Hlavný obsah

Príprava podkladu pre podlahové krytiny

Nie každá podlaha je vhodná na okamžité položenie podlahovej krytiny. Pri niektorých podlahách chýba izolačná vrstva - podlahy sú príliš studené alebo nerovné, napr. pri starých podlahách alebo surovom betóne. Pri PVC podlahách sa veľmi skoro a zreteľne prejavia vypukliny a praskliny, plávajúce parketové alebo korkové podlahy sa môžu lámať v spojení pero/drážka a celoplošné koberce sa ľahko krčia alebo vlnia. Prípravu a kontrolu podkladu vykonajte tak, aby ste sa dlho tešili z vami vlastnoručne položenej novej podlahovej krytiny.

1. Kontrola a vyčistenie podkladu

Zásadná prípravná práca sa riadi podľa typu podkladu! Najskôr skontrolujte stav a vhodnosť podlahy pre ďalšiu podlahovú krytinu. Je dôležité vedieť, o aký typ podkladu ide: betón, drevené palubovky, keramické dlaždice a kamenné podlahy, drevotrieskové dosky alebo potery (cementové, sadrové, suché, z liateho asfaltu alebo anhydritové samonivelačné).

Podklad v každom prípade očistite (pozametať/ zotrieť na vlhko) a prípadne povysávajte. Cementový poter a betón zbavte prachu kefou, staré nátery a anhydritové samonivelačné potery obrúste. Pri starých drevených palubovkách dotiahnite skrutky.

Ak je podlaha dostatočne čistá, rovná a nosná, môžete klásť vybranú podlahovú krytinu. Podlahovú krytinu klaďte priamo na podklad alebo použite penetračný náter neobsahujúci rozpúšťadlá (napr. na poter a drevotrieskové dosky).

2. Vyrovnávanie podkladu samonivelačnou stierkou

Nerovné podklady musíte vyrovnať samonivelačnými vyrovnávajúcimi hmotami skôr, ako položíte podlahovú krytinu. To, akú vyrovnávaciu hmotu použijete, závisí od výšky, ktorú týmto materiálom chcete vyrovnať a od typu podkladu. Pre betón alebo cementové potery sú určené vyrovnávajúce hmoty bez špeciálnych prísad, pre potery z liateho asfaltu budete potrebovať vyrovnávajúce hmoty s pružnými prísadami. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu.

Avšak skôr ako začnete s vyrovnávaním, napenetrujte danú plochu hĺbkovou penetráciou (vyladenú na vyrovnávaciu hmotu a pokiaľ možno od toho istého výrobcu) a dookola danej miestnosti nalepte lemovaciu izolačnú pásku.

Podlahovú vyrovnávaciu hmotu namiešajte vo vedre (riaďte sa pokynmi výrobcu) a rozlejte ju po podlahe, najlepšie z kraja do stredu plochy. Následne pomocou gumovej stierky rozdeľte rovnomerne hmotu. Až keď bude vyrovnaná podlaha úplne suchá, môžete položiť vlastnú podlahovú krytinu. Ak nechcete čakať, môžete zvoliť vyrovnania podlahy suchou cestou.

3. Vyrovnávanie podkladu pomocou suchej stierky a násypu

Podklad vyrovnaný suchou cestou je na rozdiel od samonivelačnej stierky ihneď pochôdzny a následné práce môžete robiť takmer okamžite. Súčasťou suchého podlahového systému sú podkladové dosky z rôznych materiálov, napr. OSB dosky a drevotrieskové dosky, sadrokartónové, sadrovláknité dosky alebo cementové dosky, ktoré sa podsypú vyrovnávacím násypom. Vyrovnanie podkladu suchou cestou je najlepšou metódou pre vyrovnanie veľmi nerovnomerné podlahy – potrebujú však niekoľko centimetrov montážnej výšky.

Najskôr steny oblepte dookola lemovacou izolačnou páskou. Vymerajte najvyšší bod podkladu a túto výškovú úroveň preneste na stenu a vyznačte ju po celom obvode. Následne na podlahe vyrovnajte zrovnávacie laty. Ak potrebujete zabrániť prenikaniu vlhkosti zospodu, položte vyrovnávacie laty na hydroizolačnú fóliu. Potom po celej ploche rovnomerne rozmiestnite násypový materiál v príslušnej výške. Pomocou sťahovacieho pravítka stiahnite povrch násypu pozdĺž zrovnávacej laty, kým bude plocha úplne rovná. Potom zrovnávacie laty odstráňte.

Na tento suchý násyp teraz položte podkladové dosky. Dosky pokladajte rad po rade s presadenými drážkami (do drážky jednotlivých dosiek pritom nanášajte polyuretánové lepidlo). Tak získa tento "plávajúci" podklad, ktorý nie je nikde pevne spojený s podkladom, svoju stabilitu. Dosky si môžete skrátiť pomocou priamočiarej píly alebo môžete využiť službu prírez dreva v špecializovanom centre BAUHAUS, kde vám dosky naformátujú zdarma na formátovacie píle.

Jednotlivé elementy priskrutkujte v stupňovej drážke. Na dosky suchého poteru môžete ihneď po vytvrdnutí lepidla klásť podlahovú krytinu podľa vašej voľby.

Obrázková galéria: Príprava podkladu pre podlahové krytiny

 
 

Podklad pod laminátové a parketové podlahy

Práve pri laminátových, parketových a vinylových podlahách s clic-systémom veľmi záleží na podkladovej izolácii. Správne zvolený podkladový materiál tepelne izoluje a tlmí hluk z chôdze a krokový hluk. V špecializovanom centre BAUHAUS nájdete veľký výber izolácií a špeciálnych podkladov s vlastnosťami, ktoré práve potrebujete. Správna izolácia sa ľahko kladie, chráni vašu novú podlahu a má všetky potrebné vlastnosti.

Izolácia podláh

Neizolovaná podlaha sa nadmerne namáha zmenou teplôt, kvôli ktorej dochádza k nadmernému rozpínaniu a zmršťovaniu lamiel podlahy. Navyše, tepelné mostíky a nevykurované priestory nachádzajúce sa pod podlahou navodzujú neustály pocit chladu od nôh. Správnou izoláciou podlahy však môžete pozitívne ovplyvniť ako klímu v obytnom priestore, a tým aj váš dobrý zdravotný stav. Okrem príjemného tepla znižuje izolovaná podlaha podstatne aj krokový hluk a je odolnejší voči opotrebovaniu.

 • Sťahovacia lata
 • Aku skrutkovač
 • Vŕtačka a miešadlo
 • Metla
 • Oceľová kefa
 • Samonivelačná hmota
 • PU-lepidlo
 • Izolačná páska podľa potreby
 • Vodiace lišty
 • Lopatka
 • Brúska
 • Skrutky
 • Hladidlo
 • Priamočiara píla
 • Podkladové dosky podľa potreby
 • Suchý podsyp podľa potreby
 • Vodováha