Ako vyberať správne domové dvere

Domové dvere sa musia hodiť – k domu, k obyvateľom, do okolitého prostredia! Rovnako dôležité ako trvale krásny vzhľad a ľahko udržiavateľný povrch je to, aby bezpečne a stabilne chránili pred nevítanými „hosťami“ a pred mocou prírody. Už pred kúpou by sa však malo dobre premyslieť a naplánovať taktiež bezbariérové užívanie až do vysokého veku. Ponuka špeciálneho vybavenia a príslušenstva rozširuje možnosť individuálneho stvárnenia domových dverí: Integrované poštové schránky alebo domové čísla ako aplikácia z ušľachtilej ocele pôsobí na dverách ušľachtilo a ich pripevňovanie na stenu domu je teda zbytočné.


Návod

1. Podľa čoho spoznáte dobré domové dvere

Dobré domové dvere musia odolávať vetru, vlhku, teplu a chladu, a predovšetkým musia byť natoľko bezpečné, aby nevítaní hostia zostali vonku. Podľa týchto desiatich detailov môžete rozpoznať, či domové dvere spĺňajú všetky požiadavky, čo sa týka bezpečnosti, odolnosti a dlhej životnosti.

 10 detailov dobrých domových dverí

Dverové krídlo (plast, hliník) vyplnené penou alebo masívne drevené jadro – čím hrubšie masívne dverové krídlo, tým lepšie tepelnoizolačné a zvukovo-izolačné vlastnosti.

Sklenené prvky v domových dverách by mali mať tepelnoizolačné zasklenie, ktoré väčšinou zodpovedá triede zabezpečenia proti vlámaniu „RC 2“ (predtým „WK 2“).

Takzvané trezorové čapy na strane pántov dverového krídla doplnkovo zaisťujú dvere proti násilnému otvoreniu.

Najlepšiu ochranu poskytuje cylindrická vložka s integrovanou ochranou proti vyvŕtaniu a parabolicky vŕtaným kľúčom. I elektronicky zamykateľné vložky poskytujú dobrú ochranu proti vlámaniu. Taká vložka by navyše mala mať „núdzovú a prioritnú funkciu“. Otvoriť tak je možné aj v prípade kľúča zastrčeného z druhej strany.

Aspoň dva dodatočné vysúvacie háky alebo zástrčky na strane rázvory dverového krídla zaistia dvere proti vypáčeniu.

Odborný termín pre dverovú zárubňu domových dverí (v prípade interiérových dverí = zárubňa). Rám domových dverí musí byť rovnako dobre izolovaný ako dverové krídlo a musí byť natoľko pevne ukotvený v murive, aby bol chránený proti vypáčeniu.

Bezpečnostné kovanie, ktoré kompletne lemuje valcovú vložku zámku, zabraňuje tomu, aby sa dalo manipulovať so zámkom.

Aby sa zabránilo tepelnému mostu, musia byť vnútorná a vonkajšia kľučka vzájomne oddelené (termické oddelenie).

Prahom dverí sa dnes väčšinou označuje podlahová lišta, pretože je konštrukčnou súčasťou osadzovacieho rámu. Mala by byť, ak možno, plochá a tepelne oddelená, aby sa nestala pascou, o ktorú sa zakopáva, ani tepelným mostom.

Okrem plastového tesnenia v dverovej drážke majú domové dvere ideálne na spodnom okraji spúšťacie tesnenie, ktoré spoľahlivo zabráni prístupu vetra a nečasu.

2. Tri najlepšie materiály na domové dvere

Plastové domové dvere sú lacné, trvanlivé, a pritom sa ľahko udržujú a majú dobré izolačné vlastnosti. Dbajte však na to, aby domové dvere z plastu mali oceľové jadro, aby sa nemohli deformovať. Plastové dvere však poskytujú iba relatívne nízku ochranu proti hluku.

Hliníkové domové dvere sa vďaka trvalému práškovému nástreku ľahko udržujú a nikdy sa nemusia pretierať. Navyše sú veľmi stabilné – to ponúka vysoký štandard bezpečnosti. Aby hliníkové domové dvere okrem toho tepelne izolovali, musia mať izolačné jadro, ktoré sa väčšinou skladá z vysokoizolačnej polyuretánovej tuhej peny.

Drevené domové dvere ponúkajú od prírody najlepšie tepelno-izolačné a zvukovo-izolačné vlastnosti. Aby drevo odolávalo poveternostným podmienkam a ultrafialovým lúčom slnka, vyžaduje povrchovú ochranu – najlepšie lazúru. Drevené dvere preto potrebujú trochu starostlivosti, a sem-tam obnovovací náter.

