Hlavný obsah

Renovácia schodiska

Ak potrebuje schodisko v obytnom priestore renováciu, v niektorých prípadoch už nestačí jednoducho povrchy stupňov obrúsiť alebo ich nanovo navoskovať. Pomocou špeciálnych systémov na renováciu schodísk v rôznych dekoroch však môžete schod za schodom nanovo obložiť staré schodisko z dreva, betónu alebo kameňa: Vhodne vyrezané podstupne, podstupnice a nástupnice lepte na staré schody montážnym lepidlom. Vzhľadom na to, že každé schodisko má svoje vlastné rozmery, je teda presné narezanie nevyhnutné.
Veľký výber profesionálnych strojov a zariadení na renováciu schodov nájdete v požičovni náradia BAUHAUS.

1. Prípravné práce

Schodisko sa najskôr musí zbaviť starých obkladov ako koberca a linolea alebo starých vrstiev laku, a ďalej musí byť čisté a zbavené mastnoty. Ak jednotlivé stupne vŕzgajú, zaskrutkujte sústredne zo stupnice do podstupnice tri stomilimetrové skrutky.

2. Zdvojenie schodnice

Podľa toho, ako je staré schodisko vyhotovené, musíte eventuálne prelepiť iba stupnice a podstupnice. Ak má však vaše schodisko schodnicu, musíte pri renovácii zdvojiť a nanovo obložiť aj túto schodnicu: Novú stupnicu položte skúšobne na staré schodisko a potom zmerajte presah k schodnici.

Vhodne zrezanou lištou teraz zdvojte schodnicu: Schodišťové lepidlo naneste vo vlnovkách, pritlačte lištu a doplnkovo ju pripevnite k schodnici klincami.

3. Obloženie schodnice

Teraz zhotovte presnú šablónu nového obloženia. Použite na to odrezky pevného papiera (napr. tenký kartón vo formáte korešpondenčného lístka), prikladajte ich s prekrytím a do rohov a spájajte lepiacou páskou.

Hotovú šablónu teraz položte na obkladací materiál (napr. 8 mm preglejkovú dosku) a obrysy preneste fixkou.
Elektrickou priamočiarou pílou teraz z dosky vyrežte obloženie schodnice (dekoratívnou stranou nadol).

Prírez skontrolujte (tolerancia: horizontálne max. 10 mm, vertikálne max. 7 mm).  Ak všetko sedí, na obloženie schodnice opäť naneste vo vlnovkách lepidlo, obloženie priložte a pevne pritlačte – eventuálne použite gumové kladivo.

4. Obloženie podstupňa

I tu musíte opäť presne merať. Aby však podstupne neskôr nesedeli príliš tuho a aby sa zabránilo možným trhlinám, vydutiam a vŕzgavým zvukom, naplánujte dookola škáry široké jeden milimeter. Neskôr sa zapracujú elastickou hmotou na uzavretie okrajov.

Teraz náležite narežte obloženie podstupňa, prilepte ho a čelnú stranu navyše pribite klincami.

5. Obloženie stupnice a podstupnice

Teraz začnite na prvej stupnici tým, že aj tu najskôr vezmete mieru. Miesto papierovej šablóny, ktorú musíte pre každý schod zhotoviť nanovo, použite radšej schodové kružidlo alebo schodovú šablónu. Šablóna je nastaviteľná a rozmer sa dá jednoducho a rýchlo meniť a prenášať.

Na nasledujúce rezanie použite najskôr elektrickú priamočiaru pílu a na dlhé rovné úseky stolovú okružnú pílu alebo ručnú okružnú pílu s vodiacou lištou. Dokončovacie práce (myslite na toleranciu minimálne 1 mm) vykonávajte šmirgľovým papierom.

Teraz začína vlepovanie: Na spodnú stranu nového stupňa opäť naneste vo vlnovkách lepidlo, položte ho na starý stupeň a zasuňte dozadu k podstupnici. Pevne pritlačte.
Pozor: Schodisko je možné teraz používať len obmedzene. V prípade potreby montujte obloženie schodiska v dvoch pracovných krokoch a v prvom kole nalepte iba každý druhý stupeň.

Teraz zmerajte aj podstupnicu, zhotovte obloženie a zodpovedajúcim spôsobom ho nalepte.
Takto postupujte aj so všetkými ďalšími stupňami: Najprv zhotovte a položte podstupeň, potom podstupnicu a stupnicu.

6. Začistenie schodnice a zakrytie škár

Nakoniec ešte zmerajte vrchnú stranu schodnice, náležite prirežte obloženie a tiež ho nalepte.
Škáry zakryte tmelom na uzavretie okrajov.

Galéria obrázkov: Renovácia schodiska

Alfou a omegou nového obloženia nevzhľadných schodov sú presné prírezy. Rozmery môžete zistiť pomocou šablón
Skontrolujte, či neprečnievajú okraje nových stupníc a či prípadne nemusíte taktiež zdvojovať schodnicu
Pomocou papierových šablón úplne presne zistíte potrebné rozmery stupňov a dielov schodníc.
Rozmery šablóny potom jednoducho preneste na obkladací materiál (tu schodnice) a zodpovedajúcim spôsobom ho prirežte.
Na zadnú stranu nového obloženia schodnice naneste vo vlnovkách lepidlo.
Zmerajte dĺžku a hĺbku podstupňa a následne ho taktiež prirežte.
Kryciu lištu podstupňa (s naneseným lepidlom) pritlačte a navyše ju na čelnú stranu pribite.
Pomocou nastaviteľnej schodovej šablóny zmerajte rozmer jednotlivých stupníc.
Po zodpovedajúcom prirezaní stupníc (hrany vyhlaďte šmirgľovým papierom) tieto stupnice nalepte: Nový stupeň nasuňte dozadu k hrane podstupnice a pritlačte ho.
Nakoniec zmerajte ešte výšku a dĺžku podstupnice, náležite ju prirežte a tiež ju zafixujte lepidlom.
Všetky škáry nakoniec zatrite tmelom na uzavretie okrajov.
 

Napojenie na podlahové krytiny

Ak ste svoje schodisko polepili novými dreveným stupňami, musíte sa postarať o čisté prechody k nasledujúcim podlahovým krytinám: Horná stupnica (výstupný stupeň) má buď drážku na plynulé napojenie na laminátovú podlahu výrobcu schodového systému alebo má integrovanú, eloxovanú hliníkovú lištu, ktorou je možné vytvoriť čistý prechod k už položenému laminátu, hotovým parketám, kobercovej alebo plastovej podlahovej krytine.

Oprava podstupníc

Ak chcete vylepšiť iba poškrabané podstupnice svojho schodiska, ide to veľmi ľahko samolepiacim laminátom: Zmerajte presne výšku a šírku jednotlivých podstupníc, u nás v BAUHAUS si nechajte narezať zodpovedajúce pásy laminátu, stiahnite fóliu, pásy nalepte a gumovým valčekom pevne pritlačte proti podkladu – hotovo!

 • Aku skrutkovač
 • Vŕtačka
 • Ceruzka
 • Príp. kladivo
 • Gumové kladivo
 • Tmel na uzavretie okrajov
 • Tenký kartón podľa potreby
 • Lepiaca páska
 • Nožnice
 • Šmirgľový papier
 • Silikónová vytláčacia pištoľ
 • Priamočiara píla
 • Stolová alebo ručná okružná píla s vodiacou lištou
 • Schodišťové lepidlo
 • Stupnice a podstupnice, a ďalej podstupne podľa potreby
 • Preglejková doska (8 mm)
 • Skladací meter