Môžeme vysievať reďkovky, špenát, mrkvu a reďkev.
✔ Vysievame zimnú cibuľu určenú na prezimovanie.
✔ Zrežeme vrcholky tyčkových paradajok a ružičkovému kelu skrátime vegetačný vrchol. Zrezaním vrcholku umožníme rastlinke, aby svoju energiu smerovala do svojich plodov.
✔ Koncom augusta zberáme cibuľu a cesnak.
✔ Bylinky pravidelne zberáme a následne ich mrazíme alebo sušíme.
✔ Zeleninové záhony pravidelne zbavujeme buriny a zalievame.
✔ Plodovú zeleninu pravidelne zalievame a kontrolujeme výskyt chorôb a škodcov.
✔ Trávniky kosíme v horúcom počasí maximálne na výšku 4 cm. Tráva by nemala byť príliš krátka, aby pôda ešte viac nevyschla. Plochu pravidelne zavlažujeme. Ak je vlhké leto, mali by sme trávnik kosiť aspoň každé dva týždne.
✔ Štepíme balkónové rastliny. Kontrolujeme tiež, či nie sú napadnuté plesňami.