Hlavný obsah

Drevo ako materiál

Strom rok čo rok ukladá životnú silu slnka. Neustále čelí teplu a suchu, rovnako ako vlhku, zime alebo víchriciam! Obnoviteľná surovina, teda drevo na náš nábytok, drevené ploty alebo obloženie stien má mnoho vlastností, ktoré z neho robia veľmi obľúbený materiál. Odborne zhotovené konštrukcie z dreva pretrvajú po generácie. Od pivnice až po strechu, do interiérov aj exteriérov. Zručným spracovaním a zušľachťovaním získavame navyše prekrásne, prirodzene pôsobiace povrchy: optimálne pre všetky pohľadové plochy – či vonku, či v obytnej zóne.

1. Z lesa do dielne

Medzinárodne uznávaný systém certifikácie lesov PEFC (Programme of the Endorsement of Forest Certification Schemes) je celosvetovo najväčšou nezávislou organizáciou na posilňovanie a zaistenie trvale udržateľného obhospodarovania lesa pri dodržiavaní ekologických, sociálnych a ekonomických štandardov. Ďalší certifikačný systém poskytuje Forest Stewardship Council (FSC).

My v BAUHAUS dbáme na to, aby drevo na všetky výrobky bolo produkované preukázateľne legálne a udržateľne. Aby sme zaručili, že ponúkame iba ekologicky neškodné drevo, spolupracujeme okrem iného s medzinárodne uznávanou organizáciou PEFC, ktorá zastrešuje systém certifikácie lesov

– www.pefc.cz/pefc/. Ďalší certifikačný systém poskytuje Forest Stewardship Council (FSC).

Pozor: V mnohých oblastiach má vplyv taktiež kvalita. Dlhá životnosť vysokokvalitných výrobkov – či materiálu, či náradia – má, samozrejme, výhody aj v oblasti udržateľnosti.

Či prostá doska, či ušľachtilý dekoratívny panel – skôr než z kmeňa stromu vznikne konštrukčný materiál pre dielňu, musí drevo prejsť viacerými obrábacími stanicami. Z reziva z píly sa tak stáva doska alebo hranol až po rôznych časoch schnutia (podľa druhu), a to rezaním, hobľovaním alebo lepením. Zvyšky, ktoré vznikajú pri obrábaní ako malé odrezky alebo hobliny, slúžia ako surovina na výrobu drevotrieskových dosiek, „stredne hustých drevovláknitých dosiek“ (MDF) alebo „lisovaných dosiek z orientovane rozprestretých veľkoplošných triesok“ (OSB). 

Ak prichádza drevo priamo z píly a nebolo teda ďalej ošetrené alebo spracované, označuje sa ako nehobľované drevo. V interiéri sú tieto drevené produkty väčšinou zabudované tak, že ich neskôr nevidno. Pre použitie v exteriéri umožňuje otvorený povrch vyššiu nasiakavosť. Preto je možné na nehobľované drevo nanášať väčšie množstvo lazúr alebo iných ochranných náterov.

2. Hobľované rezivo a lepené drevo

Technicky sušené hobľované drevo s drážkou sa používa všade tam, kde je zvlášť dôležitý vzhľad povrchu a rozmerová presnosť. Vďaka hladkému povrchu sa dá hobľované drevo veľmi dobre a príjemne spracovávať a natierať. S hobľovaným konštrukčným drevom je možné realizovať mnoho náročných stavebných nápadov. Hobľované laty, rámovky a drevené hranoly sa ako štvorcové prierezy výborne hodia na mnohé konštrukčné a dekoratívne použitia. Dosky s hladkými hranami bez spojenia na drážku a pero sa používajú v interiéri aj exteriéri ako konštrukčná doska a na obklady. Jednoducho a nepríliš nákladne sa dajú realizovať aj regály. 

Lepené lamelové drevo (taktiež lamelové hranoly alebo skrátene BSH; väznice z BSH sa nazývajú taktiež lepené väznice) sa skrz naskrz skladá z masívneho dreva, pričom jednotlivé drevené lamely sú navzájom zlepené. Tieto lamely sú usporiadané a pozdĺžne čapované na ozuby, aby sa nemohli pokrútiť tak, ako napríklad masívne drevo. Tým sa drevu odoberá prirodzené pnutie a hodí sa teda veľmi dobre na výrobu nábytku. Vonkajší vzhľad môžete upraviť olejovaním, voskovaním, lazúrovaním alebo lakovaním.

3. Doskové materiály

Drevotrieskové, preglejkové alebo drevovláknité dosky sa označujú ako doskové materiály.  Na základe svojej veľmi dobrej rozmerovej presnosti  sú zvlášť vhodné na veľké plochy. Rôzne typy dosiek sú optimalizované na veľký počet použití pri stavbe, budovaní interiéru aj pri výrobe nábytku.

Latová preglejka sa skladá zo zglejených lát alebo latiek z masívneho dreva, ktoré sa z oboch strán zlisujú priečnou dyhou. Tieto relatívne ľahké a pritom tvarovo stále dosky umožňujú teda priemyselnú výrobu nábytku a dajú sa napríklad výborne použiť ako dosky stola alebo dosky regálu.

Pozor: V prípade vyššej kvality sa v pozdĺžnom smere lepia dve ďalšie dyhy. 

Preglejka sa skladá z tenkých vrstiev dreva kladených krížom (so striedavým smerom fládra) a z lepidla. Týmto krížom kladeným usporiadaním sa z veľkej časti zabráni rôznym deformáciám veľkých drevených plôch v pozdĺžnom aj priečnom smere z dôvodu zmien vlhkosti a teploty.

