Hlavný obsah

Renovácia doskovej podlahy

Za roky sa drevené podlahy opotrebujú, poškriabu, stratia svoj lesk a mali by sa obnoviť. Aby bolo možné podlahu nanovo napustiť, musí sa však najprv zbrúsiť, a to v niekoľkých cykloch brúsenia a s rôznymi zrnitosťami. Tu sa používajú rôzne brúsky: Na nerovné dosky z masívneho dreva použite ťažké valcové brúsky na plochy. Ťažko dosiahnuteľné miesta, napríklad pri stenách a v rohoch, pod kúrením alebo pri dverných prechodoch upravte krajovými a rohovými brúskami, respektíve brúskami s trojuholníkovou hlavou. Podlahu nakoniec jemne dobrúste jednokotúčovými/leštiacimi strojmi. Celkový počet nutných cyklov brúsenia závisí od nerovnosti a od stupňa znečistenia podlahy.
Stroje a prístroje, ktoré používate len zriedka, si môžete taktiež prenajať – prakticky, výhodne a za flexibilné poplatky. Veľký výber profesionálnych brúsok na renováciu drevených podláh nájdete v požičovni náradia BAUHAUS.

1. Prípravné práce

Drevené dosky napustená takzvanou „medenou červeňou“ sa v uvedenom príklade objavili pod starým kobercom úplne poškrabané a nevzhľadné.

Aby ste mohli nerušene pracovať, najskôr vypracte všetok nábytok a odstráňte podlahové lišty. Prípadne vyčnievajúce klince zahĺbte do drevenej podlahy záhlbníkom, uvoľnené skrutky dotiahnite a uvoľnené drevené prvky pevne prilepte na podklad vhodným lepidlom. Okrem toho najprv vykonajte prípadné maliarske a tapetovacie práce, aby ste nepoškodili povrch čerstvo ošetrenej podlahy.

2. Obrúsenie drevených dosiek

Aby bolo opäť vidieť krásne žilkovanie drevených dosiek, musíte celú plochu najskôr obrúsiť v niekoľkých cykloch brúsenia. Vykonajte štyri až päť cyklov brúsenia so zrnitosťou 16 alebo 24, 40, 80 a nakoniec so zrnitosťou 120 (jemné dobrúsenie).
Pozor: Počet nutných cyklov brúsenia a zrnitosť závisia od nerovnosti a od stupňa znečistenia podlahy. Čím vyšší je index zrnitosti, tým jemnejší je daný brúsny prostriedok.

Spustite valcovú brúsku a počkajte, pokým sa vrece na prach nenaplní vzduchom. Potom sa pozvoľna pohybujte dopredu a páčkou pri tom  pomaly sklopte brúsny valec. Pohybujte brúskou dopredu a opäť stlačte páčku tak, aby sa valec zodvihol zo zeme. Pri chode vzad valec opäť opatrne zdvihnite a brúste späť v tej istej stope. Takto obrúste celú podlahu – pracujte najskôr diagonálne k smeru dosiek. Neobrúsenú oblasť za strojom upravujte v opačnom poradí než prvú brúsnu stopu.
Pozor: Aby ste sa vyvarovali stôp po brúsení, stroj nezastavujte. Nerovné dosky brúste najskôr diagonálne a až nakoniec paralelne so smerom dosiek.

Keďže valcovou brúskou nemôžete brúsiť miesta pri stenách a v rohoch, pod radiátormi alebo vo dverných prechodoch, použite na to okrajovú brúsku s rovnakou zrnitosťou ako v prípade valca: Brúste krúživými pohybmi zľava doprava a stroj pri tom nechajte pracovať vlastnou váhou. V rohoch môžete použiť taktiež brúsku s trojuholníkovou hlavou.