3. Bezpečné, izolačné a bezbariérové: dôležité vlastnosti domových dverí

Aby boli splnené všetky požiadavky, sú potrebné určité kvalitatívne kritériá. Smernicu na to poskytuje norma DIN EN 14351-1, ktorá stanovuje štandardné vlastnosti vonkajších dverí. Dá sa to však ešte lepšie: Ak požadujeme zvýšenú bezpečnosť, odporúčajú sa dvere bezpečnostnej triedy RC 2 alebo RC 3. Odolávajú pokusom o vlámanie s použitím ručného náradia na základe prídavných blokovacích mechanizmov alebo nedobytného zasklenia počas troch, respektíve piatich minút – príliš dlho pre väčšinu zlodejov. Bezpečné ukotvenie dverí do steny zaistí vždy len odborne vykonaná montáž. Prídavná vychyľovacia závora na strane zámku dverí a zaisťovací čap na strane pántov (pánt = záves) dverí takmer prelomenie.

Ďalšie informácie na tému bezpečnosti získate v Radcovi BAUHAUS Ochrana proti vlámaniu

Mohlo by vás zaujímať: Ochrana proti vlámaniu

Pri výbere valcovej vložky zámku radšej nešetrite! Kúpte si valcovú vložku zámku s parabolicky vŕtaným kľúčom a certifikátom ku kľúču. V takom prípade je možné kľúče kopírovať iba s patričným preukazom. Navyše sú veľké rozdiely v technike zamykania vložiek zámkov. Zjednodušené základné pravidlo: Čím drahšia cylindrická vložka, tým náročnejšie konštruovaná a bezpečnejšia. Aby sa nedala vložka zámku vylomiť, mizne s lícom v bezpečnostnom dvernom kovaní alebo za krytom vložky zámku s výrezom. Otvára sa potom kľúčom, alebo úplne moderne, elektronicky kombináciou čísel alebo odtlačkom vlastného prsta.

Pozor: Kto má vo dverách sklenené výplne, mal by tu voliť tabule z lepeného bezpečnostného skla (VSG). „VSG“ sa skladá z dvoch tabúľ skla, ktoré sú spojené fóliou zabraňujúcou prerazeniu.

Domové dvere by, samozrejme, mali zaistiť, aby zlé počasie, teplo, chlad a hluk zostali vonku. Tepelná izolácia musí byť vypočítaná tak, aby dvere zodpovedali minimálne aktuálnemu Nariadeniu o úsporách energií (EnEV). To dosahujú domové dvere už so súčiniteľom tepelnej priepustnosti (hodnota U) 1,8 W/(m2K). Mnohé vonkajšie dvere sú však v tomto bode dnes už výrazne lepšie a ponúkajú hodnotu súčiniteľa tepelnej priepustnosti 1,0 W/(m2K). Pre efektívnu ochranu pred hlukom platí: čím hrubšie masívne dverné krídlo, tým lepšia zvuková izolácia. Tu majú jasný primát hrubé drevené domové dvere, pokojný, útulný domov však zaistia aj hliníkové, a dokonca aj plastové domové dvere s polyuretánovým penovým jadrom.

Kto chce svoj dom stavať alebo prestavovať bez bariér, potrebuje domové dvere, ktoré majú svetlú prechodovú šírku minimálne 900 milimetrov. Aby sa nestali pascou, o ktorú sa zakopáva, môže byť podlahová lišta vysoká najviac 20 milimetrov. Na kúpu si naplánujte čas, lebo také dvere sa spravidla musia objednávať.

Tip

Objednanie prvku domových dverí

Pri objednaní prvku domových dverí je vždy nutné uviesť rozmer rámu (šírku a výšku).

  • Šírka: od vonkajšieho okraja osadzovacieho rámu vľavo po vonkajší okraj osadzovacieho rámu vpravo
  • Výška: od spodného okraja podlahového prahu po horný okraj osadzovacieho rámu

Pozor: Pri odborne vykonanej montáži dverí musí byť výrez v stene pre prvok dverí väčší  (tzv. montážna vôľa = min. 10 mm), pretože medzi murivo a osadzovací rám je nutné umiestniť izoláciu.  Navyše sa tak dajú vyrovnať nerovnosti v otvore v stene.

Otváranie naľavo alebo napravo?

Venujte pozornosť tomu, akým smerom sa majú vaše dvere otvárať. Rozlišuje sa medzi dvermi otváranými vľavo alebo vpravo, respektíve medzi ľavými a pravými dvermi podľa DIN. To znamená, že pánty (závesy domových dverí) sú namontované naľavo alebo napravo, ak stojíme na strane dverí, na ktorú sa otvárajú a na ktorej vidieť pánty.

Náradie a materiál

  • Domové dvere z dreva, plastu alebo hliníka
  • Domové kovanie