Preglejka sa používa všade tam, kde záleží na robustnosti a tvarovej stálosti, napríklad na vnútorné aj vonkajšie obloženie aj pri intenzívnych poveternostných vplyvoch, na strešné a betónové debnenia, nosné konštrukcie, nástupnice schodov, veľmi odolné spojovacie súčasti v drevených a rámových konštrukciách, na pracovné dosky alebo ponky.

Zvyšky dreva a slabé drevo, ktoré nie je možné použiť inak, sa rozrežú na triesky a s pilinami a lepidlom sa zlisujú na rovinnú dosku – drevotrieskovú dosku. Je veľmi tvarovo stála a na povrchu hladká. Cenovo priaznivé drevotrieskové dosky sa používajú v surovom stave, s dyhou alebo s povrchovou úpravou pri výstavbe montovaných domov a interiérov alebo ako univerzálna doska na akékoľvek možné použitie. Drevotriesky s drážkou a perom je možné použiť taktiež ako podlahové dosky.

OSB znamená „Oriented Strand Board“ (= doska z orientovane rozprestretých veľkoplošných triesok) a je podobná drevotrieskovej doske, je však trochu stabilnejšia. V interiéri a exteriéri je možné tieto dosky použiť na zakrytie stien a strechy. Z dôvodu zaujímavého povrchového vzhľadu je OSB atraktívna taktiež ako pohľadová podlaha a ako nábytkový materiál.

V prípade dosky MDF (= stredne tvrdá vláknitá doska) sa nepoužívajú triesky, ale drevné vlákna nasiaknuté lepidlom a zlisované za vysokého tlaku. Sú ťažšie než drevotriesky, ich rezné hrany sú však podobne celistvé ako povrchy. Preto sú veľmi obľúbené ako základný materiál pre obloženia, čelné strany nábytku a nosné materiály, lebo opracovanie hrán nie je pred nanášaním vhodných lakov nutné.

Tvrdé drevovláknité dosky sú – rovnako ako dosky MDF – vláknitým materiálom z najmenších drevných vlákien, ktoré sa typicky používajú na zadné steny skríň a dná zásuviek.

Mäkké drevovláknité dosky, ako napovedá už názov, vykazujú nízku pevnosť v ohybe, sú veľmi ľahké a pohlcujú hluk. Slúžia teda často ako izolačné dosky na protihlukovú a tepelnú izoláciu.

Ohýbacia preglejka – väčšinou trojvrstvová preglejka, ktorá je zglejená zo zvlášť mäkkých, elastických dýh – sa používa vo vybavení interiéru a vozidiel, rovnako ako pri výrobe nábytku. 

Ohýbací překližka – většinou třívrstvá překližka, která je sklížena ze zvlášť měkkých, elastických dýh – se používá ve vybavení interiéru a vozidel, stejně jako při výrobě nábytku.

Rezaná dyha vzniká v reznej mriežke, ktorá drevo rozreže na  početné tenké vrstvy. Pri tejto metóde však prichádza veľa materiálu nazmar. V prípade lúpanej dyhy sa kmeň lúpe dookola – nevzniká však dekoratívny vzhľad prírodnej kresby. V prípade krájanej dyhy sa drevo odkrajuje z kmeňa po jednotlivých vrstvách. Dyha okúzľuje svojou rozmanitou prírodnou kresbou.

Nie každé drevo je k dispozícii ako masívny materiál v doskách – napríklad preto, že je príliš drahé, príliš vzácne, alebo príliš náročné na spracovanie. S dyhou je možné však napriek tomu využiť jeho vzhľad. V prípade dosky s drevenou dyhou sa tenké pláty z dreva lepia na lacný podkladový materiál do podoby dosky. Podľa toho, ako sa jednotlivé dyhy k sebe zosadia, vznikajú značne sa líšiace optické fládrovania. 

Atraktívnou atypickou formou sú dyhované preglejky (dosky mulitplex alebo MPX dosky) ako univerzálne použiteľné konštrukčné dosky schopné niesť vysoké zaťaženie. Vďaka veľkému počtu jednotlivých vrstiev dyhy, ktoré sú zglejené navzájom pozdĺžne aj priečne, majú navyše veľmi pôsobivý vzhľad.

Galéria obrázkov: Drevo ako materiál

Skôr ako drevo kúpite, poriadne si naň posvieťte. Deformácie v podobe takzvaných „prepadlín“ je možné v malom rozsahu tolerovať, pretože sa táto chyba dá prípadne ešte odstrániť hobľovaním.
Zarastené hrče drevo oslabujú a lak zle drží – a chyba nie je ani pekná.
Nepoužiteľné sú lišty a laty s trhlinami vzniknutými zmršťovaním – aj tieto trhliny sú na úkor pevnosti.
Rozmerové odchýlky nie sú, naopak, žiadnou vzácnosťou a v malej miere je možné ich akceptovať.
Mierne chyby na kráse ako živicové ložiská môžu zalepiť náradie alebo sťažiť lakovanie.
Drene sa dajú väčšinou zhobľovať – potom však už nie je k dispozícii celý profil dreva.
Točivosť – deformácia vznikajúca pnutím – drevo je konštrukčne nepoužiteľné.
 

Uskladnenie a spracovanie masívneho dreva

Masívne drevo skladujte vždy v suchu a nie v blízkosti tepelných zdrojov (napr. vykurovacieho telesa). Okrem toho sa vyvarujte prievanu a priameho slnečného žiarenia. Skôr než budete masívne drevo spracovávať, poskytnite mu trochu času, aby si privyklo teplote a vzdušnej vlhkosti. Z tohto dôvodu ho približne na dva dni umiestnite do priestoru, v ktorom sa má neskôr používať.  Pri každej montáži dbajte navyše na to, aby drevo malo vždy dostatok miesta na rozpínanie, aby pri zmene vzdušnej vlhkosti nedochádzalo k pnutiu alebo praskaniu.