Hlavný obsah

Výmena poškodených obkladov

Ako málo stačí. Flakón parfumu padne v kúpeľni na dlažbu a nepekne ju obije. Alebo tam, kde visel držiak na uteráky, na seba teraz púta pozornosť len vyvŕtaná diera.

Menšie škody a nedostatky opravíte pomocou špeciálneho lepidla, ktoré dostanete vo vašom BAUHAUSe. Ak je však poškodenie väčšie a máte v zásobe náhradné obklady, je lepšie túto poškodenú obkladačku celú vymeniť.

1. Odstránenie poškodenej obkladačky

Najskôr odstráňte škárovaciu hmotu okolo poškodenej obkladačky. Použite na to uhlovú brúsku alebo vŕtačku s frézovacím nástavcom. Dajte při tom pozor, aby ste nepoškodili susedné obkladačky.

Potom opatrne, kúsok po kúsku, rozbite poškodenú obkladačku kladivom a sekáčom. Nakoniec odstráňte zvyšky škárovacej hmoty, napr. pomocou vysávača. Nerovnosti podkladu vyrovnajte pomocou opravnej malty. Plocha musí byť rovná.

2. Obloženie alebo kladenie a škárovanie novej obkladačky

Okolité obkladačky oblepte lepiacou páskou. Najlepšie pomocou zubatej špachtle naneste rovnomerne pružné lepidlo na podklad a novú obkladačku položte do lepidla a pritlačte ju. Dbajte na to, aby boli škáry po všetkých stranách rovnako široké.

Po vytvrdnutí lepidla (minimálne 24 hodín) votrite priečne do škár pružnú škárovaciu hmotu pomocou gumovej stierky na škáry. Akonáhle začne škárovacia hmota zasychať, vyhlaďte škáry vlhkou špongiou a potom obklad očistite.

Obrázková galéria: Výmena poškodených obkladov

Pomocou frézy vyrežte starú obkladačku. Eventuálne na to použite vŕtačku s frézovacím nástavcom.
Starú obkladačku opatrne rozbite kladivom.
Odstráňte všetky úlomky a dôkladne vyčistite povrch, napríklad vysávačom.
Zubatou špachtľou rovnomerne naneste lepidlo na podklad a novú obkladačku položte do lôžka z lepidla. Dbajte na to, aby boli škáry rovnako široké na všetkých stranách.
Po vytvrdnutí lepidla (minimálne po 24 hodinách) votrite do škár priečnym smerom škárovaciu hmotu.
Pred tým ako škárovacia hmota úplne vyschne, vyhlaďte škáry a obkladačku vyčistite.
 
 

Škárovacia hmota priamo z tuby

Ak vymieňate len jednotlivé obkladačky, odporúčame použiť škárovaciu hmotu z tuby: Škárovacia hmota pripravená na  okamžité použitie existuje vo viacerých farbách a tubu je možné opäť uzavrieť až do jej ďalšieho použitia.

Obkladačky s dekorom

Nemusí byť vždy všetko len biele alebo jednofarebné: Objavte veľký výber obkladov s dekorom.
Inšpiráciu získate vo Svete kúpeľní BAUHAUS. Vzorové panely demonštrujú vybrané atraktívne príklady a možnosti použitia obkladov zo sveta bývania a kúpeľní.


  • Gumová stierka na škáry
  • Kladivo
  • Lepidlo na obklady (flexibilné)
  • Náhradná obkladačka
  • Opravná malta - v prípade potřeby
  • Sekáč
  • Škárovacia hmota (flexibilná)
  • Špongia
  • Uhlová brúska alebo vŕtačka s frézovacím nástavcom
  • Zubatá špachtľa