Po prvých diagonálnych cykloch brúsenia (zrnitosť 16 alebo 24 a 40) brúste teraz podlahu paralelne so smerom dosiek so zrnitosťou 80.
Trhliny a väčšie škáry medzi doskami teraz vyplňte hmotou z brúsneho prachu a škárovacieho tmelu: Vezmite trochu brúsneho prachu z poslednej brúsnej operácie a zmiešajte ho so škárovacím tmelom na cestovitú hmotu. Pomocou špachtle ju rozdeľte do všetkých medzier, škár, nezakrytých hláv skrutiek, hŕč atď. Škárovací tmel ďalej nechajte úplne zatvrdnúť.

Po uschnutí vykonajte posledný cyklus brúsenia jednokotúčovou tanierovou brúskou a so zrnitosťou 120, podlahu dôkladne vysajte a navyše ju zotrite vlhkou handrou.

3. Navoskovanie drevených dosiek

Na podlahu teraz najskôr rovnomerne naneste biely základný náter pod tvrdý voskový olej. Na okraje použite najlepšie štetec. Približne po desiatich hodinách (dodržujte údaje výrobcu) naneste na podlahu ako konečný náter rovnomerne valčekom a v dostatočnom množstve (bez kaluží) bezfarbý, hodvábne matný tvrdý voskový olej.
Pozor: V prípade renovácie spravidla stačí jeden náter tvrdého voskového oleja na vyčistený povrch bez toho, aby ste ho museli prebrusovať.

Na záver opäť pripevnite soklové lišty a akrylovým tesniacim materiálom uzatvorte spoje (akryl sa dá na rozdiel od silikónu v prípade potreby dokonca pretierať).
Obnovená dosková podlaha by spočiatku nemala prísť do styku s vodou. A  čím dlhšie sa plochy v prvých dňoch šetria, tým dlhšia je trvanlivosť podlahy.

Galéria obrázkov: Renovácia doskovej podlahy

Rovné dosky a lodné podlahy brúste tak, že budete brúsiť súbežne so smerom dosiek do vzdialenosti cca 1,5 metra k zadnej stene. Valcovú brúsku pritom veďte čo najbližšie pozdĺž steny.
Stroj ťahajte raz dopredu a raz späť, a potom ho otočte. Ťahajte stroj znovu späť, opäť ho otočte atď.
Rovnakým spôsobom nakoniec brúste druhú stranu miestnosti. Tento priebeh brúsenia platí pre akúkoľvek zrnitosť papiera (40, 80, 120).
V prípade nerovných dosiek a lodných podláh brúste najskôr papierom zrnitosti 24 a 40, a to diagonálne k doskám. Jemné dobrúsenie potom vykonávajte v smere dosiek.
Mozaikovú parketovú podlahu brúste prvou zrnitosťou raz dopredu a späť. Pri výmene brúsneho papiera otočte stroj vždy o 90 stupňov.
V prípade parketovej podlahy do stromčeka veďte stroj striedavo v smere žilkovania dreva – teda každú zrnitosť diagonálne jedným smerom.
 
 

Starostlivosť o naolejované podlahy

Naolejované podlahy potrebujú z času na čas ďalšiu vrstvu oleja. Použite na to ošetrujúci olej a leštiaci stroj a podlahu následne vytrite do sucha.
Znečistené podlahy čistite najradšej poduškou napustenou olejom, pokým sa špina neuvoľní.

 • Akrylový tesniaci materiál
 • Handry na podlahu
 • Jednokotúčová tanierová brúska alebo leštiaci stroj (taktiež tanierová brúska)
 • Príp. brúska s trojuholníkovou hlavou (taktiež delta brúska)
 • Kladivo 
 • Tvrdý voskový olej a biely základný náter pod tvrdý voskový olej
 • Lepidlo na drevo alebo lepidlo na parketové podlahy
 • Ochranné rúško
 • Štetec
 • Okrajová a rohová brúska
 • Valček na farbu s predlžovacou tyčou
 • Šmirgľový papier pre valcové a tanierové brúsky v rôznych zrnitostiach (napr. 24, 40, 80, 120)
 • Skrutkovač 
 • Záhlbník
 • Vysávač
 • Valcová brúska