Hlavný obsah

Vyrovnávacie tmely – pre hladké a perfektné povrchy

Výplňový tmel, tmel na opravy, interiérový tmel, tmel na drevo, samonivelačná stierka – vyrovnávacie hmoty sú potrebné pri rozmanitých renovačných prácach: Napríklad na opravy (na vyplnenie trhlín, jamiek, dier a iných poškodení v murive, dreve, kameni, betóne, omietke atď.), na vyhladenie neomietnutého muriva, na škárovanie betónových dielcov, na zatmelenie sadrových stavebných dosiek alebo na montáž zásuviek. Skôr ako však siahnete po nejakom vyrovnávacom tmeli a pustíte sa do tmelenia, mali by ste presne poznať rozdiely medzi jednotlivými druhmi výrobkov: V zásade je možné rozlišovať vyrovnávacie tmely na báze cementu, sadry alebo umelej živice. Navyše existujú tmely s tekutou alebo pevnou konzistenciou. V nasledujúcich Radcoch zistíte, na aké práce sa ktorý vyrovnávací tmel používa. V každom prípade dodržujte údaje výrobcu na obale. Uvádza, na aké použitie sa vyrovnávací tmel najlepšie hodí.

1. Vyrovnávacie tmely spájané cementom

Vyrovnávacie tmely na báze cementu sú vhodné na opravy, vyrovnávanie a plnenie trhlín, otvorov a vylomených miest na minerálnych podkladoch – v interiéri aj exteriéri. Sú ideálne aj na prácu vo vlhkých priestoroch (vytvrdzovanie cementu pri styku s vodou ešte pokračuje), na upevňovanie a kotvenie konštrukčných dielov a v tekutej podobe na nivelovanie podláh. Tento tmel môžete navyše použiť aj na montáž držiakov, rovnako ako pri kutení a modelovaní. Ľahko spracovateľný cementový tmel je možné vyhladiť takmer na nula milimetrov. Cement je však silne alkalický a môže sfarbiť povrchy (napr. tapetové obklady).

Cementové vyrovnávacie tmely majú rôzne názvy, napríklad univerzálny tmel, jemný tmel, rýchly tmel, výplňový tmel, tekutý tmel, fasádny tmel alebo tmel na opravy. Často je teda zrejmé už z názvu, na čo je možné tmel použiť.

Rýchly tmel, označovaný taktiež ako rýchly alebo bleskový cement, sa ideálne hodí napríklad na expresné opravné práce alebo na rýchle a bezpečné aplikovanie príchytiek, liatie, kotvenie a upevňovanie hákov do steny, konzol, držiakov svietidiel, vykurovacích telies a elektroinštalácií. Po niekoľkých minútach je schopný niesť záťaž.

Tmel na opravy je univerzálne použiteľný na veľké a malé opravy na betóne, omietke alebo plochách muriva, na vylomené hrany schodov alebo poškodené podlahy garáže.

Samonivelačná stierka, tekutý tmel alebo vyrovnávacie hmoty sú samoroztekavé hmoty, ktoré vyrovnajú výškové rozdiely a nerovnosti na podlahách pre nasledujúcu finálnu krytinu (dlaždice, prírodný kameň, podlahovú dosku, parkety, koberec, podlahovú krytinu z plastu atď.).

2. Vyrovnávacie tmely spájané sadrou

Vyrovnávacie tmely na báze sadry sú tiež vhodné na vyrovnávanie a vyplňovanie trhlín. Navyše sú vhodné na zatmelenie škár sadrokartónových dosiek, pretože sadra má na rozdiel od cementu neutrálne pH a na tapetách netvorí žiadne sfarbenia. Sadrový tmel však nie je trvale odolný proti vlhkosti, a preto je obmedzený na použitie v interiéri. So špeciálnou elektrikárskou sadrou, ktorá schne zvlášť rýchlo, sa dajú vykonávať aj montážne práce pri elektroinštaláciách.

Sadrový tmel sa ponúka pod názvami hobby sadra, vyhladzovač plôch, maliarska sadra, interiérový tmel alebo taktiež elektrikárska sadra.

Pozor: Pri nanášaní tenkých vrstiev podklad navlhčite. V opačnom prípade odoberie tento podklad sadrovému tmelu príliš rýchlo vlhkosť, sadra sa spáli a odlúči sa.

