Obkladanie strešných šikmín

Ak chcete dobudovať nevyužívaný podkrovný priestor, začnite najskôr vnútornou izoláciou a montážou veľkých strešných okien. Pred konečnou povrchovou úpravou (napr. náter, tapety, vrchná omietka) je potrebné strešné šikminy a okenné špalety najskôr obložiť. Na to sú najvhodnejšie sadrokartónové alebo sadrovláknité dosky, pretože sa dajú ľahko spracovávať a upravovať. V uvedenom príklade sú použité sadrovláknité dosky: Dosky priskrutkujte tesne k sebe a hrany zlepte špeciálnym lepidlom na škáry. Lepidlo nanášajte už pri kladení. Prednosťou tejto techniky je, že je potrebných menej operácií s tmelom než v prípade otvorenej škáry.


Návod

1. Obkladanie střešných šikmín

Priložte prvú sadrovláknitú dosku a priskrutkujte ju do nosného latovania – dookola a taktiež uprostred dosky – pomocou skrutiek do sadrokartónu a s odstupom približne 20 centimetrov. Výrezy môžete urobiť taktiež dodatočne. Použite na to chvostovku alebo priamočiaru pílu.

Pozor: Maximálna vzdialenosť trámikov základnej konštrukcie pre strešnú šikminu by mala zodpovedať 40-násobku hrúbky dosky. V prípade 10 mm dosiek teda 40 centimetrov.

Skôr ako priskrutkujete ďalšie dosky s presahom cez škáru (min. 20 cm), naneste na hranu predtým položenej dosky PU lepidlo na škáry.

Pozor: Zapustite hlavy skrutiek tak, aby ste ich neskôr mohli zatmeliť.

Teraz usaďte ďalšiu dosku tesne k hrane, takže lepidlo mierne vyteká, a dosku tiež priskrutkujte k nosnými latám. Takto pokračujte, pokým nebude celá strešná šikmina obložená sadrovláknitými doskami.

2. Obkladanie okenných špaliet

Ak nepoužijete vnútornú vložku od výrobcu okien, môžete na vnútorné obloženie špaliet použiť taktiež sadrové dosky. Na tento účel okenné špalety presne zmerajte, narežte dosky a priskrutkujte ich do dreveného latovania, ktoré je namontované zboku.

Aby ste dosiahli presné vonkajšie hrany, natrite na hranu malé kopčeky škárovacieho vyrovnávacieho tmelu a následne do hmoty pritlačte rohový profil. Po krátkom zaschnutí vyrovnajte rozdiely úrovní vyrovnávacím tmelom.

3. Vešanie a obkladanie stropu pod hrebeňom

Na obloženie hrebeňa strechy odrežte adekvátne dlhé a po bokoch skosené prírezy lát. Tieto prírezy najskôr priskrutkujte do vrchných nosných lát strešnej šikminy. Na tieto laty potom priskrutkujte sadrové dosky.

Pozor: Rozmer zavesenia zvoľte najlepšie tak, aby ste mali čo najmenej odpadu z dosiek.

4. Zatmelenie škár

Po tom, čo ste osadili všetky dosky a vytečené lepidlo je úplne vytvrdené, jednoducho ho zoškrabnite špachtľou. Okrem toho zbrúste škáry a otvory po skrutkách kúskom sadrovej dosky do hladka tak, aby vznikol rovný povrch.

Na záver dôkladne pretiahnite škárovací tmel cez škáry a otvory po skrutkách. Hladiacou lyžicou docielite krásne hladké výsledky – čo je najlepší základ pre povrchovú úpravu.

5. Stykové škáry

Stykové škáry navyše vyplňte akrylovým tesniacim materiálom a vyhlaďte ich prstom alebo škárovým hladidlom.

Pozor: Podklad najprv omeťte metlou. Drevené trámy, ktoré bude neskôr vidieť, radšej zakryte lepiacou páskou, aby nedošlo k ich znečisteniu škárovacou hmotou.

Tip

Sadrové stavebné dosky a príslušenstvo

Výrobcovia systémov pre stavanie za sucha majú vo svojom programe zároveň aj vhodné škárovacie vyrovnávacie tmely, lepidlá a skrutky do sadrokartónu. Jednotlivé komponenty sú preto presne navzájom zladené a je možné ich použiť spoločne. Tým je dané ľahké a bezpečné spracovanie.

Pozor: Zatiaľ čo sa pri oplášťovaní kovových stojanových profilov používajú skrutky do sadrokartónu s jemným závitom, pri skrutkovaní do dreva zvoľte skrutky so závitom s hrubým stúpaním. V oboch prípadoch musia byť skrutky fosfátované (poznajú sa podľa čierneho povrchu), aby sa trvalo chemicky „znášali“ so sadrovými stavebnými materiálmi.

Náradie a materiál

  • Akrylový tesniaci materiál
  • Aku skrutkovač
  • Metla 
  • Príp. odlamovací nôž
  • Chvostovka alebo priamočiara píla
  • Príp. škárové hladidlo
  • Škárovací vyrovnávací tmel
  • Sadrovláknitá doska podľa potreby
  • Drevené laty podľa potreby
  • Lepiaca páska
  • Príp. kovová lišta
  • PU lepidlo na škáry
  • Skrutky do sadrokartónu so závitom s hrubým stúpaním (fosfátované)
  • Špachtľa
  • Skladací meter alebo zvinovacie meracie pásmo

Galéria

Sadrovláknité dosky pre dokončovacie stavebné práce sú k dostaniu v rôznych veľkostiach. Jednotlivé dosky môžete ale tiež ľahko prirezať na správny formát. V takom prípade dosku narežte pozdĺž kovovej lišty odlamovacím nožom.

Dosku položte na stoh dosiek, a síce natoľko dopredu, aby plocha rezu ležala za vonkajšou hranou stohu. Teraz môžete dosku jednoducho rozlomiť.

Osaďte prvú sadrovú stavebnú dosku a priskrutkujte ju k nosným latám – nielen na okrajoch, ale aj uprostred dosky.

Prírezy, respektíve výrezy môžete vykonávať aj dodatočne – pomocou chvosty alebo priamočiarej píly. Dbajte tu na to, aby ste v žiadnom prípade nepoškodili parobrzdnú fóliu.

 

Na hranu položené desky naneste PU lepidlo na spáry. Další desku pak osaďte těsně k první takovým způsobem, aby lepidlo vystupovalo, a také tuto desku přišroubujte. Takto pokračujte, dokud nebude celá střešní šikmina obložena sádrovými stavebními deskami.

 

Ostenie okien obložte tak, že vhodne prirezané stavebné dosky najskôr priskrutkujete do bočného nosného latovania, vonkajšie hrany zosilníte pomocou škárového vyrovnávacieho tmelu a rohových profilov a následne zatmelíte.

 

Po položení všetkých dosiek môžete prebytočné lepidlo v škárach jednoducho zoškrabnúť a následne zbrúsiť do hladka kúskom sadrovej dosky tak, aby nič neprečnievalo nad povrch.

 

Nakoniec zatmeľte škáry a otvory po skrutkách a stykové škáry utesnite akrylovým tmelom.

 

Akúkoľvek hornú povrchovú úpravu po obložení zvolíte, savý povrch sadrovej dosky musíte vopred upraviť hĺbkovým penetračným náterom.