3. Tmel z umelej živice

Vyrovnávacie tmely spájané umelou živicou sú produkty v tubách alebo téglikoch určené na okamžité použitie (hotový tmel, jemný hotový tmel), vhodné pre exteriér alebo interiér, na drevo (napr. opravy a reštaurovanie dreva), kov (napr. opravy častí karosérií a kovových plôch), plast alebo minerálne podklady (napr. na vylomené miesta na nástupniciach z betónu) – zvlášť vhodné sú na menšie opravy a ak nie sú diery alebo trhliny príliš hlboké. Na veľké objemy alebo hrubé vrstvy sa dajú výrobky na báze umelej živice odporučiť menej, pretože len veľmi pomaly vytvrdzujú a pri tom sa zmršťujú. Stratu teda musíte vyrovnať opakovaným tmelením.

4. Správne tmelenie trhlín a dier

Skôr ako sa teraz pustíte do vyškárovania a začistenia trhliny alebo diery vhodným vyrovnávacím tmelom, musíte najskôr skontrolovať podklad: Je podklad piesčitý alebo drobivý, je diera príliš veľká, respektíve nie je trhlina len povrchová?

Pozor: Sanácie stavebných dynamických trhlín v murive a väčších trhlín v potere by ste mali radšej prenechať odborníkovi.

Trhliny rozšírte v tvare písmena V a následne z diery/trhliny odstráňte štetcom uvoľnenú omietku a prach. Silne nasiakavé a piesčité podklady by ste mali natrieť primerom alebo navlhčiť. Teraz namiešajte vyrovnávací tmel (dodržujte údaje výrobcu) alebo, ak nie sú poškodené miesta príliš hlboké, použite hotový vyrovnávací tmel z tuby. Ak je všetko pripravené, ide sa tmeliť. Trhliny najskôr prekryte sieťovou páskou, ktorú umiestnite do vyrovnávacieho tmelu a zatiahnete. Širokou plochou špachtľou nakoniec miesta vyhlaďte.

Diery zatmeľte maliarskou špachtľou tak, že vyrovnávací tmel nanesiete do vyvŕtaného otvoru a následne stiahnete dohladka. Ak sa vytvorí jamka, vyplňte ju jednoducho vyrovnávacím tmelom a opäť všetko stiahnite dohladka. Po uschnutí hmoty môžete nerovnosti vyhladiť šmirgľovým papierom a následne pretrieť alebo pretapetovať (dodržujte údaje výrobcu).

Ďalšie informácie o príprave podkladov získate v nasledujúcich Radcoch:

Mohlo by vás zaujímať: Príprava podkladu pre podlahové krytiny

Mohlo by vás zaujímať: Príprava podkladu na obkladanie stien

Elastické uzavretie škár

Elasticky musíte vyplniť aj stykové škáry medzi omietnutou stenou a dreveným stropom, a ďalej menšie trhliny a diery, ktoré sú vystavené neustálemu pohybu. Ak by sa mali neskôr pretierať farbou, použite buď elasticky nastavené montážne lepidlo (polymérne lepidlo), alebo akryl – oba sú na rozdiel od silikónu pretierateľné.

Plastelína na opravy

Alternatívne môžete na drobné opravy (napr. vylomený záves na skrinke, príliš veľký vyvŕtaný otvor do steny atď.) použiť taktiež takzvané plastelíny na opravy. Tieto dvojzložkové systémy na opravy v jednom páse aktivujte hnetením v ruke a následne vytvarujte podľa priania (použite rukavice!). Touto hmotou spoľahlivo zlepíte, vyplníte a utesníte kameň, betón, kov, keramiku, porcelán, drevo a mnoho ďalších materiálov. Po stvrdnutí materiálu (pozor, ide to rýchlo a tu musíte pracovať svižne) je tento materiál vodotesný, a navyše ho je možné tak vŕtať, ako aj brúsiť a pretierať.

  • Miska na sadru
  • Hladiaca lyžica a murárska lyžica
  • Rukavice
  • Vedierko na maltu
  • Zarovnávacia lata
  • Špachtľa (rôzne napr. maliarska špachtľa, plochá špachtľa)
  • Vyrovnávací tmel na báze cementu alebo sadry, hotový tmel z umelej živice, git